Sen

Bezsenność, a problemy w pracy

bezsennosc-a-problemy-w-pracy

Żyjemy w czasach, w których stres towarzyszy nam nieustannie. Niepewna sytuacja na rynku pracy sprawia, iż nie możemy zaplanować wydatków czy długotrwałych inwestycji. Coraz częściej problemy zawodowe powodują bezsenność.

Stres odbija się negatywnie na funkcjonowaniu naszego organizmu. Kiedy dopada nas zdenerwowanie, nie potrafimy normalnie funkcjonować. Osoby, które żyją w permanentnym stresie niewiele jedzą i nierzadko skarżą się na problem z zasypianiem. Przewracając się z jednego boku na drugi, zastanawiają się, skąd wezmą pieniądze na remont.

Problemy w pracy a życie rodzinne

Z przeprowadzonych badań wynika, iż problemy w pracy coraz częściej rzutują na życie prywatne. Nie potrafimy oddzielić tych dwóch stref. Jeśli przez firmę przetoczyło się tornado, odreagowujemy na bliskich. Czepiamy się drobiazgów, wytykamy im każde, nawet najmniejsze potknięcie. Nierzadko zdarza się, iż sprzeczka z koleżanką z pracy staje się zarzewiem konfliktu z mężem. Kiedy wieczorem próbujemy zmrużyć oczy, dopadają nas wyrzuty sumienia. Czujemy się odpowiedzialne za kłótnię z mężem. Zdajemy sobie sprawę, że zraniłyśmy go niezasłużoną krytyką.

Hormony stresu

Za trudności w zasypianiu odpowiadają hormony. Kortyzol i adrenalina wydzielają się wówczas, gdy w naszym życiu pojawia się stres. Wspomniane substancje mają za zadanie zmobilizować nas do walki o przetrwanie.

Adrenalina – działanie

Adrenalina uruchamia mechanizm: „uciekaj albo walcz”. Ten hormon zwiększa naszą szansę na przetrwanie. Adrenalina wyostrza bystrość umysłu i umożliwia opracowanie rozwiązania, które pozwoli nam ustrzec się przed zagrożeniem. Niebezpieczeństwa nie należy traktować dosłownie. Pod tym sformułowaniem mieści się zarówno bezpośrednie zagrożenie życia, jak i ryzyko utraty pracy.

Irmina

Żyjemy w czasach, w których stres towarzyszy nam nieustannie. Niepewna sytuacja na rynku pracy sprawia, iż nie możemy zaplanować wydatków czy długotrwałych inwestycji. Coraz częściej problemy zawodowe stają się przyczyną bezsenności.

Tryb czuwania

Hormony, które wydzielają się pod wpływem stresu, uruchamiają tryb czuwania. Dopóki ich stężenie w organizmie nie spadnie, nie będziemy potrafili zmrużyć oka. Z bezsennością można walczyć na kilka sposobów.

Oddzielanie życia prywatnego od zawodowego

Umiejętność oddzielania życia prywatnego od zawodowego jest na wagę złota. W miarę możliwości starajmy się nie myśleć o pracy podczas przyrządzania obiadu czy oglądania ulubionego serialu. Niełatwo zapomnieć o problemach, gdy te mogą wpłynąć na nasze życie. Utrata pracy rodzi poważne komplikacje. Warto jednak pamiętać, iż rozmyślając nad ewentualnym zwolnieniem czy brakiem premii, nie zmienimy biegu wydarzeń.

Poszukiwanie rozwiązania problemu

Osoby, które nieustannie myślą o problemach w pracy, powinny skupić się na poszukiwaniu rozwiązań. Jeśli czujemy, że w naszej firmie szykują się zwolnienia, warto porozmawiać z przyjaciółmi, czy przedsiębiorstwo, w którym są zatrudnieni, nie poszukuje pracowników. Jeśli rzeczywiście otrzymamy wypowiedzenie, będziemy wiedzieli, gdzie wysyłać CV.

Pora na relaks

Jeśli chcemy zmrużyć oko, musimy pozbyć się stresu. W tym celu możemy skorzystać z dobrodziejstw aromatycznej kąpieli. Olejek z lawendy wykazuje właściwości uspokajające. Przed snem warto przeczytać kilka stron książki. Lektura pozwoli oderwać się od codziennych problemów i przeniesie nas w inny świat.

W związku z tym, iż w dzisiejszych czasach nie sposób ustrzec się przed stresem, należy zapoznać się z prostymi technikami relaksacyjnymi. Ich znajomość może okazać się pomocna, gdy sen nie chce nadejść.

Irmina

Komentarze (4)

pati25

9 lat temu

Często właśnie stres jest przyczyną bezsenności.A stres towarzyszy nam każdego dnia w pracy.Musimy postarać się,aby tego stresu,tych kłopotów w pracy nie
„przynosić” do domu.A wtedy i rodzina będzie szczęśliwa i sen zdrowy,spokojny

stazyz

9 lat temu

Tak, tak dzieciństwo…:) Aby nie poddawać się stresowi musimy umieć oddzielić pracę i życie prywatne i ii i wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne, jeżeli mamy wsparcie Rodziny i własne pasje. Wtedy to niech się dzieje co chce, a my mamy pewność, że jesteśmy bezpieczni i szczęśliwi…A praca, to przecież tylko dodatek, oczywiście ważny dodatek ale dodatek;)

drobina

9 lat temu

Pamiętam, że w dzieciństwie, gdy miałam problemy z zaśnięciem, mama radziła mi liczyć owieczki: jedna owieczka, druga owieczka, trzecia owieczka, czwarta…:-X
Eh, to był piękny czas – bez stresu, bez kłopotów…:-*

Mindi

9 lat temu

Bezsenność to problem nie tylko w pracy ale w codziennym funkcjonowaniu. Powodem może być stres ale również złe wyniki krwi. Najpierw trzeba zrobić badania i się leczyć. Jeśli to stres to niestety, nie jest to takie proste, żeby pozbyć się złych emocji. Myślę, że trzeba w pełni wykorzystać urlop i każdy wolny dzień do oderwania się od problemów. Ważne jest także wsparcie rodziny i przyjaciół.

Zostaw komentarz