chiropraktyka

Masz problemy z kręgosłupem? Tu cię boli, tam ci strzyka? Udaj się do chiropraktyka.

O co chodzi?

Chiropraktyka jest to dziedzina medycyny, kojarząca się powszechnie z kręgarstwem. To rodzaj terapii manualnej opartej na diagnozie, leczeniu oraz zapobieganiu mechanicznym zaburzeniom i dysfunkcjom układu ruchu. System chiropraktyczny opracował żyjący na przełomie XIX i XX wieku David Daniel Palmer. Jest to naukowo opracowana metoda nastawiania kręgów.

Jak to działa?

Medycyna chiropraktyczna opiera się na idei, że dla zdrowia człowieka najważniejszy jest układ nerwowy i właściwa prostowność kręgosłupa. Metody leczenia natomiast bazują na tezie, że manipulowanie kręgami pozwala znormalizować pozycje kości i odciążyć nerwy, a przez to skorygować wiele wad oraz zniwelować problemy. Chiropraktyka jest sztuką wymagającą intuicji, wrażliwości i czułości palców. Cechy te można wypracować, opanowując rozległą wiedzę teoretyczną połączoną z opanowaniem technik wykonywania zabiegu.

Dlaczego kręgosłup jest tak istotny?

Kręgosłup jest główna kolumną konstrukcyjną szkieletu ludzkiego, zbudowaną z 24 kręgów, w tym 7 kręgów szyjnych, 12 piersiowych, 5 lędźwiowych, 5 zrośniętych ze sobą kręgów krzyżowych oraz 4 szczątkowych kręgów ogonowych – pozostałości po naszych przodkach. Kręgosłup pełni w naszym ciele kluczowe funkcje:

  • jest podporą czaszki oraz obręczy barkowej i miednicznej,
  • jest miejscem przyczepu mięśni głowy, szyi, tułowia oraz kończyn,
  • chroni rdzeń kręgowy.

Kręgi łączą się za pomocą krążków międzykręgowych. Wszystkie kręgi są połączone więzadłami. Pamiętajmy, że bóle kręgosłupa to jedna z chorób cywilizacyjnych i jest prawdziwą plagą społeczną, dotykającą ponad 70% dorosłych mieszkańców Polski. Bóle kręgosłupa są dolegliwością chroniczną dlatego należy je właściwie leczyć.

Z czym iść do chiropraktyka?

Metody chiropraktyczne pomagają w takich schorzeniach jak:
Bóle pleców, rwa kulszowa, napięciowe bóle głowy, migrena, bóle karku, barku i ramienia, bóle stawu kolanowego, skokowego i stopy, urazy sportowe, osteoporoza, zapalenia stawów. Chiropraktyka okazuje się również skuteczna w łagodzeniu kolek u niemowląt.

Co robić?

Odzwierciedleniem naszego samopoczucia są zmiany zachodzące w budowie i funkcjach kręgosłupa. Każdy kręg odpowiedzialny jest za poszczególne organy w organizmie. Jeśli więc coś nas boli, zamiast łykać kolejną tabletkę i obciążać wątrobę, udajmy się do wykwalifikowanego chiropraktyka na serię zabiegów.

Mira Starobrzańska