Encyklopedia menopauzy Menopauza
Nadpotliwość a menopauza

Zauważyłaś wzmożone wydzielanie potu? Pocisz się nawet wtedy, gdy przebywasz w chłodnym pomieszczeniu? Dezodorant, którego używałaś dotychczas, przestał działać? Czas na zmiany…
Czym jest pocenie?
Pocenie to naturalny proces prawidłowo funkcjonującego organizmu. Na skórze ludzkiego ciała znajduje się około 2 mln gruczołów potowych, z czego średnio 300 przypada na 1 cm2. Dorosły człowiek w ciągu doby wydziela nawet do kilku litrów potu. Mechanizm ten służy obniżeniu temperatury ciała. Za funkcje termoregulacyjne gruczołów potowych odpowiada współczulny układ nerwowy.
Gdzie szukać przyczyn zwiększonej potliwości?
Obszar nadmiernego pocenia może być zróżnicowany. U niektórych osób jest on zlokalizowany tylko w okolicy pach, u innych natomiast dotyczy dłoni i stóp. Wielu pacjentów skarży się ten problem w odniesieniu do całego ciała. Powodów tego zjawiska jest wiele. Możemy je podzielić na:
- przyczyny fizjologiczne, czyli gorący klimat, wysoki poziom wilgotności powietrza, nadwaga, emocje, wzmożone napięcie nerwowe, wysiłek fizyczny, stosowanie ostrych przypraw, czekolady a także kawy i herbaty,
- przyczyny objawowe, za które uważa się m.in. menopauzę, andropauzę, zaburzenia hormonalne, choroby neurologiczne, infekcje połączone z gorączką, gruźlicę oraz przyczyny idiopatyczne (samoistne).
Mira Starobrzańska
Zauważyłaś wzmożone wydzielanie potu? Pocisz się nawet wtedy, gdy przebywasz w chłodnym pomieszczeniu? Dezodorant, którego używałaś dotychczas, przestał działać? Czas na zmiany…
Diagnoza
Do rozpoznania nadpotliwości wystarczy najczęściej dokładny wywiad lekarski. Pomaga on w określeniu rozmiaru problemu i ustaleniu przeciwwskazań do leczenia, a także w doborze najodpowiedniejszej terapii.
Leczenie
Z nadpotliwością możemy walczyć różnymi metodami:
- wzmożona higiena, np. kąpiele ziołowe z dodatkiem kory dębu i brzozy, mięty, liści orzechowca włoskiego, szałwii, rumianku,
- noszenie ubrań z włókien naturalnych, warstwowo,
- spanie w bawełnianej pościeli,
- unikanie spożycia kawy, czarnej herbaty, alkoholu i pikantnych przypraw, warzyw piklowanych,
- zwiększone spożycie wody, zwłaszcza jeśli dokuczają nam nocne poty,
- akupresura,
- dezodoranty (antyperspiranty) z chlorkiem aluminium, które zamykają przewody potowe.
- leczenie farmakologiczne; leki uspokajające i antycholinergiczne
- ziołolecznictwo; napary z szałwii, krople ziołowe, preparaty homeopatyczne
Mira Starobrzańska
Zauważyłaś wzmożone wydzielanie potu? Pocisz się nawet wtedy, gdy przebywasz w chłodnym pomieszczeniu? Dezodorant, którego używałaś dotychczas, przestał działać? Czas na zmiany…
Jeśli powyższe sposoby nie dają rezultatów nadpotliwość można leczyć zabiegowo, np. blokując czynności gruczołów potowych toksyną botulinową. Jest to jednak leczenie objawu a nie przyczyny. Pomaga jednak pozbyć się problemu na kilka miesięcy.
Jak widać metod walki z nadpotliwością jest wiele. Ich odpowiedni dobór zależy przede wszystkim od właściwego zdiagnozowania. Jeśli terapię wesprzemy środkami zapobiegawczymi, mamy duże szanse na pozbycie się problemu. Powodzenia!
Mira Starobrzańska
« Lipa – staropolska uzdrowicielka
pauzka
12 lat temu
A ja z kolei kiedy wkraczałam w menopauzę, doświadczyłam tzw.
potów nocnych.Masakryczne odczucie, w ciągu nocy potrafiłam przebierać
bieliznę około trzech razy w ciągu nocy-wszystko było mokre od potu.
Mój pot nie miał nawet woni, czułam się jak zlana wodą.Trwało to około pół
roku. Teraz np.nie pocę się wcale, natomiast towarzyszą mi napady gwałtownego ,,gorąca”, naprzemiennie z atakami ,,zimna”)
możefajna
12 lat temu
Szampon przeciwłupieżowy pod pachy ???? To czym myć…. no, to coś ???? haha
GloriaVictis
12 lat temu
Summer napisała:
> I jeszcze porada „kosmetyczna”: podobno ….. szampon przeciwłupieżowy neutralizuje zapach potu, bo zapobiega wydzielaniu łoju i rozkładowi bakterii! Jeszcze tego sposobu nie sprawdzałam na własnych pachach;)
Summer skąd to wytrzasnęłaś? Przecież łój to nie pot!
zoskana102
12 lat temu
No wreszcie ktos porusza ten temat. Dobrze wiedziec ze nie jest sie samym z takim problemem.
LisaBen
12 lat temu
Nowa autorka tekstow i od razu wiecej komentarzy sie pojawia. Ciekawy artykul i jeszcze ciekawsza rada Summer z tym szamponem… Trzeba bedzie sprobowac 😉
babka
12 lat temu
Summerko bardzo Ci dziękuje za rady. O szamponie nie słyszałam ale sprawdzę na pewno.
summer
12 lat temu
Nie trać nadziei babko, na pewno kiedyś się to zmieni! Jeśli chodzi o sam zapach potu, to podobno zależy on od diety. Znalazłam takie informacje na ten temat: „W celu złagodzenia zapachu ciała powinieneś unikać w diecie olejów utwardzonych (uwodornionych), czerwonego mięsa, alkoholu, białego cukru, białej mąki, czosnku, cebuli i innych produktów o silnym zapachu. Nie musisz z nich rezygnować całkowicie, oczywiście ma znaczenie również ilość i częstotliwość jedzenia tych produktów. Jeśli np. jesz czerwone mięso dwa razy dziennie, nawet jeśli jest go niewielka ilość to będzie mieć ono wpływ na zapach ciała. Łącz posiłki mięsne ze świeżymi warzywami i owocami, które są naturalnym sposobem na oczyszczenie organizmu. Jedz produkty bogate w błonnik, ziarna zbóż, produkty sojowe.
Fast food, chipsy, frytki i inne tego typu przekąski, zwłaszcza smażone zwiększają poziom toksyn w organizmie. Dotyczy to także napojów: coli, kawy, alkoholu. Należy zatem unikać używek. ”
I jeszcze porada „kosmetyczna”: podobno ….. szampon przeciwłupieżowy neutralizuje zapach potu, bo zapobiega wydzielaniu łoju i rozkładowi bakterii! Jeszcze tego sposobu nie sprawdzałam na własnych pachach;)
babka
12 lat temu
Wiem coś o tym problemie. Pocę sie nadmiernie i jest to problem niezwykle krępujacy no i uciążliwy. Stosowałam już wszystko oprócz zabiegów botulinowych. Nie wiem czy się na nie odważę. Znając siebie to pewnie nie. Wykorzystuje więc wszystkie sposoby radzenia sobie wymienione w artykule i …… higienę, higienę i jeszcze raz higienę. Pomimo to niewiele się ten problem zmienia. Już straciłam nadzieję.
pati25
12 lat temu
Ten problem,problem potliwości zdarza się u większości osób.Nie tylko w okresie menopauzy.Chociaż w tym okresie nasila się potliwość.Staramy się walczyć z tym problemem na różne sposoby.Niektórzy mają taki ostry,cuchnący pot,że szok.Ja nie mam z tym problemu
basia4ab
12 lat temu
Ja też teraz doświadczam nadmiernej potliwości.Są chwile że cała twarz jest zlana potem,a innym razem pod pachami.Właśnie dlatego teraz nie robię sobie makijażu,gdyż boję się że ta chwila wystąpienia potu przyjdzie, ja muszę się ocierać i zmazywać makijaż. Makijaż wówczas nie wygląda ładnie.Niejednokrotnie wychodząc z pod prysznica, mam wrażenie, że najlepiej byłoby jeszcze raz wejść pod prysznic.Jest to problem bardzo uciążliwy dla mnie, ale mam nadzieję ze minie.Jestem osobą bardzo cierpliwą i cierpliwie czekam.Basia
GloriaVictis
12 lat temu
Kiedy robiłam praktyki w salonie „asystowałam” przy zabiegu klientki w okresie menopauzy- wszystko było ok, a nagle pot zaczynał lać się z niej strumieniami, dosłownie i w ciągu kilku sekund. Babeczka była tym bardzo skrępowana, mówiła, że musi starannie dobierać ubrania i może nosić tylko takie na których nie widać wilgoci, a oprócz tego wychodząc z domu zabierała ze sobą co najmniej dwie bluzki na przebranie. Nigdy więcej się z czymś takim nie spotkałam. Wyobrażam sobie jak bardzo musiało jej to utrudniać i uprzykrzać życie i jak bardzo być krępujące.
mejgosia
12 lat temu
Moje poty menopauzalne na szczęscie występują tyko na twarzy i karku, oraz we włosach . też nie jest to przyjemne, ale da się wytrzymać, oczywiście zero makijażu, bo spłynie, częste mycie głowy, krótka fryzura. tak to opanowałam i jakoś sobie radzę. Ale kiedyś stalam blisko pani która pociła się chyba pod pachami i naprawdę musiałam wyjść , bo to było okropne! Kobieta piękna, zadbana, świetnie ubrana, a tu taki zaduch że szok! pomyslałam ,że ona to ma problem!
drobina
12 lat temu
Interesujący artykuł. Na szczęście nie cierpię na nadpotliwość, ale profilaktyki nigdy za wiele.