badania-cytologiczne-w-okresie-klimakterium

Profilaktycznie każda kobieta powinna zrobić cytologię przynajmniej raz w roku. O badaniach nie wolno zapominać zwłaszcza w czasie przekwitania i po menopauzie. To właśnie wtedy organizm narażony jest na największe zmiany. Wzrasta zwłaszcza ryzyko zachorowań na nowotwory.

Interpretacja wyników badania cytologicznego kobiet przechodzących menopauzę może być znacznie bardziej utrudniona, w porównaniu do kobiet, które są w pełni okresu rozrodczego. Jest to dodatkowy powód, dla którego panie w czasie klimakterium powinny dużo częściej odwiedzać gabinet ginekologiczny i poddawać się obowiązkowo wszystkim badaniom, które mogą zwiększyć szanse na wczesne wykrycie nowotworu oraz innych nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych.

Wymaz kobiety dojrzałej

Trudności w badaniu cytologicznym wynikają z przemian hormonalnych. Powodują one rozpoczęcie procesów zanikowych obszaru narządów płciowych. Budowa szyjki macicy dojrzałych kobiet różni się od budowy szyjki macicy kobiet przed menopauzą. W wyniku niedoboru estrogenów następuje atrofia, czyli zanikanie warstw nabłonka płaskiego, z którego zbudowane są narządy rodne kobiety. Szyjka macicy ulega ścieńczeniu, co ma znaczenie przy pobieraniu wymazu. Podczas badania pobierany jest materiał z tzw. nabłonka atroficznego, czyli nabłonka o pomniejszonej warstwie komórek. Podczas odczytywania i interpretacji wyników cytologii pojawiają się problemy, ponieważ rozmaz atroficzny zawiera wiele trudnych do jednoznacznego określenia komórek.

M. Witczak