aktywnosc-fizyczna-dla-dojrzalego-mezczyzny

Regularna aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści zarówno w młodym wieku wpływając na prawidłowy rozwój naszego ciała jak również w późniejszym zapewniając utrzymanie dobrego zdrowia i kondycji fizycznej. Odpowiednio dobrana dawka ruchu jest w stanie spowolnić proces starzenia się, a także zminimalizować występujące już dolegliwości.

Korzyści wynikające z życia w ruchu

Dla Panów w dojrzałym wieku aktywność fizyczna w szczególności dobroczynnie wpływa na układ krwionośny, zachowanie masy mięśniowej oraz prawidłową gospodarkę hormonalną, przede wszystkim produkcję testosteronu. Ważne jest aby dostosować nasza aktywność ruchową do wieku oraz możliwości. Jeśli prowadziliśmy siedzący tryb życia, a sport uprawialiśmy okazjonalnie, to dobrze będzie zacząć od spacerów. Chodzenie jest bardzo dobrym ćwiczeniem, a szybki marsz działa tak samo na zapobieganie wystąpienia zawału serca oraz udaru mózgu co bieganie. Jest to najprostsza forma ruchu, dlatego warto od niej zacząć, poza tym chodzić może każdy, nawet osoby z dużą nadwagą.

Sposobów na aktywność fizyczna jest wiele, ogranicza nas tylko wyobraźnia i chęci
Popularnym sposobem na utrzymanie kondycji w ostatnich latach jest nordic walking – czyli maszerowanie z kijkami. Taki sposób poruszania się nie obciąża stawów, pracują przy tym niemalże wszystkie mięśnie – nogi, barki, ręce, a przy okazji spalamy podwójną liczbę kalorii w porównaniu ze zwykłym spacerem. Dobrym sposobem na aktywność fizyczną jest jazda na rowerze czy pływanie. Ponieważ te formy aktywności nie wymagają od nas dużego wysiłku, ani umiejętności, są polecane dla osób w starszy wieku. Również poranna gimnastyka poprawi kondycje naszego ciała, a poprzez zwiększenie dopływu tlenu doda nam energii na cały dzień.

Ważniejsze jak często niż jak intensywnie

Sami musimy zdecydować, która forma ruchu jest dla nas najlepsza, ale pamiętaj że bardziej od rodzaju aktywności liczy się systematyczność. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń codziennie przez 15 minut. Tyle wynosi minimum, ale żeby móc czerpać dodatkowe korzyści w zakresie ochrony zdrowia, osoby w starszym wieku powinny być aktywne fizycznie 30 minut dziennie z umiarkowaną częstotliwością oraz 10 minut z wyższą intensywnością, 4–5 razy w tygodniu. Taka aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu sercowo – naczyniowego, zmuszone serce do częstego wysiłku dostosowuje się do zwiększonych wymagań, co objawia się jego rozrostem i zwiększonym dopływem krwi do poszczególnych narządów. Serce staję się wydajniejsze, ponieważ pompuje więcej ilości krwi przy jednym uderzeniu, pracuje zatem oszczędniej. Dzięki czemu osoby w dojrzałym wieku maja poczucie komfortu, nie męczą się tak szybko i są bardziej wydajni.

Niemieccy naukowcy udowodnili, że współczynnik umieralności u osób stale aktywnych fizycznie w porównaniu z osobami nie uprawiającymi sportu jest o ponad 30% niższy. Poza tym są odporniejsi na różnego rodzaju urazy – nie lądują w szpitalu po upadku z roweru. Należy wspomnieć, że osoby aktywne fizycznie są skłonne do przestrzegania innych zachowań prozdrowotnych, takich jak odpowiednia dieta, wystrzeganie się nałogów czy odpowiedni cykl pracy i wypoczynku.

Borys