Jak zapobiegać? Profilaktyka

Bolące stawy. Jak tego uniknąć?

bolace-stawy-jak-tego-uniknac

Mówiąc o profilaktyce bólu stawów trzeba mieć na względzie, że stawy nie tylko są podatne na obrażenia, ale geneza ich bólu może być różnorodna. Warto zatem stosować profilaktykę na wielu polach.

Przede wszystkim konieczne jest wprowadzenie zmian w stylu życia. Jako, że nadwaga sprzyja chorobom stawów – optymalnym rozwiązaniem będzie dieta oraz ćwiczenia fizyczne (zarówno rozciągające jak i siłowe, jednak niezbyt forsowne).

W jadłospisie natomiast nie powinno zabraknąć wapnia, witaminy D, kwasów omega-3. Z kolei niezalecane jest spożywanie dużych ilości mięsa i wędlin. Odpowiednia suplementacja będzie dobrym uzupełnieniem dla ćwiczeń i diety.

Na ochronę stawów, więzadeł, ścięgien i chrząstek korzystnie oddziałują np. odżywki dla sportowców (zawierają w składzie kolagen, glukozaminę, czy chondroitynę – które podaje się również w terapii chorób stawów). Istotne jest również dostarczanie organizmowi właściwej dawki witamin – zwłaszcza kwasu askorbinowego (wit. C), który chroni przed działaniem wolnych rodników (uszkadzających chrząstki stawowe), a także bierze udział w syntezie kolagenu.

Profilaktycznie można również przyjmować elastynę – w postaci maści bądź tabletek. Nie należy również unikać konsultacji ze specjalistą, jeżeli odczujemy objawy jakichś nieprawidłowości w obrębie stawów. Ból jest zazwyczaj tylko symptomem – dopiero po odpowiednim określeniu jego etiologii można podjąć leczenie.

A jak wiadomo – lepiej jest zapobiegać…

Redakcja

Komentarze (5)

pati25

10 lat temu

Choroba stawów i ból towarzyszący tej chorobie to nic przyjemnego.Odpowiednia dieta i dużo ruchu pozwolą zmniejszyć problemhy ze stawami.Także jedzenie galarety jest tu zalecane.Żelatyna odgrywa dużą rolę

Tess

10 lat temu

Nie można się poddawać w chorobie, profilaktyka i zdrowy tryb życia są bardzo ważne. Dieta musi być przemyślana i do tego koniecznie rehabilitacja i codzienna dawka ruchu.

drobina

10 lat temu

Godzinę temu wróciłam z pływalni. Jak zwykle byłam rozruszać stawy. Jeszcze dwa lata temu miałam wielkie problemy z chodzeniem. Zwyrodnienia okazały się na tyle duże, że wyłam z bólu – zwłaszcza w nocy. Rehabilitacja i środki przeciwbólowe przepisane przez mojego ortopedę działały tylko doraźnie. Powiedziałam sobie -dość(!) – jak sobie sama nie pomogę, to żadne środki przeciwbólowe nie dadzą sobie rady z moimi stawami. Przede wszystkim pozbyłam się nadwagi (łatwo nie było). Wróciłam do sportu (teraz oczywiście tylko rekreacyjnie), zwłaszcza do jazdy na rowerze i pływania. Dzięki temu nawet moje problemy z astmą się zmniejszyły. Czuję się na tyle dobrze, że stawy prawie mnie nie bolą i mogę w miarę normalnie funkcjonować. Ostatnio nawet myślę o poważniejszym bieganiu:-);)

sirena46

10 lat temu

Moja mama cierpi na bóle stawów. Tego co ona przechodzi to nie da się opisać, jaki to jest ból. Ostatnio kupiłam jej kolagen morski. Mama mówi, że stawy ją mniej bolą zaczęła już drugie opakowanie. Wiadomo, że tej choroby się nie wyleczy, gdyż z wiekiem chrząstki są coraz bardziej zużyte i brakuje kolagenu, ale można chociaż trochę zregenerować tkankę kostną i ścięgna.

Mindi

10 lat temu

Wszyscy powinniśmy być wyczuleni na rodzaj bólu aby w odpowiednim czasie zareagować i w miarę zapobiegać rozwinięciu się choroby. Dieta to podstawa w tak wielu schorzeniach. Może powinny być wykazy przykładowych diet przy rożnych schorzeniach bo nie każdy ma dobre dojście do dietetyków.

Zostaw komentarz