Jak zapobiegać? Profilaktyka Sen

13 kroków do zwalczenia stresu

13-krokow-do-zwalczenia-stresu

Wydaje się, że stres jest nieodzowny w dzisiejszym świecie. Nawet najlepsi w organizacji czasu doświadczają na co dzień wielu sytuacji stresowych – tak w pracy, jak i w życiu prywatnym. To nie tylko dyskomfort psychiczny, to również czynnik osłabiający nasz organizm i czyniący go podatnym na stany chorobowe.

Dlatego ze stresem trzeba walczyć. Można nauczyć się, jak skutecznie radzić sobie z nim i prowadzić bardziej szczęśliwe oraz znacznie zdrowsze życie.
Kilka poniżej zawartych wskazówek pomoże zapanować nad stresem i dać nam poczucie komfortu psychicznego, a w efekcie – podnieść jakość życia:

 1. Zachowaj pozytywne nastawienie – naucz się cieszyć małymi radościami i to każdego dnia – nowym wydaniem ulubionego tygodnika co poniedziałek, perspektywą wycieczki weekendowej, miłym spotkaniem w środku tygodnia i swoimi drobnymi sukcesami;
 2. Przyjmij, że istnieją sprawy, których nie można kontrolować – nie jest to takie łatwe, ale po prostu nie myśl o nich wcale; koncentruj się na tym, na co realnie masz wpływ, nie spalając się przez myślenie o tym wszystkim, na co wpłynąć nie możesz; ta zasada działa skutecznie w pracy, w zwalczaniu zachowań tzw. „toksycznych pracowników” w firmie, stale narzekających i demotywujących pozostałych kolegów;

dr Paweł F. Nowak

Wydaje się, że stres jest nieodzowny w dzisiejszym świecie. Nawet najlepsi w organizacji czasu doświadczają na co dzień wielu sytuacji stresowych – tak w pracy, jak i w życiu prywatnym. To nie tylko dyskomfort psychiczny, to również czynnik osłabiający nasz organizm i czyniący go podatnym na stany chorobowe.

 1. Bądź asertywna, a nie agresywna – upomnij się o swoje odczucia, poglądy lub przekonania zamiast reagować złością, atakiem obronnym lub przyjmując postawę pasywną;
 2. Zgłębiaj wiedzę o technikach relaksacyjnych i zastosuj ją w praktyce – spróbuj medytacji, jogi lub tai-chi;
 3. Ćwicz regularnie – Twoje ciało jest w stanie zwalczać stres lepiej, gdy jest sprawne;
 4. Jedz zdrowe i dobrze zbilansowane posiłki; naucz się jeść na siedząco, bez telewizora, nie w pośpiechu, planuj z wyprzedzeniem co zjesz i kiedy, by uniknąć podjadania słodyczy i fast foodów na mieście;
 5. Naucz się zarządzać czasem bardziej efektywnie – planuj, ale realnie, rób grafik na każdy dzień i w jego ramach hierarchię ważności poszczególnych zadań – od nich zacznij każdy dzień;
 6. Zaplanuj czas na wykonanie konkretnych czynności czy zadań, ustal limity czasowe – nieprzekraczalne, których złamanie zdezorganizowałoby Ci życie i spotęgowało sytuacje stresogenne;
 7. Zaplanuj z wyprzedzeniem czas na hobby i zainteresowania, są one bardzo ważne, bo dają Ci siłę i motywują do ukończenia obowiązków, by nagrodzić się czasem dla siebie; najlepiej w każdym tygodniu w takich samych odpowiednich proporcjach;

dr Paweł F. Nowak

Wydaje się, że stres jest nieodzowny w dzisiejszym świecie. Nawet najlepsi w organizacji czasu doświadczają na co dzień wielu sytuacji stresowych – tak w pracy, jak i w życiu prywatnym. To nie tylko dyskomfort psychiczny, to również czynnik osłabiający nasz organizm i czyniący go podatnym na stany chorobowe.

 1. Zaplanuj czas na odpoczynek i sen – ciało potrzebuje regeneracji, uspokojenia
 2. Unikaj jak największego wroga ucieczki w stresie w alkohol, papierosy, narkotyki, środki uspokajające, eliminuj zachowania kompulsywne;
 3. Warto być towarzyskim – nie unikaj ludzi; każdy z nas ma potrzeby społeczne i często nie doceniamy, jak są one ważne dla utrzymania zdrowia psychicznego, uspokojenia i oderwania od codziennych obowiązków – wygospodaruj wystarczająco dużo czasu na spotkania z tymi ludźmi, którzy są najważniejsi w Twoim życiu;
 4. Nie bój się psychologa – specjaliści od zdrowia psychicznego są przeszkoleni w zarządzaniu stresem i znają techniki tzw. bio-feedbacku, kontroli reakcji organizmu na sytuacje stresogenne – możesz od nich się dowiedzieć więcej o zdrowych sposobach radzenia sobie ze stresem w życiu.

dr Paweł F. Nowak

Komentarze (16)

Emilly27k

9 lat temu

Odniosę się tutaj do punktu ostatniego,że nie wszyscy chcą rozmawiać z psychologiem Wynika to z nieufności.
Nie dziwię się wcale. Brak zaufania stanowi tu najważniejszy problem w relacji pacjent- psycholog.

pati25

11 lat temu

Stres towarzyszy nam na codzień.Jedni są bardziej podatni na stres,bardziej przeżywają sytuacje stresowe a inni…wręcz przeciwnie.Różnie też walczymy ze stresem.
W artykuule podano rady ,które warto zastosować.Najlepiej to nie dopuszczać do sytuacji stresowych.Unikać ich

nicolle_26@o2.pl

11 lat temu

próbowałam nieraz walczyć ze stresem , ale niestety, nie udało się. Mam za dużo na głowie, żeby nie powiedzieć, że wszystko, ale jakoś się trzymam i musze mieć siłę by z nim walczyć!!!

Emilly27k

12 lat temu

Moim zdaniem skuteczny sposób na stres to są hobby. jeśli hobby są mile to pomagają nam zapomnieć tymczasowo o problemach , stresach.:)

Martyna34

13 lat temu

Dla mnie najlepszym lekarstwem na stres jest melisa, uspokaja mnie od zawsze.
Jeżeli wiem że czeka mnie stresujący dzień to parze sobie rano melisę, mi to pomaga.
Nie wierze w żadne tabletki na ”odstresowanie” jestem pewna że mają swoje wady, melisa jest za to bardzo zdrowa.

basikmac

13 lat temu

Pozytywne myślenie bardzo pomaga mi w sytuacjach stresowych. Zawsze sobie powtarzam, że „człowiek zniesie wszystko… oprócz jajka” i rozbawia mnie ta maksyma przeczytana na oparciu siedzenia, w czasie podróży pociągiem. Jest w niej duzo prawdy. Jestesmy w stanie znieść wiele, a po burzy zawsze wschodzi słońce. Sytuacja stresowa też minie:)

sara

13 lat temu

Dzis chyba każdy się stresuje oczywiście kazdy z innego powodu dlatego pokonać go trudno więc trzeba przyzwyczaić się z nim żyć.

Emilly27k

13 lat temu

GloriaVictis ja bym wiesz opowiedziała jaka to byłam w młodości i że nie bałam się niczego, no możliwe,że swojej przyszłość. Na szczęście miałam osobę którą pokochałam i to dzięki niej mam siłę.:)

GloriaVictis

13 lat temu

Zauważyłam, że ostatnio coraz trudniej mi pokonać stres i mam wrażenie, że jest to motorem napędzającym do kolejnych sytuacji stresowych, tzn. przez to coraz więcej sytuacji mnie stresuje, nawet tych, które z pozoru nie powinny.

Emilly adrenalina owszem wydziela się w trakcie stresu, ale krótkotrwałego. Wątpię abym miała ochotę opowiadać wnukom jak to się stresowałam tym czy tamtym, co innego opowiadać o swoich przygodach z młodości… Ale to trochę inny rodzaj adrenaliny, przynajmniej tej w rozumieniu potocznym.

Emilly27k

13 lat temu

Właśnie jestem w trakcie czytania artykułu i jak zwykle towarzyszy mi muzyka.Kiedyś myślałam jak to jest żyć bezstresowo, ale niestety nie da się.Należy poczuć w życiu adrenalinę aby potem opowiadać dzieciom i wnukom jakim się było w młodości.:)

malgosia74

13 lat temu

Super porady, które pomogą mi pokonać stres, który towarzyszy mi w nie jednej sytuacji i nie tylko w pracy… Takie czasy nastały, ze nawet gdy jestesmy pozytywnie nastawieni do otoczenia, to nie przewidzimy danej sytuacji, wywołującej niejednokrotnie uczucie stresu. Porady sa trafne i będę o nich pamietać by podnieść swoją jakość życia i pozbawić codzienność nieprzyjemnego uczucia stresu.

ell@

13 lat temu

„Warto być towarzyskim – nie unikaj ludzi; „…
To bardzo ważne. Samotne osoby szybciej umierają.
Hobby – rzecz nie do przecenienia. Nadaje życiu sens.
No i jakaś aktywność fizyczna – to bardzo ważne – i pobudza wydzielanie endorfin.
Jeszcze żeby tylko sen przychodził łatwo .. hmm 🙂

okulary

13 lat temu

W dzisiejszym zapędzonym świecie,nie ma możliwości żyć w otchłani azylu.Ważne żeby umieć eliminować przyczyny poważnego stresu,bo nie da rady wyeliminować go z codziennego życia nawet gdybyśmy tego bardzo chcieli.Wymienione warianty w artykule z uporaniem się zaistniałych sytuacji są niezmiernie aktualne na czasie,po zapoznaniu się z nimi,mam lepszy obraz do realizowania form zapobiegawczych .

bess22

13 lat temu

Cenne uwagi.Wydawałoby się,że stosując się do tych wskazówek można by całkowicie wyeliminować stres z naszego życia?Ale czy wtedy nie byłoby ono po prostu nudne,a monotonia życia szybko wprowadziłaby nas w stan stresu,że nic się nie dzieje i nic nas nie ekscytuje.Ja osobiście wolę stan lekkiej euforii od błogiego spokoju niczym nie zakłóconego.Stres to motor,napędza i motywuje do działania.Nie poddawajmy się tylko jego kontroli,bo nas „zje”.

izabelle

13 lat temu

Bardzo pomocne rady, tylko czasem pod wpływem większego stresu człowiek zatraca pozytywne a nawet logiczne myślenie i nie pamięta o tym żeby zachować spokój czy nie ma głowy do tego aby zająć się czymś innym, a nie myśleniem o tej stresującej sytuacji.

Zostaw komentarz