Cukrzyca

14 listopada – Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

14-listopada-swiatowy-dzien-walki-z-cukrzyca

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną oraz Światową Organizację Zdrowia w 1991 roku. Święto to wprowadzono w odpowiedzi na zwiększoną liczbę przypadków zachorowań na świecie.

Od 1991 roku świadomość społeczeństwa dotycząca cukrzycy znacznie wzrosła, obecnie święto to jest obchodzone przez ok. 350 mln ludzi z całego świata. W obchodach Światowego Dnia Cukrzycy biorą udział lekarze, dorośli, dzieci, osoby chore na cukrzycę oraz członkowie środowisk opiniotwórczych. Najważniejszym celem całej akcji jest zwiększenie świadomości społeczeństwa odnośnie objawów, przyczyn, powikłań oraz sposobów leczenia cukrzycy. Organizatorzy tego ważnego święta alarmują że stale wzrasta liczba zachorowań na cukrzycę, jeśli nie zostaną podjęte żadne drastyczne kroki to cały proceder będzie stopniowo narastał. Specjaliści ostrzegają, że jak najszybciej należy podjąć działania prewencyjne mające zapobiegać zwiększaniu się liczby zachorowań na cukrzycę.

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest 14 listopada, ponieważ właśnie tego dnia w 1891 roku urodził się Frederick Banting, naukowiec który rozpoczął badania, które doprowadziły do stworzenia insuliny. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest w ponad 160 krajach świata przez ponad 200 organizacji członkowskich Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej. Członkowie Federacji stale pracują nad opracowaniem zakresu działań, które będą dopasowane do różnych grup społecznych. Każdego roku podczas obchodów Światowego Dnia Cukrzycy specjaliści koncentrują się na jednym problemie, który staje się przedmiotem specjalnej uwagi. Do tej pory poruszane tematy dotyczyły m.in.: cukrzycy u dzieci i młodzieży, edukacji i prewencji, związku cukrzycy z otyłością.

Tematem tegorocznego Światowego Dnia Cukrzycy jest: Cukrzyca, chrońmy swoją przyszłość. W głównej mierze chodzi o zaszczepienie wśród chorych przekonania, że jako pacjenci są w stanie utrzymać chorobę pod kontrolą. Mogą to osiągnąć, dzięki prowadzeniu zdrowego stylu życia – wprowadzeniu odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

E.K.

Komentarze (8)

filodendron

5 lat temu

Mój mąż cukrzyk leczy się na tę chorobe i muszę powiedzieć ,że jest to kosztowna choroba. Leki są drogie, a także te paseczki do aparatu do mierzenia cukrzycy też są drogie, dzisiaj przyniół 50 sztuk tych paseczków za 58 euro. Do tego cukrzyk musi jeść dużo suplementów i witamin atakze dobrze sie odzywiać.

Emilly27k

5 lat temu

Dokładnie masz kochana Elle racje,że jest taki dzień poświęcony tej chorobie. Może nie wstydziliśmy się swoich chorób gdyby były robione często akcje zdrowotne , które badają czy nie ma już początkowej fazy choroby jaką jest cukrzyca.

elle@elle

5 lat temu

dobrze ze jest taki dzien specjalny walki z cukrzyca bo to problem spoleczny i trzeba o tym mowic glosno i uswiadamiac ludzi :)))

pati25

6 lat temu

Na tę podstępną chorobę dużo osób na świecie choruje.
Chwali się,że jest obchodzony taki dzień i ci chorzy wiedzą,że wszyscy o nich pamiętają

elle@elle

6 lat temu

w Polsce insulina jest kosztowna,znajoma leczy sie to przyjaciolka jej z Anglii przywozi leki bo duzo taniej wychodzi i sie oplaca :)))

Zostaw komentarz