Encyklopedia menopauzy Menopauza

Skóra w okresie menopauzy

skora-w-okresie-menopauzy

Skóra stanowi główną barierę ochronną, chroni przed niekorzystnym działaniem środowiska zewnętrznego, jest również „łącznikiem” z otaczającym nas światem.

Dzięki skórze utrzymuje się równowaga między ustrojem a światem zewnętrznym. Chroni nas przed zimnem, ciepłem, urazami mechanicznym, czynnikami fizycznymi jak i chemicznymi, czyli przed promieniowaniem UV. Oprócz ochrony skóra jest również narządem czucia, pełni też ważne funkcje w procesach odpornościowych ustroju. Wraz z wiekiem w skórze zachodzi wiele zmian, mają one wpływ na jej funkcjonowanie. W okresie menopauzy na skórę mają wpływ zaburzenia hormonalne jakie zachodzą w ciele kobiety.

W obrębie skóry stwierdza się obecność licznych receptorów dla estrogenów, progesteronu oraz androgenów. Poza nimi wpływ na skórę mają również hormon wzrostu, melatonina oraz dehydroepiandrosteron. Łącznie z hormonami płciowymi tworzą one grupę tzw. hormonów juwenilnych, czyli opóźniających procesy starzenia organizmu. Spada poziom estrogenu, co nasila fizjologiczne zmiany w organizmie i przyśpiesza starzenie się skóry, staje się ona mniej elastyczna, towarzyszy jej suchość i bladość. Estrogen ma zdolność regeneracyjnego pobudzania warstwy rogowej naskórka, dlatego utrzymywanie prawidłowego poziomu hormonu jest ważne.

Anna Ś

Skóra stanowi główną barierę ochronną, chroni przed niekorzystnym działaniem środowiska zewnętrznego, jest również „łącznikiem” z otaczającym nas światem.

Braki hormonalne mają niekorzystny wpływ zarówno na powierzchnię skóry, jak i na głębsze warstwy skóry właściwej. Żeńskie hormony wpływają na proces powstawania nowych naczyń włosowatych, a one zaś zaopatrują wierzchnią powłokę ciała w substancje budulcowe, odżywcze oraz tlen. Jeśli stężenie ich zmniejsza się jakość substancji odżywczych pogarsza się. Spada także aktywność fibroblastów, a następstwem tego są nasilające się zmiany zwyrodnieniowe, zanik tkanek strukturalnych oraz dochodzi do redukowania się tkanki tłuszczowej. Podczas procesu zwyrodnień włókien elastylowych – mają one wpływ na sprężystość skóry – zmniejszeniu ulegają włókna kolagenowe, a od nich zależą właściwości regeneracyjne skóry.

Skóra, która traci swoją elastyczność jest narażona na urazy mechaniczne, pogłębiające się naturalne linie (np. zmarszczki mimiczne) oraz bruzdy skórne. Zaburzona gospodarka hormonalna powoduje uwydatnienie się istniejących zmarszczek, jak i wpływa na pojawianie się nowych. Na starzenie się skóry mają także wpływ uwarunkowania genetyczne, u jednych proces przebiega szybciej, a u innych wolniej.

Oprócz hormonów na pojawianie się nowych zmarszczek oraz wyrazistość już istniejących powoduje mniejsza ilość wody w skórze. Nieodłączny związek z zawartością wody w skórze ma kwas hialuronowy, którego ilość ulega gwałtownemu spadkowi podczas menopauzy, a to ma związek z syntezą tego związku poprzez żeńskie hormony płciowe. Kwas hialuronowy jest wykorzystywany w dermatologii estetycznej, dzięki niemu przywraca się skórze zdrowy i młody wygląd.

Niedobór żeńskich hormonów płciowych ma ważny wpływ na stan fizjologiczny skóry. Kiedy stężenie estrogenów i progesterony jest niskie może dojść do zaburzeń

Anna Ś

Skóra stanowi główną barierę ochronną, chroni przed niekorzystnym działaniem środowiska zewnętrznego, jest również „łącznikiem” z otaczającym nas światem.

naczynioruchowych. Są to charakterystyczne objawy menopauzy, czyli uderzenia gorąca, zlewne poty. Wówczas gdy skóra nie jest dobrze ukrwiona jej dotlenienie też nie jest na najwyższym poziomie, skutkuje to zaburzeniem płaszcza lipidowego skóry, stąd jej suchość (suchość pojawia się również w narządach płciowych, błonach śluzowych jamy ustnej) oraz pogłębianie oraz powstawanie nowych zmarszczek.

Zawartość wody jest obniżona nie tylko w skórze, ale i w błonach śluzowych układu moczowo-płciowego, przyczynia się to do uczucia dyskomfortu w trakcie pożycia seksualnego. Pochwa ma podwyższone pH w związku z czym narażona jest na infekcje i występowanie stanów zapalnych.

W trakcie menopauzy skóra i błony śluzowe są bardziej podatne na zakażenia, a ich leczenie znacznie się wydłuża. Wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwór skóry, gdyż skóra traci swoje właściwości ochronne, tak więc kumulują się w niej niekorzystne działania promieni UV.

Badania

Gdy pojawiają się jakieś niepokojące zmiany skóry należy zgłosić się do dermatologa aby określić przyczynę tych zmian i podjąć leczenie.

Anna Ś

Komentarze (7)

ajaka

9 lat temu

Witam, czy ktoś miał problem w postaci, czerwonych swędzących plamek. Bo jeśli w tym czasie, jest się bardziej podatnym na stres i lęki. Z powodów nerwowych jest coś takiego możliwe, to i takie objawy też. czy ktoś oblatany jest w takim temacie to proszę o odpowiedź.

pati25

10 lat temu

Ja mam skórę wrażliwą i staram się o nią bardzo dbac.Także w tym okresie menopauzy.Stosuję kosmetyki odpowiednie do mojego wieku i do potrzeb mojej skóry.
basikmac ciekawa jestem jakie kremy poleciła Ci pani dermatolog.

Emilly27k

11 lat temu

Skóra w czasie menopauzy powinna być bardzo zadbana. Nie zawsze tak się zdarza się,że skóra jest zadbana podczas menopauzy.Wszystko zależy od sposobu w jaki sposób w jaki przechodzi się proces menopauzy. Nie wszystkie panie dbają o swój wygląd czasami, jednym słowem zaniedbując samą siebie.Można powiedzieć ,że kobiety same winne.

basikmac

11 lat temu

nie oszukujmy czasu, bo jak mawiał JP II należy starzeć się z godnością – o to zabiegajmy! A kto tak się starzeje – wydaje się, że wciąż pięknieje, bo godnością promienieje!

barbara13

11 lat temu

Moja skóra jest bardzo delikatna i cienka. Staram się maksymalnie dbać o siebie, regularnie korzystam z porad i zabiegów kosmetyczki, racjonalnie się odżywiam, jednak niedobór hormonów pokazuje, że czas trudno oszukać.

basikmac

11 lat temu

Na braki hormonalne nie narzekam – hehe, bo biorę od dawna hormony ale mimo to moja skóra też staje się wysuszona i mimo, że używam bardzo dobrych kremów polecanych przez dermatologa – skóra jest jak bibułka – cienka, delikatna, krucha i wysuszona. ale ostatnio zaczęłam spryskiwać twarz kilka razy dziennie wodą termalną i pić jeszcze więcej wody niegazowanej i odnoszę wrażenie, że poprawia się kondycja mojej skóry…

Zostaw komentarz