O badaniach Profilaktyka

Badajmy szyjkę macicy

badajmy-szyjke-macicy

Rak szyjki macicy jest nowotworem, który rozwija się długo, wolno i wieloetapowo. Pozwala to na zauważenie zmian przednowotworowych i wczesnych postaci nowotworów, które w większości przypadków rozwijają się nawet przez kilka lat.

Odpowiednia profilaktyka i diagnostyka są więc w stanie uchronić nas przed rozwojem nowotworu i pozwalają na pełne wyleczenie. Należy pamiętać, że wczesnym zmianom nowotworowym w raku szyjki macicy z reguły nie towarzyszą wyraźne symptomy, nie możemy więc czekać z wizytą u lekarza aż zauważymy niepokojące dolegliwości!

Etiologia raka szyjki macicy

HPV

Jedną z głównych przyczyn zachorowania na raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV ( Human Papillomavirus ). Zależność przyczynowa pomiędzy wirusem HPV a rakiem szyjki macicy została udokumentowana ponad wszelką wątpliwość – Światowa Organizacja Zdrowia już w 1996 roku uznała typy wirusa HPV 16 i 18 za czynniki rakotwórcze dla człowieka. Do tej pory wyodrębniono około 100 typów wirusa, a wśród nich wirusy wysokiego ryzyka ( onkogenne )- m.in.; 16, 18, 31, 45.

Zakażenia HPV są najbardziej powszechną infekcją przenoszoną drogą płciową. Na kontakt z wirusem w ciągu swojego życia narażona jest większość osób aktywnych seksualnie. Chociaż zakażenie HPV ma zwykle charakter przemijający, u części kobiet może przejść w postać przetrwałą. Natomiast utrzymujące się przez kilka lat przewlekłe zakażenie onkogennymi typami wirusa wiąże się ze znacznym wzrostem ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.

Realizowane programy NFZ

Rak szyjki macicy jest nowotworem, który rozwija się długo, wolno i wieloetapowo. Pozwala to na zauważenie zmian przednowotworowych i wczesnych postaci nowotworów, które w większości przypadków rozwijają się nawet przez kilka lat.

W nabłonku pokrywającym ściany pochwy i szyjkę macicy wykrywanych jest około 30 typów wirusa HPV. 15 z nich to typy o wysokim potencjale onkogennym, które odpowiadają za inicjowanie zmian prowadzących do rozwoju raka szyjki macicy. Pozostałe typy HPV odpowiadają za rozwój niezłośliwych zmian brodawkowatych – najczęściej typ 6 i 11. Sposób leczenia HPV nie jest obecnie znany. W przypadku zdiagnozowania zakażenia onkogennymi typami HPV zaleca się regularne kontrole cytologiczne celem jak najwcześniejszego wykrycia i leczenia ewentualnych zmian atypowych.

Test DNA HPV

Test na obecność DNA wirusa HPV posiada wysoką wartość prognostyczną; wynik dodatni oznacza zakażenie wirusem HPV, wynik ujemny u pacjentki z wynikiem cytologicznym ASCUS stanowi podstawę do podjęcia przez lekarza decyzji o kontroli cytologicznej za 6 do 12 miesięcy.

Inne czynniki ryzyka rozwoju raka szyjki macicy

Oprócz zakażenia HPV wymienia się szereg czynników, które istotnie zwiększają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Głównymi czynnikami wpływającymi na powstanie nowotworu są:

  • przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV 16 i 18 lub innymi typami onkogennymi
  • wiek
  • wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego
  • duża liczba partnerów płciowych
  • wieloletnie palenie papierosów
  • niski status socjoekonomiczny
  • śródnabłonkowa neoplazja szyjki ( CIN ) w wywiadzie

Realizowane programy NFZ

Rak szyjki macicy jest nowotworem, który rozwija się długo, wolno i wieloetapowo. Pozwala to na zauważenie zmian przednowotworowych i wczesnych postaci nowotworów, które w większości przypadków rozwijają się nawet przez kilka lat.

Spośród czynników prawdopodobnych wymienia się także:

  • wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych
  • dietę ubogą w antyoksydanty
  • częste nieleczone stany zapalne pochwy wywołane przez Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoea, HSV-2

W każdym wieku

Rak szyjki macicy może objawić się w każdym wieku. Wedle statystyk średni wiek kobiety z zmianami nabłonka, poprzedzającymi raka to 32-34 lata, raka nieinwazyjnego tj. ograniczonego do nabłonka 38-42 lata, a raka klinicznie zaawansowanego tj. w pełni inwazyjnego 48-52 lata. W ostatnich latach średnia wieku kobiet z rakiem szyjki macicy systematycznie się obniża.

Realizowane programy NFZ

Komentarze (12)

nicolle_26@o2.pl

11 lat temu

to jest naprawdę ważne badanie w życiu kobiety, nic nie kosztuje, nie boli , a może uratować życie:), badajcie sie dziewczyny!!!

aneczka

11 lat temu

Jestem już na tyle dojrzałą kobietą,że staram się jak mogę dbać o swoje zdrowie i badam się regularnie. Zachęcam wszystkie panie do regularnych badań, to naprawdę nie boli.

pati25

12 lat temu

Przeczytałam o czynnikach ryzyka zachorowalności i muszę stwierdzić,że nie jestem zagrożona.To mnie cieszy.Ale ostrożności nigdy za wiele..Chodzę i tak na badania co roku

karoligrz

12 lat temu

ja też nigdy konkretnego badania pod HPV nie miałam, regularnie mam robioną cytologię i też nie zawsze jest ok:/

bess22

12 lat temu

To bardzo ważne badanie,które może uchronić przed groźną chorobą,dlatego domagajmy się od naszych lekarzy skierowań na tego typu badania.

karoligrz

13 lat temu

warto się badać kobietki. Mi ostatnio pogorszyła się grupa…ale na szczęście dostałam skierowanie na dokładniejsze badania i wszystko jest ok. Warto być pod stała opieką lekarza. aby wszystko na bieżąco przypilnować i być spokojnym o własne zdrowie

danatwa

13 lat temu

Mam 38 lat , ale jeszcze tego badania nigdy nie miałam . Muszę przy najbliższej wizycie u ginekologa zasugerować mu że chcę to badanie.

joasiaaa

13 lat temu

Ja również badam się regularnie. Dzięki takim badaniom jestem pewna,że nic złego się nie stanie.

citula26

13 lat temu

jestem za tym aby się regularnie badać ale też wiadomo, że dostanie się do lekarzy odpowiednich nie raz graniczy z cudem

cali

13 lat temu

Ja również badam się reularnie… mimo to wiem co to znaczy być zarażoną wirusem HPV. Dopiero po dokładnym zbadaniu okazało się, że to nie żaden z onkogennych ale przeżyłam dwa tygodnie w bardzo wielkim stresie. Jeszcze może dopiszę, że kiedy otrzymałam wynik, że mam HPV musiałam zapłacić z własnej kieszeni za dalszą diagnostykę. Wymaz został wysłany gdzieś do Wrocławia mieszkam w pomorskim) i tam określono jaki to numer HPV. Płaciłam za to około 200 zł. Smutne to…

Zostaw komentarz