O badaniach Profilaktyka

Badanie OB krwi

badanie-ob-krwi

Badanie OB krwi jest jednym z podstawowych, jakie zleca lekarz. Czy wiemy jednak, co dokładnie badamy w ten sposób?

Skąd pochodzi nazwa?

Spotykamy się z odczynem Biernackiego, opadem Biernackiego, OB, BR i ESR, ale tak naprawdę wszystkie oznaczają to samo. BR i ESR są popularniejsze zagranicą i są skrótem od Biernacki Reaction (odczyn Biernackiego) oraz erythrocyte sedimentation rate – wskaźnik sedymentacji erytrocytów.

Co właściwie badamy?

ESR to miara szybkości opadania czerwonych krwinek w osoczu w jednostce czasu. Wynik zwykle jest określany po jednej lub dwóch godzinach. Test ten i jego zastosowanie w diagnostyce medycznej zostały po raz pierwszy opracowane w 1897 przez polskiego lekarza Edmunda Biernackiego.

Wykonanie

Badanie polega na pobraniu krwi, najczęściej z żyły odłokciowej do strzykawki zawierającej cytrynian sodu i następnie umieszczenie tej krwi w specjalnie kalibrowanej rurce.

Mira Starobrzańska

Badanie OB krwi jest jednym z podstawowych, jakie zleca lekarz. Czy wiemy jednak, co dokładnie badamy w ten sposób?

Jak czytać wyniki?

Wartości prawidłowe u kobiet w wieku do 60 lat powinny wynosić do12 mm/h, natomiast u kobiet powyżej 60 roku życia – poniżej 20 mm/h. Mężczyźni do 60 lat – poniżej 8 mm/h, a starsi- do 15 mm/h.

Cel

Badanie OB wykonuje się w celu monitorowania przyczyn i przebiegu stanów zapalnych, a także aktywności toczącego się procesu zapalnego. Wykonywanie badań laboratoryjnych na zalecenie lekarza prowadzącego pozwala na obiektywną ocenę stanu zdrowia. Jeśli OB jest podwyższone, oznacza to, że w organizmie nie dzieje się dobrze i należy podjąć się leczenia zgodnie ze wskazówkami lekarza.

Mira Starobrzańska

Komentarze (3)

filodendron

11 lat temu

Wysokie OB zawsze świadczy o stanie zapalnym. Gdy jest powyżej 20 na godzinę ,to już trzeba zacząć szukać ,co się dzieje w organizmie,a gdy ma się około 100 to biegiem do lekarza -bo jest duży stan zapalny.

drobina

11 lat temu

Najczęściej OB mam książkowe, ale bywało, że właśnie przez różne stany zapalne miałam je podwyższone. Szybka reakcja lekarza i odpowiednie leki, i wszystko wracało do normy.

Zostaw komentarz