objawy

Nikt z nas nie chce mieć problemów ze zdrowiem. Niestety z biegiem lat i działaniem różnych czynników, nasz stan zdrowia może ulec zmianie. W dojrzałym wieku często atakuje osteoporoza. Jakie są jej objawy? Na czym polega zapobieganie?

Osteoporoza

Kobiety po menopauzie są narażone na rozwój osteoporozy. To najbardziej powszechna choroba kości, w której zaburzenia szkieletu, prowadzą do licznych złamań i powikłań. Kość zdrowa a osteoporotycznie zmieniona jest widoczna w badaniu, jednak pacjenci unikają wizyt u lekarza. Pojawiające się problemy są bardzo często bagatelizowane, a chorzy zbyt późno zgłaszają się o pomoc. Tymczasem wcześnie wykryta choroba osteoporoza zwiększa szansę na utrzymanie sprawności układu kostnego. Niezwykle ważną kwestię stanowi także profilaktyka, o które również zapominamy.

Objawy osteoporozy

Osteoporoza zaczyna się niewinnie. Pojawia się ból kręgosłupa, który zazwyczaj usprawiedliwiamy ciężką pracą lub przemęczeniem. Do tego dochodzą trudności ze wstaniem, pochylaniem  czy siadaniem. Jedną z oznak osteoporozy są także wszelkiego rodzaju złamania. Problem staje się poważny, gdy do złamań dochodzi dość często. Wtedy podejrzenie może spaść na zmiany w strukturze kości, czyli rozwój osteoporozy. Choroba ogranicza ruchomość oraz aktywność fizyczną. Proste czynności stają się niezwykle uciążliwe dla osoby chorej. Osłabione kości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, także do niepełnosprawności.

Zapobieganie

Działania profilaktyczne zwiększają szansę na uniknięcie problemów z układem kostnym. Z osteoporozą nie ma żartów, a każdy z nas pragnie zachować pełną sprawność na długie lata. W tym celu należy zadbać o swojej zdrowie, szczególnie kości. Kobiety przechodzące menopauzę, powinny regulować pracę hormonów, co także ma wpływ na dalsze zdrowie. Równie ważna jest suplementacja. W układzie kostnym znaczenie ma wapń, magnez, fosfor czy witamina D. Uzupełnienie niedoborów, wzmacnia kości, dlatego dieta powinna zawierać niezbędne sole mineralne. Do czynników rozwoju osteoporozy zaliczamy spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Rozstanie się z używkami z pewnością wyjdzie zdrowiu na dobre, także naszym kościom. Zapobieganie upadkom i złamaniom, być może wydaje się banalne, ale każde uszkodzenie kości, może prowadzić do powikłać i rozwoju choroby.

kościOsteoporoza może unieruchomić nas na dobre. Objawy choroby mogą zmniejszyć komfort naszego codziennego życia. Zapobieganie to elementarny punkt zdrowia, o czym powinni pamiętać każdy z nas. Kości umożliwiają nam poruszanie się, dlatego dbanie o ich pełną sprawność, jest gwarancją aktywności na dalszym etapie życia.

Katarzyna Antos