Dieta Pij na zdrowie!

Woda – zwykła czy smakowa?

woda-zwykla-czy-smakowa

Producenci wód mineralnych i źródlanych od kilku lat oferują swoje produkty również w wersjach smakowych, reklamowanych jako naturalne wody z dodatkiem aromatów ziołowych, cytrusowych lub innych owocowych. Czy bliżej im do oranżady pełnej chemii czy do zdrowej wody mineralnej? Woda – zwykła czy smakowa?

Forma opakowania i szata graficzna tych produktów jest łudząco podobna do opakowań wód naturalnych, jednak zawartość znacznie odbiega od oczekiwań. Dopiero uważna analiza informacji podanych na etykiecie, dodajmy że często zamieszczonych drobnym drukiem i mało czytelnych, pozwala zorientować się, że w większości przypadków mamy do czynienia z napojem i to nie najlepszej jakości, bo konserwowanym chemicznie.

Chemiczny skład

Produkty te wprawdzie przygotowane są na bazie wód naturalnych – źródlanych i mineralnych – ale z użyciem licznych substancji dodatkowych. Atrybutem wód naturalnych jest ich naturalna i niezmieniona procesami technologicznymi czystość chemiczna i mikrobiologiczna, a stosowane do wytwarzania wód aromatyzowanych składniki naturalność tą niszczą.

Na liście składników, obok aromatów, znajdziemy inne, typowe dla napojów bezalkoholowych substancje. Są to środki słodzące, zarówno naturalne (cukier, syropy cukrowe, syropy skrobiowe), jak i syntetyczne – intensywnie słodzące (m.in. cyklaminian sodu, aspartam, acesulfam K). Cechy smakowe tych produktów kształtowane są również poprzez regulatory kwasowości, głównie kwas cytrynowy. Soki owocowe, które znaleźć można w niektórych z napojów, ze względu na bardzo niewielką stosowaną ilość, właściwie nie wpływają na smak i zapach, a ich obecność poprawia raczej wizerunek produktu, niż jego cechy smakowe. Profil smakowo-zapachowy wód aromatyzowanych tworzony jest poprzez substancje aromatyzujące pochodzenia naturalnego lub identyczne z naturalnymi, ewentualnie przez dodatek ekstraktów roślinnych.

W składzie większości wód aromatyzowanych znajdziemy również zabezpieczające przed zepsuciem konserwanty chemiczne: benzoesan sodu, sorbinian potasu czy rzadziej stosowany w napojach dwumetylo-dwuwęglan (ester dimetylowy kwasu pirowęglowego). Trzeba jednak zaznaczyć, że trwałość napojów można uzyskać innymi sposobami, bardziej przyjaznymi dla zdrowia konsumenta, choć zapewne bardziej kosztownymi.

Tak więc mimo pozorów naturalności, jakie stwarzane są przez producentów przez reklamę i wygląd opakowania, wody aromatyzowane niewiele mają wspólnego z naturalną wodą i ci, którzy je nabywają, mają prawo czuć się oszukani.

Co zbadaliśmy?

Którą z dostępnych na naszym rynku wód aromatyzowanych można polecić? To wykazał nasz test. Przebadano w nim dziewięć wód aromatyzowanych wiodących producentów. Oceniono prawidłowość oznakowania, skład recepturowy (oznaczono zawartość konserwantów, sodu oraz zawartość ekstraktu), czystość mikrobiologiczną i cechy sensoryczne.

Większość badanych wód smakowych oferowana jest przez wytwórców znanych wód mineralnych i źródlanych. Są to marki Arctic, Cisowianka, Jurajska, Nałęczowianka, Nestle, Staropolanka, Ustronianka, Veroni (Zbyszko) i Żywiec Zdrój.

Pełne wyniki testu na: www.Pro-Test.pl

Pro-test

Komentarze (15)

pati25

8 lat temu

Nigdy nie lubiłam wody smakowej.Nie piłam.I całe szczęście.Bo nie ma w niej nic dobrego,zdrowego.A jadbam o zdrowie.Bo zdrowie jest tylko jedno i tak jak we fraszce Kochanowskiego „szlachetne zdrowie,nikt się nie dowie jko smakujesz,aż się zepsujesz”

Maja

8 lat temu

Ja pijam niegazowaną wodę mineralna. Smakowych wód unikam (głownie dlatego, że maja w swoim składzie aspatam). A jeżeli już mnie najdzie chęć na wodę smakową to wyciągam ze swojej spiżarki własnoręcznie robiony sok wiśniowy i dolewam go do wody. Ewentualnie cytryny, limonki, brązowy cukier, mięta i kostki lodu + woda i tobie sobie wspaniałą lemoniadę 🙂

jkokosza

9 lat temu

Najzdrowsza jest zwykła woda. Ja najpierw gotuję wodę a po ostudzeniu wsadzam do zamrażalki i zamrażam a później wyciągam rozmrażam i piję. Inaczej smakuje niż zwykła po przegotowaniu i lepiej wpływa na nasz organizm.

izabelle

9 lat temu

A ja już nie mogę doczekać się tych upalnych letnich dni, gdy z litrową butelką wody mineralnej mknę przez miasto. Lubię wodę mineralną, z tymże częściej wybieram tę gazowaną, a to nie zbyt dobry pomysł. Smakowych wód nie pijam. Po pierwsze dlatego, że są niezdrowe, a po drugie zwyczajnie mi nie smakują.

muszelka06

9 lat temu

Ja piję tylko wodę niegazowaną bezsmakową.Jeśli mam ochotę na jakiś inny smak to po prostu dodaję soku z cytryny.Smacznie i zdrowo 🙂

gwolska

9 lat temu

Zdecydowanie preferuję wodę niegazowaną, bezsmakową.Dla mnie wszelkie dodatki smakowe są sztuczne i nienaturalnie słodkie. Ktoś, kto nie zna smaku prawdziwych soków owocowych, sięga po wody smakowe. Myślę, że taki wybór jest spowodowany niewiedzą.

jkokosza

9 lat temu

Wody smakowe piję bardzo rzadko, wolę wodę zwykłą przegotowaną, albo piwniczankę tą zieloną.Czasami mam taką ochotę na coś gazowanego i wbrew wszystkiemu złu sięgam po pepsi.

7-zyczen

9 lat temu

Tak kuszace sa te butelki z pieknymi owocami na etykiecie,a tak naprawde to dla nas zgubne…nie wierze w owoc bez barwy.Osobiscie nie toleruje takich wynalazkow,a jezeli chce poeksperymentowac,to dodaje plasterki cytryny.Smak swietny,gasi pragnienie i przede wszystkim dobry sposob,aby utrzymac figure na poziomie…:)

topik4433

9 lat temu

Woda smakowa jest smaczna, ale nie gasi pragnienia tak jak czysta. Zgadzam się z kasiakasia, woda niegazowana +cytrynka, zdrowa, smaczna i gasi pragnienie.

kasiakasia

9 lat temu

Większość z wód smakowych zawiera cukier. może on byś w różnej postaci np :aspartam, sacharyna, cyklamaty, alkohole wodorotlenowe. t
Także cukier jest w postaci fruktozy – i tylko ona ma zalety. lepiej kupię wodę niegazowaną zwyklą, niesmakową i dodać plasterek cytryny lub pomarańczy:)

basikmac

9 lat temu

Przyznam, że piję czasami wody smakowe, ale mam potem w ustach jakiś dziwny, lepki posmak. Nie czuję komfortu w ustach po wypiciu wody smakowej. Zdecydowanie wolę naturalna, niegazowaną, ostatecznie zwykłą „kranówę” 🙂

msd18

9 lat temu

Fakt jak chcąc trzymać odpowiednią dietę można pić słodzona wodę…
ale czego się nie robi by podwyższyć sprzedaż produktu
dlatego sami powinniśmy z głową wybierać produkty dobre dla naszego zdrowia

justi

9 lat temu

wody smakowe powinny być zakazane! ludzie to piją myśląc że piją wodę, a przecież „woda jest zdrowa”… te smakowe wody są chyba gorsze od zwykłych soków! jeśli dbamy o zdrowie i sylwetkę powinniśmy omijać je szerokim łukiem!!!

Zostaw komentarz