Zdrowie

Rząd znosi kolejne obostrzenia. Od soboty pójdziemy na spacer bez maseczki

Od 30 maja na spacer w parku pójdziemy bez maseczek

Po otwarciu galerii handlowych, restauracji, salonów fryzjerskich i kosmetycznych nadeszła pora na kolejne branże. Od 6 czerwca działalność będą mogły wznowić kina, teatry, parki rozrywki, salony fitness oraz place zabaw. Od 6 czerwca też będzie można organizować wesela na 150 osób bez konieczności noszenia maseczek. Tego dnia możliwe będą także zgromadzenia do 150 osób. Tymczasem już od 30 maja będziemy mogli przebywać na świeżym powietrzu bez maseczki.

Od 30 maja na spacer w parku pójdziemy bez maseczek

Polacy mają dość maseczek. Są one bardzo uciążliwe, biorąc pod uwagę, że robi się coraz cieplej. Bardzo trudno się w nich oddycha i uprawia sport.  Ponadto częste noszenie maseczek może prowadzić do chorób płuc, astmy oraz schorzeń dermatologicznych, w tym aft w jamie ustnej. Naukowcy od dawna podkreślali, że w miejscach takich jak park, łąki czy wały nie ma ryzyka zakażenia koronawirusem. W takich otwartych dużych przestrzeniach, gdzie możemy omijać innych ludzi, zachowując dystans społeczny rzędu 2 metrów, nie ma sensu noszenia maseczek ochronnych. Rząd zdaje się dostrzegać racjonalne przesłanki, od 30 maja możemy pójść na spacer bez maseczki, ale musimy zachować bezpieczną odległość od innych osób.  To dobra wiadomość, bo wzmocnimy swoją odporność, oddychając pełną piersią w parkach czy na wałach.

Otwarcie kin i siłowni już 6 czerwca

Rząd uruchamia kolejne gałęzie gospodarki, znosi też obostrzenia dla tych, które już działają. Od 6 czerwca pójdziemy do kina, teatru, filharmonii, do parku rozrywki, klubu fitness czy na plac zabaw.  W kinach, teatrze czy filharmonii musimy jednak mieć na twarzy maseczkę.

Od 6 czerwca możliwe wesela na 150 osób

6 czerwca możemy już zrealizować wesele do 150 osób.  Możliwa jest także organizacja imprez rodzinnych na 150 osób. Czerwiec to początek sezonu weselnego, wiele osób zastanawiało się nad przeniesieniem ślubu na inny termin w obawie przed obowiązującymi restrykcjami. Mało kto organizuje wesele dla większej liczby gości. Podczas wesela nie trzeba nosić maseczki ani rękawiczek. Tego typu imprezy będą przypominały te sprzed wybuchu pandemii.

Salony fitness wznowią działalność 6 czerwca

Salony fitness oraz place zabaw zostaną otwarte 6 czerwca w nowym reżimie sanitarnym. Niektóre siłownie myślały, że otwarcie nastąpi już 1 czerwca, okazało się, że przyjdzie im jednak trochę zaczekać ze wznowieniem działalności.

Możliwość zgromadzeń do 150 osób

Od 6 czerwca obywatele będą mogli się też gromadzić i protestować w grupach do 150 osób. Muszą jednak zachować dystans 2 metrów od innych uczestników pikiety i mieć na twarzy maseczki. Te nie obowiązują, gdy idziemy z bliską osobą do parku i omijamy innych ludzi.

Gdzie wciąż będziemy musieli zakładać maseczkę?

Maseczki wciąż musimy nosić w sklepach, gabinetach lekarskich, fryzjerskich, kosmetycznych, urzędach, kościołach oraz w kinach, teatrach, muzeach i filharmoniach. Jednak od 6 czerwca zostanie zniesiony limit osób w sklepach oraz restauracjach. To ucieszy przedstawicieli tych branż. Pytanie, czy tak daleko posunięte rozwiązania nie odbiją się na zdrowiu Polaków?  Czy w połowie czerwca nie czeka nas gwałtowny wzrost liczby zachorowań?

Dodaj komentarz