-osteoporoza-praktyczny-poradnik

W przypadku osteoporozy mamy do czynienia z osłabieniem układu kostnego. To schorzenie rozwija się latami. W związku z tym, iż przebiega bezobjawowo, chory dowiaduje się o zrzeszotnieniu kości dopiero wówczas, gdy dojdzie do złamania.

Wśród czynników ryzyka, sprzyjających rozwojowi osteoporozy, wymienia się: nieprawidłowe odżywianie, palenie papierosów i siedzący tryb życia. Zrzeszotnieniu kości można przeciwdziałać. Do działań profilaktycznych zalicza się właściwą dietę i zwiększoną aktywność fizyczną, które mogą okazać się niezwykle skuteczne, zwłaszcza u osób po 60. roku życia. Wykazano, iż wraz z wiekiem zmniejsza się aktywność osteoblastów (komórek kościotwórczych), a zwiększa osteoklastów (komórek kościogubnych). Opisane zmiany przyczyniają się do osłabienia wytrzymałości mechanicznej kości i złamań.

W poradniku „Osteoporoza”, pod redakcją prof. dra n. med. Mirosława Jarosza, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Lekarskiego PZWL, przybliżono zagadnienia związane z zrzeszotnieniem kości. Autorzy przedstawiają metody, które pozwalają samemu ocenić ryzyko wystąpienia tej groźnej choroby. Jednocześnie wskazują na działania profilaktyczne, które mogą zapobiec wystąpieniu osteoporozy poprzez właściwe odżywianie i zmianę stylu życia. W książce umieszczono przykładowe jadłospisy, które pomogą czytelnikom w walce z tą podstępną chorobą.

„Osteoporoza” została napisana przez specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia, którzy udzielają praktycznych porad związanych z zrzeszotnieniem kości. Z informacji, zawartych w książce, mogą korzystać zarówno lekarze, jak i pacjenci.

Irmina