Objawy osteoporozy Osteoporoza

Osteopenia – choroba kości

osteopenia-choroba-kosci

Osteopenia jest uznawana za początek osteoporozy. To jednak przede wszystkim poważna choroba kości, której nie wolno lekceważyć.

Czym charakteryzuje się osteopenia?

U dorosłego człowieka kości w sposób naturalny stają się coraz cieńsze. Wraz z procesem starzenia proces niszczenia tkanki kostnej przyspiesza i staje się większy niż proces tworzenia nowych tkanek. Jeśli tempo resorpcji (czyli niszczenia) kości znacznie przekracza proces tworzenia tkanki, mamy wówczas do czynienia ze zjawiskiem utraty masy kostnej.

Osteopenia to choroba, która polega na obniżeniu mineralnej gęstości kości do pewnego poziomu. Najczęściej dotyczy osób po 40-tym roku życia, ale nie jest to regułą. Osteopenia może być chorobą wrodzoną (np. u wcześniaków) lub nabytą nawet w młodym wieku.

Co oznacza niska masa kostna?

Przy osteopenii masa kostna jest obniżona o 1-2,5 w stosunku do normy. Wynik ten jest jednak na tyle niski, że nie klasyfikuje się do rozpoznania osteoporozy (dopiero przy wyniku poniżej 2,5). Aby określić gęstość kości stosuje się densytometrię. Nie każda osoba o niższej masie kostnej jest zagrożona poważną chorobą. Czasami osteopenia jest wykrywana u osób z naturalnie obniżoną gęstością kości lub wynika z innych przyczyn (np. odrębnych chorób).

M. Witczak

Osteopenia jest uznawana za początek osteoporozy. To jednak przede wszystkim poważna choroba kości, której nie wolno lekceważyć.

Kiedy osteopenia przechodzi w osteoporozę?

Osteopenia to choroba odwracalna. Wystarczy odpowiednie leczenie, aby „podreperować” stan swoich kości. Mimo wszystko zaniedbana i nieleczona osteopenia może mieć swoje dalsze konsekwencje. W wielu przypadkach zmniejszona masa kostna ulega dalszej resorpcji, w wyniku czego dochodzi do rozwoju osteoporozy. Osteoporoza jest już znacznie groźniejszą formą choroby kości. To dlatego takie ważne jest wczesne wykrycie zmian w kościach i wdrożenie odpowiedniego postępowania. Z reguły wystarczy suplementacja wapna, odpowiednia dieta i dużo ruchu, aby nie dopuścić do rozwoju osteoporozy.

Warto pamiętać, że mężczyźni również są zagrożeni osteopenią, choć powszechnie uważa się, że to choroba typowo kobieca. Nawet mimo braku objawów i przeświadczeniu, że wszystko jest w porządku – warto się od czasu do czasu przebadać.

M. Witczak

Komentarze (5)

pati25

8 lat temu

Osteopenia zagraża każdemu.Dobrze jest wiedzieć,czy ta choroba nas spotkała.Dlatego badajmy nasze kości.Ja stosuję suplementację z tabletkami wapnia,dietę bogatą w wapń.Z tą dużą dawką ruchu to różnie bywa

drobina

8 lat temu

Ciekawy artykuł, a ja mam kolejny dowód na to, że odpowiednia dieta i dużo ruchu to dobra droga, aby nie dopuścić do rozwoju osteopenii i osteoporozy.

Mindi

8 lat temu

Może jesteśmy w takim wieku, że gęstość kości się zmniejsza. A może lekarze bagatelizują ten stan i zlekceważą pierwsze objawy poważnej choroby.

Tess

8 lat temu

Moje badanie kości na osteoporozę wykazało zaniżone wartości, muszę pokazać to lekarzowi bo może to właśnie ten moment, że to już osteopenia.

Zostaw komentarz