Kultura Styl życia

Adwokaci. Ich najważniejsze sprawy – Dorota Kowalska

Adwokaci. Ich najważniejsze sprawy

Adwokaci to grupa zawodowa, która budzi w nas ambiwalentne emocje. Z jednej strony daje nam poczucie bezpieczeństwa, że w starciu z aparatem państwa czy kimś, kto chce nas skrzywdzić, znajdzie się osoba, która nas obroni. Z drugiej strony często twierdzimy, że adwokatom brakuje moralności, skoro bronią pedofilów i gwałcicieli. Opinia publiczna łatwo wydaje wyroki na podstawie materiałów ukazanych w mediach, które często mają niewiele wspólnego z dokumentacją procesową. Dorota Kowalska zaprosiła do rozmowy kilkunastu adwokatów, część zasłynęła w głośnych procesach, pozostali nie są jednak tak znani przeciętnemu Polakowi, ale mają za sobą niezwykłe doświadczenia zawodowe. Dlaczego warto sięgnąć po książkę Adwokaci. Ich najważniejsze sprawy?

Jakie umiejętności musi posiadać adwokat?

Praca adwokata to nie jest łatwy kawałek chleba. Osoba, która decyduje się na ten zawód, musi mieć świadomość, że będzie musiała nieustannie się dokształcać, wszak prawo szybko się zmienia. Musi umieć też zachować bezstronność i bronić klienta do samego końca, nawet jeśli jest on oskarżony o jedno z najgorszych przestępstw, które zasługuje na powszechne potępienie. Ponadto adwokat musi nie tylko znać się na prawie, ale też na psychologii. Dzięki tej drugiej dziedzinie może wyczuć, czy jego klient jest z nim szczery, czy coś ukrywa. Znajomość psychologii pozwala też przyjąć właściwą linię obrony na sali sądowej. Czasem można łatwo wybronić klienta, powołując się na jego alibi, kiedy indziej trzeba umieć zakwestionować zebrane dowody oraz zeznania świadków. Adwokat musi umieć też dobrze przemawiać. Od tego, jak ubierze swoją wypowiedź w słowa, zależy, czy przekona do swojego stanowiska skład orzekający.

Adwokat w każdym kliencie musi dostrzec człowieka

Praca adwokata nie zawsze jest łatwa. Gdy przypada mu obrona osoby podejrzanej o gwałt, a wszystkie zebrane dowody świadczą przeciwko klientowi, musi umieć dostrzec w nim człowieka i znaleźć najlepszą możliwą linię obrony. Czasem adwokat walczy o uniewinnienie od stawianych zarzutów, kiedy indziej celem jest jak najniższy wymiar kary. Obrońca musi pamiętać, że każdy ma prawo do sprawiedliwego procesu.

Opinia publiczna wydaje wyrok nie tylko na oskarżonego, ale też jego adwokata

Niestety, praca adwokata nie zawsze jest łatwa. Gdy opinia publiczna jest poruszona okrucieństwem czynu, o który podejrzewa się oskarżonego, często wydaje też wyrok na jego obrońcę. Przeciętny Polak nie potrafi zrozumieć, jak można bronić kogoś, kto być może zgwałcił kobietę lub dziecko.

Niebezpieczna praca adwokata

Adwokaci pracują przy różnych sprawach. Czasem narażają się na zainteresowanie służb specjalnych, kiedy indziej znajdują się w centrum uwagi mafii. Ich bezpieczeństwo bywa zagrożone. Zdarza się, iż otrzymują anonimowe pogróżki.

Adwokaci. Ich najważniejsze sprawy. Doświadczenie zawodowe najsławniejszych polskich adwokatów

Adwokaci. Ich najważniejsze sprawy to książka, dzięki której dowiemy się więcej nt. pracy obrońców, którzy towarzyszyli swoim klientom na sali rozpraw podczas najgłośniejszych spraw ostatnich lat.  Poznamy ich największe sukcesy, porażki oraz najbardziej zaskakujące przypadki, z jakimi zetknęli się w swojej karierze zawodowej.  Dorota Kowalska zadaje pytania w sposób umiejętny, przez co pozostawia swojemu rozmówcy szerokie pole do rozwinięcia tematu. To wartościowa literatura faktu, z którą warto się zapoznać, aby zrozumieć specyfikę pracy adwokata. Ponadto adwokaci, z którymi rozmawia Dorota Kowalska, zwracają uwagę na wady polskiego systemu prawnego i zdradzają, co wymaga udoskonalenia.

Komentarze (4)

Zostaw komentarz