Menopauza Menopauza w umyśle

Oszukać przekwitanie

oszukac-przekwitanie

Ach, gdyby tylko można było zatrzymać czas! Szkoda, że to niemożliwe… Nasze ciało poddaje się tej niewidocznej, nieubłaganej sile. Możemy jednak trochę oszukiwać.

Osoby, które często bywały na diecie, znają wszystkie sztuczki pozwalające oszukać układ pokarmowy, by nie odczuwać głodu. Menopauzę przechodzimy tylko raz i nie można jej wcześniej przećwiczyć. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy wobec niej bezbronne.

Wojna podjazdowa

Przekwitanie zaczyna się podstępnie i początkowo niezauważalnie. Obniża się poziom estrogenów, które zdają się spajać całą naszą kobiecość – umysł, ciało, emocje. Ponieważ są tak ważne, ich brak odczuwamy w każdej dziedzinie życia i często mamy wrażenie, że wali sie wszystko, na co pracowałyśmy.

Wyobraź sobie, że jesteś silną, niezdobytą twierdzą, którą oblegają wojska. Spróbuj spojrzeć na siebie, jako całość – jedność ciała i umysłu.

Zastanów się, które aspekty Ciebie są najważniejsze: wygląd, spokój wewnętrzny, samopoczucie, zdrowie?

Nasze pierwsze oszustwo polega na tym, że dzięki zmobilizowanej walce z konkretnym objawem przekwitania, walczymy zarazem z pozostałymi, ale nie tracimy na nie czasu. Jeśli chcemy ochronić zdrowie, to łatwiej nam wybaczyć sobie parę zmarszczek więcej czy wybuch gniewu.

Joanna Pastuszka-Roczek i Anna Piosik

Ach, gdyby tylko można było zatrzymać czas! Szkoda, że to niemożliwe… Nasze ciało poddaje się tej niewidocznej, nieubłaganej sile. Możemy jednak trochę oszukiwać.

Wyprowadzić wroga w pole

Naszym celem jest nie walka z upływającym czasem, a z nieprzyjemnymi objawami jego upływu. Tutaj z pomocą przyjdą nam sprawdzone zabiegi, preparaty, wskazówki. Nastawmy się z góry na to, że nie tyle zatrzymają one czas, co pozwolą się nam przemknąć bokiem obok złego samopoczucia, uderzeń gorąca, problemów z koncentracją.

Największym ciosem, jaki możesz zadać przekwitaniu, to optymizm, wiara w siebie i radość życia. Pora wrócić do fascynacji, które być może odeszły w kąt po urodzeniu dzieci. Jeśli myślisz, że nie dasz rady, że to nie ma sensu – to nie Ty, ale mówi przez Ciebie twój przeciwnik, czyli przekwitanie.

Zagraj mu na nosie: tańcz, maluj, spaceruj, ćwicz, zacznij chodzić do kina i odkryj na nowo uroki seksu.

Zadbaj o swoje libido

Kobiety od zawsze wykorzystywały seks jako monetę przetargową oraz środek do zdobycia władzy. Także i Ty możesz oszukać przekwitanie,angażując się w tę jedną z przyjemniejszych aktywności fizycznych. Jeśli martwi Cię, że nie jesteś już tak ochotna, jak dawniej, możesz poprosić lekarza o sprawdzenie poziomu androgenów.

Joanna Pastuszka-Roczek i Anna Piosik

Ach, gdyby tylko można było zatrzymać czas! Szkoda, że to niemożliwe… Nasze ciało poddaje się tej niewidocznej, nieubłaganej sile. Możemy jednak trochę oszukiwać.

Często podawanie naprawdę niedużej dawki testosteronu może przywrócić nam libido oraz sprawność seksualną.

Kobiety, stosujące hormonalną terapię zastępczą także zauważają poprawę kondycji swojego ciała, w tym narządów płciowych. Możesz też zastosować dopochwowe żele estrogenowe, które dostarczą miejscowo większej dawki hormonu, a przez to wspomogą nawilżenie.

Seks jest doskonałym ćwiczeniem fizycznym! Powrót do formy potraktuj jak wyzwanie. Nie tylko poprawisz swoją kondycję, ale równeż stosunki z partnerem, komunikację, będziesz mniej nerwowa i łatwiej Ci będzie podjąć się innych wyzwań.

Znaj swego wroga

Pamiętaj, że najważniejsze to poznać swojego wroga: przekwitanie. Czytaj, pytaj się, staraj się poszerzyć na jego temat wiedzę – i wykorzystaj ją przeciw niemu.

Joanna Pastuszka-Roczek i Anna Piosik

Komentarze (6)

pati25

10 lat temu

Optymkistyczny ten artykuł.Każda z kobiet toczy swoją walkę z menopauzą.Na różne sposoby.Ja w ogóle nie myślę o mmoich dolegliwościach,nie smucę się.Nie dopuszczam do siebie złych myśli.Poznaję swojego wroga-menopauzę.Czytam artykuły o niej,książki.

mejgosia

10 lat temu

No i zaraz mi lepiej!, chociaż…..mam co jakiś czas taki zastrzyk energii, że postanawiam to i tamto i wtedy mam wrażenie że wygrywam z przeciwnikiem, czyt. menopauzą, jestem wtedy ładniejsza, zdrowsza i pełna optymizmu! Ale, ale po jakimś czasie przychodzi tzw. deprecha i wszystko jest bebe! Jednak takie artykuły , koleżanki z meno i kilka innych sposobów, bardzo mi pomaga! Jestem górą!

stazyz

10 lat temu

Artykuł fantastyczny…W 100 % zgadzam się z treścią artykułu oraz z Wami; Drobino, Saro, Mindi:) Życie mamy jedno i trzeba je brać, jak kiście winogron, całymi garściami …:)

Mindi

10 lat temu

Przez całe życie kobiety ważny jest wygląd, spokój wewnętrzny, samopoczucie i zdrowie. Nie zawsze jest to od nas zależne ale na pewno nie można się poddać i trzeba się starać o każdą z tych sfer. Ale nasza siła zależy od wiary i chęci działania aby coś robić dla siebie, dlatego warto działać, bardzo podoba mi się podpowiedź „tańcz, maluj, spaceruj, ćwicz, zacznij chodzić do kina i odkryj na nowo uroki seksu” 🙂
Nie wiem z jakiego filmu ten cytat Drobino…

sara

10 lat temu

oczywiście że czasu ani nie zatrzymamy ani nie cofniemy,ale nie musimy mu się biernie poddawać,optymizm i aktywne życie daje nam ducha młodości

drobina

10 lat temu

Podoba mi się ten artykuł 🙂
Myślę, że w wojnie podjazdowej z moim wrogiem – menopauzą
– jestem górą;) Wytoczyłam przeciwko niej najcięższe działa:
optymizm, wiarę w siebie i radość życia. Staram się nie myśleć o kłopotach i chorobach. Nie narzekam, prowadzę aktywny tryb życia, wróciłam do wielu zainteresowań z młodości i…jest dobrze.:)
„Nie zawsze jest tak jak sobie wymarzyliśmy – czasami bywa lepiej”. (Pamiętacie z jakiego to filmu?););)

Zostaw komentarz