by-zachowac-owal-twarzy

Podwójny podbródek i tracąca swoje idealne rysy twarz, to problem, który dotyczy wielu kobiet. Głównymi oznakami starzenia obok zmarszczek są opadający owal twarzy i utrata jędrności skóry.

Pojawienie się nieestetycznej „drugiej brody” wiąże się zwykle z nadwagą, garbieniem się lub nieprawidłową pozycją i użyciem zbyt wysokiej poduszki w czasie snu. Innymi przyczynami niekorzystnie wpływającymi na owal twarzy są zmęczenie, intensywna praca i stres. Choć wyda się wam to śmieszne znaczenie ma również oddziaływanie przyciągania ziemskiego, które jest odpowiedzialne za spadek jędrności i elastyczności skóry.

Okres menopauzy to czas ujawniania się cech starzenia genetycznego. Spadający poziom estrogenów powoduje zanikanie włókien kolagenu i elastyny – skóra staje się bardziej sucha i wiotka, dlatego też zaczyna opadać w kierunku dolnej części twarzy. Za sprawą hormonalnej terapii zastępczej w trakcie trwania okresu menopauzy możemy zatrzymać proces starzenia się skóry. W Polsce ciągle mało kobiet decyduje się na nią, a szkoda, bo przyjmowana pod kierunkiem endokrynologa może znacznie przedłużyć młodość skóry i całego organizmu.

Anna J