Kultura Styl życia

Blondynka na Hawajach – Beata Pawlikowska

Blondynka na Hawajach

Beata Pawlikowska dała się poznać jako silna, niezależna kobieta, która lubi poznawać nowe miejsca. Pociąga ją to, co nieznane. Zapalona podróżniczka, dla której odkrywanie innych rejonów świata stanowi prawdziwą pasję. Blondynka na Hawajach to książka, która przeniesie nas w to wyjątkowe miejsce.

Kolorowy świat, który fascynuje

Beata Pawlikowska, zanim zabierze nas w podróż na Hawaje, opowiada o narodzinach fascynacji tym miejscem. Gdy uczęszczała do szkoły, PRL nie dawał ludziom zbyt wiele nadziei. O paszport trzeba było się starać, a i tak można było go nie otrzymać. W związku z tym podróże były utrudnione. W Beacie Pawlikowskiej narastał bunt wobec zastanej rzeczywistości.  Chciała bardziej kolorowego świata, więc przenosiła się oczami wyobraźni w miejsca, o których słyszała na lekcjach geografii.

Najwyższa góra świata to nie Mount Everest

Blondynka na Hawajach przybliża wiele ciekawostek geograficznych. Gdy myśli o najwyższej górze świata, zazwyczaj przed oczami mamy Mount Everest. Nikt jednak nie wspomniał nam o górze, która wyrasta z dna oceanu i przewyższa Mount Everest, a znajduje się na Hawajach.

Informacje historyczne o Hawajach

Beata Pawlikowska w swojej książce sięga też po informacje historyczne. Przygląda się działaniom misjonarzy, wierzeniom rdzennych mieszkańców, ich władcom. Sięga też po legendy i podania. Blondynka na Hawajach to kompleksowa relacja z tego niezwykłego, dla wielu osób bajecznego miejsca na świecie. Niestety, nawet tam wraz z dotarciem cywilizacji, zaczęło dziać się źle. Las pełny egzotycznych roślin wymiera. Dziś zajmuje tylko niewielką część Hawajów, ponieważ to miejsce stało się atrakcją turystyczną. Gdzieś trzeba było postawić lotnisko i hotele. A szkoda, bo tracimy kolejne unikalne gatunki roślin i zwierząt. Zanika bioróżnorodność.

Lekkie pióro Beaty Pawlikowskiej

Beata Pawlikowska ma lekkie pióro, potrafi zaciekawić swoimi opowieściami czytelnika. Nawet gdy ktoś nie był wielkim miłośnikiem geografii w szkole, to w jej relacjach znajdzie coś pasjonującego, co każe mu zainteresować się danym miejscem na świecie.  Blondynka na Hawajach to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, których interesuje ten rejon świata.

Komentarze (2)

Zostaw komentarz