skora-w-okresie-menopauzy

Skóra stanowi główną barierę ochronną, chroni przed niekorzystnym działaniem środowiska zewnętrznego, jest również „łącznikiem” z otaczającym nas światem.

Dzięki skórze utrzymuje się równowaga między ustrojem a światem zewnętrznym. Chroni nas przed zimnem, ciepłem, urazami mechanicznym, czynnikami fizycznymi jak i chemicznymi, czyli przed promieniowaniem UV. Oprócz ochrony skóra jest również narządem czucia, pełni też ważne funkcje w procesach odpornościowych ustroju. Wraz z wiekiem w skórze zachodzi wiele zmian, mają one wpływ na jej funkcjonowanie. W okresie menopauzy na skórę mają wpływ zaburzenia hormonalne jakie zachodzą w ciele kobiety.

REKLAMA

W obrębie skóry stwierdza się obecność licznych receptorów dla estrogenów, progesteronu oraz androgenów. Poza nimi wpływ na skórę mają również hormon wzrostu, melatonina oraz dehydroepiandrosteron. Łącznie z hormonami płciowymi tworzą one grupę tzw. hormonów juwenilnych, czyli opóźniających procesy starzenia organizmu. Spada poziom estrogenu, co nasila fizjologiczne zmiany w organizmie i przyśpiesza starzenie się skóry, staje się ona mniej elastyczna, towarzyszy jej suchość i bladość. Estrogen ma zdolność regeneracyjnego pobudzania warstwy rogowej naskórka, dlatego utrzymywanie prawidłowego poziomu hormonu jest ważne.

Anna Ś

7 KOMENTARZE

  1. Na braki hormonalne nie narzekam – hehe, bo biorę od dawna hormony ale mimo to moja skóra też staje się wysuszona i mimo, że używam bardzo dobrych kremów polecanych przez dermatologa – skóra jest jak bibułka – cienka, delikatna, krucha i wysuszona. ale ostatnio zaczęłam spryskiwać twarz kilka razy dziennie wodą termalną i pić jeszcze więcej wody niegazowanej i odnoszę wrażenie, że poprawia się kondycja mojej skóry…

  2. Skóra w czasie menopauzy powinna być bardzo zadbana. Nie zawsze tak się zdarza się,że skóra jest zadbana podczas menopauzy.Wszystko zależy od sposobu w jaki sposób w jaki przechodzi się proces menopauzy. Nie wszystkie panie dbają o swój wygląd czasami, jednym słowem zaniedbując samą siebie.Można powiedzieć ,że kobiety same winne.

  3. Witam, czy ktoś miał problem w postaci, czerwonych swędzących plamek. Bo jeśli w tym czasie, jest się bardziej podatnym na stres i lęki. Z powodów nerwowych jest coś takiego możliwe, to i takie objawy też. czy ktoś oblatany jest w takim temacie to proszę o odpowiedź.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ