ABC menopauzy Menopauza

W jakim wieku pojawia się menopauza?

w jakim wieku pojawia się menopauza

Wiele kobiet, zadaje sobie pytanie o termin nadejścia menopauzy. To niezwykle ważny czas w życiu kobiety. W jakim wieku pojawia się menopauza?

Menopauza w życiu kobiety

W życiu każdej kobiety nadchodzi etap zmian. I nie mówimy tutaj o nowej miłości czy przeprowadzce. Chodzi o zmiany, zachodzące w organizmie kobiety. Dochodzi do nich na skutek działania hormonów. Wraz z nadejściem menopauzy, zmniejsza się produkcja hormonów płciowych kobiety, co jest związane z różnymi objawami. Menopauza może wyróżniać się dolegliwościami, uciążliwymi dla kobiety. Nocne poty,uderzenia gorąca czy poczucie zmęczenia to tylko niektóre z jej oznak. Panie mają możliwość zwalczania pojawiających się objawów, zarówno naturalnymi formami, jak i farmakologicznymi środkami. Przekwitanie czeka każdą kobietę, co nie oznacza, że panie powinny się jej obawiać. Wiedza na jej temat z pewnością zwiększy świadomość tego okresu, zapewniając większy spokój i komfort.

Przedwczesna menopauza

Menopauza kojarzy się na ogół z kobietami w wieku dojrzałym. Tymczasem przekwitanie niekiedy pojawia się u młodych kobiet, nawet w okolicach 30. roku życia. Powody takiego stanu rzeczy mogą być różne. Ustanie zdolności reprodukcyjnej może być wynikiem poważnej choroby czy zabiegu. Wszelkie czynniki mogą oddziaływać na organizm kobiety i jej gospodarkę hormonalną. Przedwczesna menopauza to z pewnością trudny czas dla młodych kobiet, które być może jeszcze marzyły o poczęciu dziecka. Często geny przekładają się na znacznie szybszą menopauzę.

Menopauza zgodna z naturą

Okres zmian jest zależny od indywidualnego organizmu kobiety. Nie ma więc stałego wieku, w którym wszystkie kobiety przechodzą menopauzę. Zgodnie z naturą, menopauza powinna pojawić się między 45. a 55. rokiem życia kobiety. U pań po 40. roku życia,menopauza jest czymś w pełni naturalnym. U kobiet w Polsce, na ogół data ostatniej miesiączki przypada w okolicach 50. roku życia. Zanim to nastąpi, obserwujemy etap, który określa się jako premenopauza oraz perimenopaza. Ten drugi, obecny jest także rok po właściwej menopauzie.

Późna menopauza

przekwitanieMenopauza pojawiająca się po 55. roku życia, określana jest jako późna menopauza. Wpływają na to czynniki dziedziczne, stosowanie hormonów czy unikanie określonych pokarmów w diecie. Od każdej reguły są wyjątki, dlatego przekwitanie również może pojawić się nieco później, niż się tego spodziewamy. Cały tryb życia kobiety przekłada się na zachowanie organizmu i gospodarkę hormonalną. Wiąże się z dłuższym okresem reprodukcyjnym, ale pojawiające się obawy,mogą być bardziej dokuczliwe dla starszych kobiet.

Katarzyna Antos

Komentarze (12)

filodendron

6 lat temu

U mnie menopauca pojawiła sie w wieku 53 lat. Musze stwierdzić ,że przyszła wraz z kłopotami – 2 operacje na polipy i krwotok. Plus przedłużające się miesiączki – bardzo nieprzyjemne.

pati25

6 lat temu

Na pojawienie się tego etapu w życiu kobiety mają wpływ różne czynniki.Czynniki genetyczne,przebyte operacje.

dulcynea

6 lat temu

Takie artykuły są przydatne dla kobiet . Nie każda kobieta wie , kiedy może wystąpić ten etap w ich życiu. Kobiety często sobie opowiadają o menopauzie , ale mam wrażenie , że poto by przestraszyć.
Nie wiem kiedy występowała u kobiet w mojej rodzinie , bo mam miała operację ginekologiczną , więc to trochę za wcześnie .
Ja mam wrażenie jestem w okresie premenopauzy. Czyli zgodnie z definicją.

Danusiate

6 lat temu

Dobrze, że są takie artykuły, bo nie wszystkie kobiety zdają sobie sprawę z tego, że nie ma żadnej magicznej granicy wieku, kiedy powinno się wejść w okres menopauzy. U mnie zaczęło się to bardzo późno, ale moja koleżanka zakończyła miesiączkowanie tuż po czterdziestce.

Emilly27k

8 lat temu

Dokładnie ja się zgodzę z Pat ,że każda kobieta ma inny metabolizm i nie wiadomo, kiedy mamy spodziewać się tego momentu. Zdjęcie jest po to aby pokazać jak wygląda kobieta w tym czasie dla niej niełatwym.

pati25

8 lat temu

Organizm każdej kobiety jest inny i w różnym wieku pojawia się menopauza.Nie ma określonego wieku.U mnie pojawiła się przedwcześnie,w wieku 35 lat

Amber

8 lat temu

Dlaczego zrobić zdjęcie kobiety, która nie jest wyraźnie w okresie menopauzy, aby zilustrować artykuł?
Kobieta z kapeluszem jest wiele młodszy niż 50 lat!

    Margotka

    8 lat temu

    Pani na pierwszym zdjęciu jak najbardziej wygląda na swój wiek, czyli pięćdziesiątkę. Poza tym menopauza pojawia się także u młodszych kobiet. Po co szukać dziury w całym?

Mindi

8 lat temu

Wśród znajomych kobiet spotkałam różny czas, w którym wchodziły w menopauzę. Wydaje mi się, że ten czas przekwitania się obecnie wydlużył ze względu na częste stosowanie HTZ. Lepiej, żeby menopauza pojawiła się później ale w większości wypadków nie mamy na to wpływu.

Emilly27k

8 lat temu

Przeważnie zaczyna się tak w wieku około 55 lat. Są kobiety, które mają ją w wieku 44-48. Z rozmów z kobietami jak one mówią o tym to tak jak z okresem. Niespodziewana ona jest.

filodendron

8 lat temu

U nas w rodzinie menopauza pojawia sie około 54-55 roku życia. Choć znam panie , które miały ja znacznie wcześniej lub później. Ważne tu są głównie uwarunkowania genetyczne, tak mi sie wydaje.

Zostaw komentarz