ABC menopauzy Menopauza

Wczesna menopauza

wczesna menopauza

Nie zawsze organizm kobiety działa według książkowych twierdzeń. Menopauza może przyjść znacznie wcześniej, niż się tego spodziewamy. Co robić gdy pojawia się wczesna menopauza?

Menopauza

Przekwitanie zwykle zaczyna się u kobiet w okolicach 50. roku życia. Nie oznacza to, że u każdego kobiety w tym wieku pojawia się menopauza. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu i wielu różnych czynników. Menopauza to okres zmian. Obserwujemy spadek produkcji żeńskich hormonów płciowych takich jak estrogeny i progesteron. Oddziałuje to na samopoczucie kobiety i poczucie komfortu. Podczas menopauzy kobieta może odczuwać dokuczliwe objawy.

Wczesna menopauza

Większość teorii zawiera także wyjątki. W przypadku menopauzy jest podobnie. Wczesna menopauza może wystąpić u kobiet przed 45. rokiem życia. Panie nie zawsze myśl a o menopauzie, gdy zauważają pierwsze objawy. Nieregularne miesiączki czy ciągłe zmęczenie bywa wynikiem przepracowania czy stresu, ale może również oznaczać wcześniejsze przekwitanie. Ginekolog pozwala określić ten stan, więc kobiety, które zauważą niepokojące sygnały, powinny się do niego zgłosić.

Wczesna menopauza – objawy

menopauzaWczesna menopauza daje o sobie znaki, które kobiety często bagatelizują lub owiązują z zupełnie innymi schorzeniami. Zmienia się stan skóry. Dobrze nawilżona cera może zrobić się sucha. Łatwo dostrzec to podczas codziennej pielęgnacji. Kobiety mogą zaobserwować nieregularne miesiączki, o wiele bardziej skąpe krwawienia czy też bardzo obfite. Pojawiają się uderzenia gorąca, ciało poci się bardziej niż zwykle. Jednym z objawów wczesnej menopauzy jest też szybkie przybieranie na wadze, mimo że nie doszło do żadnej zmiany diety. U pań obserwuje się także wahania nastrojów, nawet do stanów depresji czy agresji. Podczas przekwitania, kobiety mają problemy z zasypianiem, więc również tego typu dolegliwości powinny wzbudzić niepokój.

Wczesna menopauza może przytrafić się każdej kobiecie. Po zaobserwowaniu niepokojących objawów najlepiej wybrać się do ginekologa. Lekarz rozwieje wszelkie wątpliwości i w razie potrzeby przepisze środki, łagodzące objawy menopauzy.

Katarzyna Antos

Komentarze (4)

pati25

7 lat temu

Wczesna menopauza pojjawia się nawet nie wiadomo z jakich powodów.Nie zawsze też stres jest przyczyną wczesnej menopauzy.Wieem to po sobie.Nie miałam stresu a menopauza wcześnie mnie dopadła.

elle@elle

7 lat temu

tak ,a zwlaszcza tski czynnik jak stres tak w obecny w dzisiejszych czasach moze sie do tego przyczynic , mi wydaje sie ze u mnie menopauza tuz, tuz

filodendron

7 lat temu

Dla kobiety która chciała mieć dzieci taka wczesna menopauza jest czymś okropnym. Moja mama mówiła, że dzieci trzeba rodzić do trzydziestki, niestety zegar biologiczny tyka dla każdej z nas.

Emilly27k

7 lat temu

Spotkałam się z takimi przypadkami wczesnej menopauzy u kobiet. Pytałam się jak one się z tym czują. Odpowiadały zwykle,że przeżywają drugą młodość i żałują,że tak szybko dojrzały. Coś w tym jest,że za szybko się dojrzewa , a czas szybko ucieka.

Zostaw komentarz