alergia-na-silikonowy-biust

Dzisiaj alergia to już choroba cywilizacyjna. Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Co 20 osobie dokucza uciążliwa wysypka, a co 5 – katar sienny. W Polsce na różnego rodzaju alergii cierpi aż 40 % ludzi. Katalog alergenów stale się powiększa, wśród nich pojawiają się także implanty.

Co to jest implant?
To ciało obce wszczepiane do organizmu w celu rekonstrukcji naturalnej funkcji lub estetyki uszkodzonej części ciała. Najczęściej stosowane są implanty zastępujące tkanki twarde.
Znajdują zastosowanie w ortopedii (zastępują kości, stawy), ostatnio bardzo popularne stały się implanty stomatologiczne oraz najpopularniejsze w chirurgii estetycznej – implanty piersi.

Implanty piersi – Większe piersi receptą na szczęście?
Implanty to protezy stosowane do powiększenia rozmiarów kobiecego biustu z powodów czysto kosmetycznych albo w celu odtworzenia usuniętej piersi (np. po mastektomii). Operacja powiększania piersi jest najbardziej popularnym zabiegiem w chirurgii plastycznej, zarówno w Polsce jak i na świecie. Dlaczego kobiety decydują się na zmianę swojego wyglądu? Niewątpliwie, piękne (duże?) piersi są dla Pań bardzo ważne. Chcemy, żeby nasz biust był imponujący – jędrny, zadbany, duży. Jako atrybut kobiecości pozwala nam zaakceptować i pokochać nasze ciało. Ale czy nie lepiej jest spróbować pokochać siebie bez ingerencji skalpela?

Czy sylikon jest bezpieczny?
Istnieją dwa główne rodzaje implantów: wypełnione żelem silikonowym i solą fizjologiczną. Obydwa typy implantów mają otoczkę z silikonu, która jest zbudowana z trzech warstw aby zapobiec rozerwaniu implantu. Silikon to polimer składający się z silikonu, tlenu, węgla i wodoru. Może występować w postaci płynnej, żelu lub gumy.
Silikon można znaleźć w wielu produktach codziennego użytku, takich jak: kremy do rak, mydło, antyperspiranty, samoopalacze, pasty do polerowania, a nawet w artykułach spożywczych, np. w gumie do żucia.

Czy sylikon może uczulać?
Hipotetycznie możemy mieć alergię na każdą substancję, która występuje na ziemi.
Specjaliści podkreślają, że niepożądane reakcje organizmu na tworzywa sztuczne stosowane w implantologii występują zdecydowanie rzadziej, niż uczulenia na metale pochodzące od wszczepów. Jednakże, nie można zaprzeczyć, że zdarzają się u pacjentek zmiany skórne spowodowane silikonem występującym w implantach piersi (autoimmunologicznych, alergicznych, toksycznych lub w wyniku podrażnienia).

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy sylikon powoduje alergię. Powszechnie uważa się, że nie. Jednak należy pamiętać o tym, że organizm może odrzucić implant, nawet jeśli nie jest uczulony na silikon.

Chcesz powiększyć biust? – Zrób test
Jeżeli podjęłaś decyzję o operacji to koniecznie zrób specjalny test krwi, który wykrywa alergię na sylikon.

Uwaga – Niebezpieczny implant!
Pomimo tego, że obecnie uważa się, że implanty sylikonowe są bezpieczne, co jakiś czas słyszymy o niepokojących zdarzeniach. W kwietniu 2010 roku wycofano z rynku serię niebezpiecznych implantów piersiowych. W produktach największego francuskiego producenta odkryto żel silikonowy nie spełniający norm. Szacuje się, że w przeciągu ostatnich 9 lat, wadliwe implanty wszczepiono 40 000 kobietom w różnych krajach, również w Polsce.

Zuzanna Górka