Dzieje się Wydarzenia

Wygraj życie – wykonaj bezpłatną mammografię!

wygraj-zycie-wykonaj-bezplatna-mammografie

Rak piersi to choroba nowotworowa, która wciąż w naszym kraju jest postrzegana, jak wyrok śmierci. Wczesne wykrycie nowotworu jest kluczowe dla procesu leczenia – zwiększa szansę na wygranie walki z rakiem! Zrób bezpłatną mammografię!

Bezpłatne badanie mammograficzne można wykonać w Pracowni Scanmed Multimedis (w budynku Szpitala Św. Rafała), znajdującej się przy ul. Bochenka 12 w Krakowie.

Więcej informacji oraz zapisy na badania dostępne są pod numerem: 12 629 88 00.

Bezpłatne badania mammograficzne przysługuje kobietom w wieku 50-69 lat, jeżeli nie wykonywały badanie w ramach programu w ciągu ostatnich 2 lat. Badania są finansowane w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Pod numerem Telefonicznego Centrum Obsługi: 12 629 88 00 mogą się również zarejestrować na badanie płatne kobiety, które nie spełniają warunków programu.

Jako lekarz z wieloletnim doświadczeniem, mogę powiedzieć coś, co zabrzmi jak truizm, lecz jest jedyną skuteczną metodą chroniącą przed nowotworem – wykonujmy badania profilaktyczne oraz podnośmy swoją wiedzę na temat raka piersi i czynników ryzyka. Wiedza jest sprawą kluczową, lecz musi być poparta działaniami w zakresie świadomej profilaktyki! – mówi dr hab. n. med. Piotr Skotnicki ze Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Wyprzedź chorobę

Rak piersi to nowotwór charakteryzujący się długą fazą przedkliniczną i zazwyczaj objawia się po latach utajonego wzrostu. Mówi docent Skotnicki: Najwięcej kobiet choruje w grupie wiekowej 50-70 lat. Jednak to nie jest reguła, problem bowiem dotyczy wszystkich kobiet, nawet tych po 20-tym roku życia. Należy zapamiętać, że prawdopodobieństwo wystąpienia raka rośnie wraz z wiekiem, dlatego tak ważne są badania zarówno USG, jak i mammografia, które obrazowo pokazują, że w piersiach nie ma dostrzegalnych zmian patologicznych.

Mammografia jest podstawowym badaniem radiologicznym gruczołu piersiowego, które pozwala na wczesne wykrywanie i rozpoznanie guzków o średnicy około 0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych. Dla porównania badanie palpacyjne sutka umożliwia wykrycie guzów dopiero o średnicy powyżej 1 cm. Skuteczność diagnostyczna mammografii oceniana jest na 80-97%. Guz wcześnie wykryty ma zazwyczaj małe rozmiary, a im mniejszy, tym mniejsze prawdopodobieństwo istnienia przerzutów. Odpowiednio prowadzona profilaktyka pozwala na wczesne wykrycie guza i wdrożenie odpowiedniego leczenia, często pozwalającego zachować pierś.

informacja prasowa

Komentarze (9)

drobina

7 lat temu

Niedawno odebrałam wyniki z mojej kolejnej (chyba już
siódmej) mammografii, na którą zgłaszam się regularnie co dwa lata. Cieszę się, że wszystko w porządku:-)

Danusiate

9 lat temu

Ja też dostaję zaproszenia na mammografię i zawsze z nich korzystam – dzięki temu przynajmniej o tę jedną rzecz nie muszę się martwić 🙂 Ale wiele moich koleżanek ignoruje te zaproszenia, twierdząc, że wolą nie wiedzieć… Nie rozumiem takiego sposobu myślenia…

sirena46

9 lat temu

Ja dostaję zaproszenia na mammografię i to z niejednej poradni w ramach NFZ. Tak, że nawet nie muszę pamiętać o badaniu ponieważ te zaproszenia mi przypominają, a ja z nich korzystam.

drobina

9 lat temu

Od wielu lat chodzę regularnie na mammografię. Zachęcam do tego wszystkie panie. Czy posłuchają? Wątpliwa sprawa.
Ostatnio (nie po raz pierwszy zresztą) widziałam mammobus pod naszą pływalnią – tłoku nie było.

pati25

9 lat temu

Profilaktyka w walce z nowotworem najważniejsza.Badanie mammograficzne pozwoli na wykrycie drobnej nieprawidłowości.Warto zrobić to badanie

sara

9 lat temu

tak trudno mi się wybrać na te badania,darmowe należą mi się haha od dwóch lat,musiałabym dać sobie mocnego kopniaka żeby wreszcie to zrobić

stazyz

9 lat temu

Zgadzam co do zwiększania świadomości kobiet poprzez szeroko pojętą edukację , jednakże co do badań, to już mam odrębne zdanie…Bardzo często nikt, albo prawie nikt, nie zgłasza się na takie badania…Czy nie lepiej było by, gdyby skierowanie kobiety otrzymywały bezpośrednio od swojego lekarza, albo włączyć pewne badania profilaktyczne do badań tzw okresowych? Sporo osób potrzebuje nad sobą tzw „bata”, fakt, to nasze zdrowie i to co z nim zrobimy, to tylko nasza i wyłącznie nasza sprawa…ale z drugiej strony, kto płaci za leczenie tych osób, które bagatelizują pierwsze objawy mówiąc, że lepiej nie wiedzieć, nie ruszać, bo może być gorzej itp itd. Denerwują mnie takie argumenty i wierzcie mi często, pod wpływem jakiegoś impulsu (nad którym nie mogę zapanować), podejmuję polemikę z takimi niedowiarkami…Niby już są przekonane, a na zakończenie słyszę:” a ta…. miała guza, dopóki go nie ruszyła to żyła”, „poszła do lekarza i już jej nie ma”. Tak właśnie często rozumują osoby 50+ (młodsze i starsze również). Hihihihi już widzę czerwone buzie ze złości co niektórych koleżanek:), ale właśnie, co niektóre się oburzą, a pozostałe przyznają rację tym co to: „lepiej nie wiedzieć i lepiej nie ruszać”:) Dużo czasu upłynie zanim wszyscy zrozumieją co to jest: PROFILAKTYKA.

Zostaw komentarz