Migrena
Botoks lekarstwem na migrenę

Bóle migrenowe dotyczą sporej części naszego społeczeństwa. Cierpi na nie około 10% osób, głównie kobiet. Nie da się ukryć, że migrena potrafi skutecznie uprzykrzyć życie.
Przez migrenę rozumiemy powtarzający się pulsujący ból, najczęściej umiejscowiony z jednej strony, trwający przez długi czas (zazwyczaj od 4 do 72 godzin). Towarzyszą jej bardzo często światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, niejednokrotnie również wymioty i nudności.
Tradycyjne metody leczenia migreny
Migrenę w większości przypadków leczy się farmakologicznie. Leki stosowane przy tej chorobie, dzielimy na:
• leki działające na nieswoiste ośrodki przeciwbólowe, np niesteroidowe leki przeciwzapalne
• nieselektywne i selektywne swoiste leki przeciwmigrenowe działające tylko na ból migrenowy
• leki przeciwwymiotne i leki uspokajające
Leki cechują się dość wysoką skutecznością, niestety część z nich (takich jak ergotamina, tryptany, lub NLPZ) mogą uzależniać. Należy przyjmować je pod ścisłą kontrolą lekarza i po wykonaniu specjalistycznych badań.
Botoks w leczeniu migreny
Stosunkowo młodą metodą leczenia migreny jest leczenie za pomocą toksyny botulinowej, czyli botoksu. W trakcie zabiegu określa się, które partie nerwów wokół głowy są uciskane przez mięśnie i w konsekwencji powodują ból migrenowy. Do wybranych grup mięśni wprowadzany jest botoks, co powoduje ich porażenie a co za tym idzie ich rozluźnienie i w konsekwencji zmniejszenie ucisku na nerwy.
Małgorzata Ptak
Bóle migrenowe dotyczą sporej części naszego społeczeństwa. Cierpi na nie około 10% osób, głównie kobiet. Nie da się ukryć, że migrena potrafi skutecznie uprzykrzyć życie.
Skuteczność botoksu w leczeniu migreny
Efekty zabiegu zaczynają być zauważalne po około tygodniu od jego wykonania. Z reguły terapię powtarza się co 3 miesiące. Według badań tego typu terapia jest skuteczna u prawie 80% pacjentów. Nie eliminuje w pełni ataków migrenowych, jednakże przynosi wyraźną ulgę dla osoby cierpiącej. Zmniejsza zarówno częstotliwość ataków, jak i ich intensywność. W przeciwieństwie do środków farmakologicznych, botoks nie wywołuje skutków ubocznych takich jak ospałość, zwiększenie wagi czy niestrawność.
Należy jednak pamiętać, że botoks może wywołać reakcję alergiczną. Konieczne jest więc wykonanie przed zabiegiem próby uczuleniowej. Ponieważ jest to metoda stosunkowo młoda w naszym kraju, należy wybierać klinikę wykonującą tego typu zabieg bardzo uważnie. Tak w przypadku każdego zabiegu tego typu, konieczne jest wykonanie przed nim badania lekarskiego, a w szczególności konieczna jest konsultacja z neurologiem, który oceni wskazania do zabiegu.
Małgorzata Ptak
« Dobroczynne właściwości kwasu hialuronowego
elle@elle
8 lat temu
no prosze botoks na migrene ,jak sie ma bole glowy ze zmarszczek przybywa to na pewno pomoze ,ale zarty na bok,dobrze wiedziec ze botoks ma takie zastosowanie :)))
pati25
9 lat temu
Słyyszałam już o tej metodzie leczenia migreny.Na pewno przynosi ona jakąś poprawę.Mam częste bóle głowy,czasami przez 3-4 dni boli i żadne tabletki nie pomagają.Na botoks nigdy się nie zdecyduję
drobina
9 lat temu
Migrena dopada mnie dosyć często, chociaż w ostatnich latach ta sytuacja uległa znacznej poprawie. Czasami jednak bóle migrenowe są bardzo dokuczliwe, ale wiem jedno – nigdy, przenigdy – nie będę leczyła migreny botoksem.
filodendron
9 lat temu
A tego nie wiedziałam ,że Botox może być lekarstwem na migrenę – bardzo ciekawe.