Kosmetyki Natura i eko Uważaj, chemia!

Ftalany – czy można ich uniknąć?

ftalany-czy-mozna-ich-uniknac

Znany jest już nam niebezpieczny wpływ ftalanów na nasze zdrowie. Obecne w naszym środowisku szkodliwe substancje przedostają się do naszego organizmu wraz z pożywieniem, kupując żywność w plastikowych opakowaniach, przez skórę bezpośrednio używając detergentów czy tez kosmetyków lub są wchłaniane z powietrza.

Ftalany są znane jako substancje zagrażające prawidłowej gospodarce hormonalnej człowieka, ponieważ mają zdolność naśladowania ludzkich hormonów.

Aby móc uniknąć kontaktu z ftalanami lub choćby ograniczyć ich wpływ musimy najpierw opisać te związki, producenci nie mają obowiązku informowania konsumentów, czy dany produkt zawiera ftalany. Oto kilka wskazówek do identyfikacji produktów, które mają lub mogą mieć w swoim składzie ftalany:

Zapoznaj się dokładnie ze składem danego produktu

Ftalany występują pod wieloma nazwami, lub skrótami chemicznymi, poniżej znajdziesz te najczęściej stosowane:

DBP, DEP – te związki często znajdują się w produktach do pielęgnacji ciała, w tym głównie w lakierach do paznokci, dezodorantach, perfumach, wodach do goleniu, żelach do włosów oraz mydłach,
DEHP – jest stosowany do produkcji tworzyw sztucznych na bazie polichlorku winylu PVC, w Polsce bardziej znany jako PCV, stosowany w różnych gałęziach gospodarki m.in. do produkcji wykładzin, stolarki okiennej, w medycynie (dreny, cewniki, strzykawki), do wyrobu opakowań, elementów urządzeń, drobnych przedmiotów,
BzBP – jest wykorzystywany w niektórych nawierzchniach podłogowych, elementach wyposażenia samochodów oraz w produktach kosmetycznych głównie do higieny osobistej,
DMP – jest używany do produkcji tworzyw sztucznych, takich jak farby, lakiery oraz jest obecny w środkach do zwalczania owadów,

Borys

Znany jest już nam niebezpieczny wpływ ftalanów na nasze zdrowie. Obecne w naszym środowisku szkodliwe substancje przedostają się do naszego organizmu wraz z pożywieniem, kupując żywność w plastikowych opakowaniach, przez skórę bezpośrednio używając detergentów czy tez kosmetyków lub są wchłaniane z powietrza.

Uważaj na chemikalia!!

Głównie te o ostrym, żrącym zapachu – często związki w nich zawarte w połączeniu z ftalanami wytwarzają drażniące zapachy.

Mimo, iż ftalany zostały prawnie zakazane do produkcji zabawek dla dzieci, zarówno w Polsce jak i pozostałych krajach Unii Europejskiej, uważaj na zabawki wyprodukowane przez 2008 rokiem oraz przede wszystkim na te chińskiego pochodzenia.

Wskazówki dla matek

  • do karmienia niemowląt używaj butelek wykonanych ze szkła,
  • kobiety będące w ciąży powinny unikać kosmetyków zawierających ftalany,
  • wybieraj zabawki wykonane z drewna lub plastiku pozbawionego PCV,
  • żywność przechowuj w szklanych lub drewnianych pojemnikach, nigdy nie wkładaj produktów zapakowanych w plastik do mikrofalówki,
  • dbaj o czystość żywności, obieraj owoce i warzywa ze skórki lub w miarę możliwości kupuj żywność ekologiczną,

Ftalany są tak rozpowszechnione w naszym środowisku, że trudno będzie całkowicie ustrzec się przed ich toksycznym działaniem. Ale znając już te substancje oraz produkty z nich wytwarzane łatwiej nam będzie się przed nimi bronić.

Borys

Komentarze (5)

pati25

11 lat temu

Niepokojące inforrmacje w tym artykule.Z tymi niebezpiecznymi ftalanami mamy do czynienia na codzień.Niemożliwością jest aby w 100% się przed nimi ustrzec.Są ftalany obecne wszędzie.Bo czyż zrezygnujemy z potrzebnych rzeczy np nie pójdziemy do szpitala jak będzie taka potrzeba…? Chyba nie

GloriaVictis

11 lat temu

Mój wykładowca od toksykologii mówił, żeby unikać napojów w butelkach z białego plastiku i że najbezpieczniejsze są te niebieskie wykonane z PET. Nie pamiętam tylko czy to tworzywo miało zawierać najmniej ftalanów, czy najmniej uwalniać je do napoju…

linet

11 lat temu

Artykuł ze wszech miar niepokojący. Sygnalizuje dużą szkodliwośc ftalanów, ich powszechność granicząca z niemożnością uniknięcia z nimi kontaktu, brak obowiązku deklarowania ich zawartości w produktach, słowem straszy i straszy.
Rozglądam się po sobie :lakier do paznokci, dezodorant, perfumy. Nie mówiąc o tym ,co wokół. Dobrze, że chociaz zabawki mi odpadają:)
Ftalany atakują, o czym wcześniej aż tak szczegółowo nie wiedziałam, bo nie znałam tego artykułu.
A na końcu rozbrajająca konkluzja:”znając już te substancje oraz produkty z nich wytwarzane łatwiej nam będzie się przed nimi bronić”.
Chyba wolałabym nie miec takiej świadomości.

drobina

11 lat temu

Interesujący artykuł. Staram się unikać szkodliwych chemikalii, ale czy się da zupełnie przed nimi ucieć. Makabra!. Przecież ftalany osaczyły nas wszędzie. Niedługo chyba w ogóle będziemy się bali kupić cokolwiek. Czy jest jeszcze jakieś miejsce na ziemi, wolne od tego paskudztwa?

Zostaw komentarz