Czy wiesz że...? Zdrowie

Chirurgia stomatologiczna

chirurgia-stomatologiczna

Człowiek posiada 32 zęby stałe i 20 mlecznych. Są one w ciągłym użyciu, w związku z tym często się psują. Czasami jednak wizyta u dentysty nie wystarczy – wtedy udajemy się do chirurga szczękowego.

Chirurgia szczękowo-twarzowa to dział medycyny, który zajmuje się naszą głową i szyją, a dokładnie częścią twarzową i śliniankami. Szczególnymi specjalistami w tej dziedzinie są chirurdzy stomatologiczni.

Na psucie zębów wpływa wiele czynnikówbrak odpowiedniej higieny, zła dieta i nasze predyspozycje genetyczne. Częścią zęba, która wystaje nad powierzchnię dziąsła zajmuje się stomatolog, który zakłada plomby, leczy choroby przyzębia czy usuwa kamień. Z kolei częścią niewidoczną, sięgającą kości szczęki zajmuje się właśnie chirurg stomatologiczny.

Najbardziej podstawowym zabiegiem jest usunięcie zęba, którego nie można wydobyć zwykłą metodą. Najbardziej kłopotliwe są ostatnie trzonowce, czyli tak zwane ósemki czy zęby mądrości. Zdarza się, że nie mają one miejsca, by spokojnie wyrosnąć – mogą się wtedy zatrzymać w kości lub przebić dziąsło w nieodpowiednim miejscu, mogą też spowodować stłoczenie pozostałych zębów. Konieczne jest wtedy ich usunięcie chirurgiczne.

Na tym jednak obowiązki chirurga stomatologicznego się nie kończą: zajmuje się on też powikłaniami wynikłymi z usunięcia zęba, uszkodzeniami kości szczęki, usuwa nieszkodliwe guzy w jamie ustnej. Wykonuje resekcję szczytu korzenia, usuwa resztki zębów, a nawet przeprowadza przeszczepy zębów czy protetyką.

Chirurgia stomatologiczna obejmuje też leczenie chorób przyzębia, usuwanie torbieli wewnątrzkostnych i zastoinowych, a także leczy ostre i przewlekłe stany zapalne kości i tkanek miękkich. Dzięki chirurgowi możliwe są zabiegi pozwalające diagnozować poważniejsze problemy, gdyż robi on punkcje i pobiera wycinki tkanek do badania.

Dr n. med. Michał Findziński

Człowiek posiada 32 zęby stałe i 20 mlecznych. Są one w ciągłym użyciu, w związku z tym często się psują. Czasami jednak wizyta u dentysty nie wystarczy – wtedy udajemy się do chirurga szczękowego.

Terminem, które nierozerwalnie wiąże się z chirurgią stomatologiczną jest sanacja. Jest to nazwa grupy zabiegów, dzięki którym leczy się stany chorobowe w zakresie tkanek i narządów jamy ustnej, włącznie z leczeniem ortopedycznym i protetycznym. Takim podstawowym zabiegiem jest usuwanie zębów i korzeni, które nie nadają się do leczenia.

Aby przeprowadzić sanację, lekarz musi przeprowadzić bardzo dokładną diagnozę na podstawie badania klinicznego i radiologicznego. Stąd niektóre gabinety dodatkowo oferują usługi zdjęć rentgenowskich zębów i szczęki.

Należy pamiętać, że zwykły dentysta nie powinien wykonywać zabiegów, które powinien wykonać chirurg – choćby z tego powodu, że w jego gabinecie nie ma odpowiedniego, specjalistycznego sprzętu do usuwania resztek zębów, nie będzie też w stanie wykonać zabiegu na uszkodzonej kości czy zadziałać odpowiednio w wypadku komplikacji.

Dlatego, mimo rwącego bólu, nie powinniśmy nalegać, by wyrwał bolący nas ząb bez spojrzenia na zdjęcie rentgenowskie. Ponadto może on nie rozpoznać niektórych chorób, ze względu na zupełnie inną specjalizację.

Podstawą sukcesu w specjalistycznej przychodni chirurgii stomatologicznej jest personel medyczny posiadający wykształcenie chirurgiczne oraz doświadczenie z zakresu chirurgii operacyjnej i ambulatoryjnej. Przychodnia taka musi posiadać specjalistyczny sprzęt, nie tylko zabiegowy, ale również diagnostyczny.

Zapraszam bardzo serdecznie do dyskusji na konsultacje oraz ewentualne leczenie specjalistyczne.

Dr n. med. Michał Findziński
Specjalistyczne Poradnie Chirurgii Stomatologicznej i Stomatologii w Nysie
(Pracujące w ramach NFZ)

Dr n. med. Michał Findziński

Komentarze (13)

kasja73

10 lat temu

Dziękuję za porady i przykłady. Chyba faktycznie najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u Cirurga Stomatologa. Niesądzę,żeby przeszlo samo,kiedyś zdarzało się to sporadycznie,a teraz non stop.Zaczynam się wstydzić jeśś nawet przy najbliższych. Wiem ,widzę i czuję że im to przeszkadza,mnie zresztą też…..

pati25

10 lat temu

To naprawdę problem.Raz przez jakiś czas miała to moja bratanica.Usłyszałam jak przeskoczyła jej kość żuchwyy..To okropny dźwięk.Nie była z tym u stomatologa.Samo przeeszło

babka

10 lat temu

Kasja73, moja siostrzenica miała to samo. Może nie tak intensywnie jak Ty opisujesz ale był i jest problem. Poszła z tym do dentysty i wiem, że dostała najpierw zabiegi jonizacji ( może niefachowo się wyraziłam ale tak sobie przypominam). Potem dostała zestaw ćwiczeń (aby nauczyć się poruszać inne mięśnie przy tej żuchwie). Niestety niezbyt przykłada się do tych ćwiczeń 🙁
Moim zdaniem swoje kroki skieruj do stomatologa.

kasja73

10 lat temu

Witam ! Od dłuższego czasu mam problem ktory polega na przeskakiwaniu kości zuchwy.Początkowo problem pojawiał się sporadycznie,teraz jednak pojawia się każdego dnia i o każdej porze. Mam problem z ziewaniem,jedzeniem ,myciem zębow itp. Stalo sie to dla mnie dość wstydliwym i uciążliwym schorzeniem ponieważ trzask mojej zuchwy slychać podczas np. jedzenia …będąc np. w restauracji widzę jak ludzie siedzący blisko zwracaja na mnie uwagę.Może to śmieszne,ale bywa ,że nie wiem jak ugryżć kromkę chleba,bo moja zuchwa jest jakby zablokowana. Czy ktoś ma coś podobnego i jak sobie z tym radzić ? Czy można to w jakiś sposób leczyć ?

mejgosia

11 lat temu

A ja niestety znam doskonale chirurga stomatologicznego, dwukrotnie usuwał mi ósemki, bardzo bolały jak wyrastały , a jak już wyszły to miałam je bardzo krótko, bo urosły nie tak jak powinny! Samo rwanie było zupełnie bezbolesne, jedna następny dzień był okropny!

pati25

11 lat temu

Nie było takiej potrzeby abym musiała odwiedzić chirurga stomatologicznego.Pamiętam,że jak byłam w szkole podstawowej to jednego dnia ucząc się w domu do klasówki strasznie rozbolał mnie ząb.Właśnie ósemka.Poszłam do dentysty w ośrodku na usunięcie zęba.Żaden zastrzyk przeciwbólowy nie działał bo okazało się,że jest ropa.Wyrwała mi na żywca.Ból był straszny

Emilly27k

11 lat temu

Oczywiście ja również zaliczyłam wizytę u chilurga stomatologii. Po wizycie poczułam się dziwnie, ale byłam równocześnie zadowolona,że usunęłam zęba, który był dla mnie uciążliwy:)

nowa

11 lat temu

Sara, ja u dentysty(prywatnie) z ósemką byłam nie dawno,ząb niby zdrowy a bolał , lekko opuchłam i chciałam sprawdzić co się dzieje.Okazało się ,że od korzenia się psuje więc usunać, oczywiście u chirurga szczękowego bo pani za rwanie się nie weźmie!Terminy jak zadzwoniłam się umówić dopiero na czerwiec !!!!Więc poszłam do przychodni u nas i od ręki mnie przyjęła i ząb usunęła ,i to jak?? W ogóle nic nie czułam!!Nie ma się czego bać , jak dobre znieczulenie i dobry dentysta to poradzi sobie z tym bez problemu, i nie koniecznie za kasę!! 😛

pauzka

11 lat temu

Tak ,też zetknęłam się z tą specjalnością stomatologiczną,
pod dziąsłami w korzeniach urosła jakaś cysta zupełnie
bezboleśnie się rozwijała,wyszło na prześwietleniu RTG,
to był specjalny zabieg planowany u chirurga stomatologa
aby się jej pozbyć ,niestety pozbyłam się też dolnej czwórki
przy okazji, bo nie dało się inaczej,zwykły dentysta nie miałby
szans przeprowadzić taki zabieg.

Annagata

11 lat temu

Miałam kiedyś dość bliskie spotkanie z chirurgiem stomatologiem.Zaczęła mi rosnąć ósemka,ale nie mając miejsca,wrastała wgłąb.Trzeba było szybko działać,bo bolało jak piorun i zrobiło się zapalenie okostnej.Po chirurgicznym usunięciu okazało się,że korzenie miałam pozwijane jak korkociągi.

filodendron

11 lat temu

Oj ,wiem coś o tym.Po wyrwaniu zęba i zagojeniu się rany wyczułam nierówność.Dentysta wysłał mnie do chirurga szczękowego i działo się.Musiał mi przeciąć dziąsło ,potem wiercił,wyrównywał,zaszywał.Nie są to miłe wspomnienia ,ale zabiegi konieczne.

Zostaw komentarz