Ból podczas stosunku
Pixabay

Ból podczas stosunku zazwyczaj kojarzy się z suchością pochwy lub zbyt mocną penetracją. Oba czynniki wywołują nieprzyjemne dolegliwości, ale nie zawsze odpowiadają za ich wystąpienie. Zdarza się, że bolesne stosunki stanowią objaw psychosomatyczny. Psychika i fizjologia nieustannie się przenikają. Niekiedy ból płynący z ciała to efekt silnych emocji i przeżytych traum, których nie udało się przepracować. Nie zniknie on wraz z użyciem lubrykantu. Na co wskazuje ból podczas stosunku?

Czym jest intymność i jaką rolę odgrywa w życiu człowieka?

Najlepiej, gdy seksualność idzie w parze z intymnością. Pod tym terminem kryje się prawo do samostanowienia, prywatności i godności. Niestety, nie zawsze jest ono respektowane. Każdy człowiek wchodząc w relacje z innymi, ma prawo stawiać własne granice. Nawet w związku romantycznym nie musi odkrywać wszystkich swoich sekretów, dzielić każdej wolnej chwili z partnerem, ani zgadzać się na każdy akt płciowy. Osoby, które stawiają zdrowe granice, dbają o swoją intymność. Potrafią jednocześnie wejść w bliską relację z partnerem i odnaleźć w niej poczucie bezpieczeństwa. Nie każdy miał w dzieciństwie prawo do intymności. Rodzice niekiedy przeglądają korespondencję swojego dziecka lub bez jego zgody wchodzą do łazienki, gdy akurat bierze kąpiel. Wszystko to utrudnia stawianie zdrowych granic w dorosłym życiu. Sprawia, że kobieta łatwiej ulega presji otoczenia, zgadza się na wszystko. Wyrosła bowiem w przeświadczeniu, że nie wolno jej odmawiać.

Intymność i seksualność – dlaczego nie zawsze idą w parze?

Seks daje największą satysfakcję wówczas, gdy idzie w parze z intymnością. Partnerzy szanują się i nie naruszają swoich granic. W rezultacie czują się ze sobą bezpiecznie, a erotyczne igraszki stają się źródłem głębszych przeżyć. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Niektórzy boją się bliskości i intymności, bo ich nie znają. Czują się wybrakowani i gorsi od innych. Nieustannie towarzyszy im silny lęk przed odrzuceniem, przez co seks traktują dość powierzchownie. Rozładowują nagromadzone napięcie seksualne, ale nie potrafią spojrzeć na partnera z czułością, otworzyć się na niego.

Ból podczas stosunku a naruszenie intymności

Ból podczas stosunku często towarzyszy kobietom, które nie stawiają granic lub pozwalają na to, aby inni je przekraczali. Kiedy ktoś odziera je z intymności, prawa do godności i samostanowienia, ich ciało zaczyna się bronić. Zamyka się, aby pozostać własnością danej osoby. Nie chce być więcej nadużywane i wykorzystywane. Sprawia to, że mięśnie pochwy zaciskają się, uniemożliwiając penetrację.

Bolesne stosunki a gwałt jako zdarzenie traumatyzujące

Bolesne stosunki stają się udziałem kobiet, które doświadczyły gwałtu. Nie zawsze musi on przyjmować wymiar napaści seksualnej. Zdarza się, że kobieta nie ma ochoty na zbliżenie, ale boi się to zakomunikować partnerowi. Zgadza się na stosunek płciowy dla własnego spokoju, braku awantury, trwałości związku. Dopuszcza się jednak gwałtu na samej sobie. Postępuje wbrew własnej woli, przez co ciało zaczyna się bronić. Dochodzi do zaciśnięcia mięśni pochwy. Pojawia się bolesny stosunek.

Zaciskanie mięśni pochwy jako efekt naruszenia prawa do intymności w szpitalu

Niekiedy ból podczas stosunku stanowi następstwo złych doświadczeń ze służbą zdrowia. Niestety, publiczne przychodnie i szpitale często odzierają kobiety z intymności. Podczas badania do gabinetu wchodzą przypadkowe osoby. Szyby okien pozostają nieprzysłonięte. Pacjentka jest wieziona na operację w koszuli medycznej, która nie zakrywa jej ciała w należyty sposób. Takie zdarzenia na długo pozostają w pamięci. Często stanowią nieuświadomioną traumę i sprawiają, że mimowolnie zaciskamy wszystkie mięśnie, aby bronić swoją intymność.

Jak leczyć objawy psychosomatyczne takie jak ból podczas stosunku?

Ból podczas stosunku, gdy jest objawem psychosomatycznym, wymaga holistycznego leczenia. Powinno ono obejmować konsultację z fizjoterapeutką uroginekologiczną oraz psychoterapię. Spotkania ze specjalistą pozwalają dotrzeć do źródła blokady, przepracować trudne doświadczenia i poprawić jakość życia. Niekiedy zaleca się też wykonywanie określonych ćwiczeń, które prowadzą do rozluźnienia mięśni.