O badaniach Profilaktyka

Badanie na krew utajoną

badanie na krew utajoną

Zauważyłaś krew w kale? Jego konsystencja lub zapach zmieniły się ostatnio? Nie zwlekaj, poddaj się profilaktycznym badaniom antyrakowym.

Na czym polega to badanie?

Jest to jedno z profilaktycznych badań zalecanych osobom po 50. roku życia. Ma ono na celu ocenę występowania krwi w próbkach kału i wykrycie nieprawidłowości w przewodzie pokarmowym. Mogą to być stany zapalne, polipy, guzy lub uchyłki.

Przygotowanie do badania

Sposób przygotowania próbek kału najlepiej uzgodnić z lekarzem. Metody badawcze są uzależnione od odczynników. Niektóre laboratoria zalecają trzydniową dietę bogatą w błonnik i wykluczającą proteiny pochodzące z mięsa.

Zalecenia dla kobiet

Próbek do badania nie należy pobierać w czasie występowania krwawień z dróg rodnych. Do diagnostyki dyskwalifikuje również terapia farmakologiczna lekami zawierającymi kwas acetylosalicylowy i preparaty z żelazem.

Mira Starobrzańska

Zauważyłaś krew w kale? Jego konsystencja lub zapach zmieniły się ostatnio? Nie zwlekaj, poddaj się profilaktycznym badaniom antyrakowym.

Jak pobrać próbkę

Kał najlepiej pobrać w dniu badania, umieścić w czystym pojemniku, podpisać i dostarczyć do laboratorium wraz ze skierowaniem od lekarza oraz listą zażywanych przed badaniem leków.

Co dalej?

Jeżeli wyniki badań budzą wątpliwości, należy je powtórzyć. Nie ma możliwości wystąpienia jakichkolwiek powikłań w czasie badania na krew utajoną. A o tym, że badać się warto, nie musimy już chyba nikogo przekonywać.

Mira Starobrzańska

Komentarze (3)

filodendron

11 lat temu

Zapamiętajcie, gdy widzisz w kale krew czerwoną ,to nie jest źle , ale gdy kała jest czarny to niedobrze, to oznacza, że ta krew są czy sie z jelit lub innych organów.

marysienka

12 lat temu

Przeszlam takie badanie, to nic strasznego. Zupelnie sie nie spodziewalam ale negatywny wynik ucieszyl mnie i moge spokojnie spac. Na razie zaden rak we mnie nie mieszka. A jak slusznie zauwazyla autorka – badac sie warto

Zostaw komentarz