kiedy-zaczyna-sie-menopauza

Menopauza to nieunikniony etap w życiu kobiety. Budzi on lęk, niepokój, gdyż kojarzy się przede wszystkim z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Czy można przewidzieć, kiedy zacznie się przekwitanie?

Wiele pań z niepokojem śledzi swój cykl miesięczny, podejrzewając, że przekwitanie jest tuż-tuż. Dla kobiet rasy białej przeciętny wiek, kiedy rozpoczyna się menopauza, to 51-52 lata, ale oczywiście jest to wynik uśredniony. Klimakterium może się zacząć już w wieku 40 lat, albo dużo, dużo później.

REKLAMA

Co ma wpływ na wystąpienie menopauzy?

Najważniejszym czynnikiem, który pozwoli kobiecie określić, kiedy zacznie się u niej klimakterium, jest wiek, w którym jej matka zaczęła przejawiać objawy menopauzy. Czynnik genetyczny jest bardzo silny – to poziom hormonów matki podczas ciąży w dużym stopniu determinuje, jakie wykształcą się jajniki u jej córki.

Jednak jeśli matka przeszła przedwczesną menopauzą, raczej nie przytrafi się to jej córce, o ile babcia nie weszła przedwcześnie w okres przekwitania.

Bardzo istotny wpływ na czas wystąpienia menopauzy ma palenie papierosów, czy to w formie czynnej, czy biernej. Biologowie podejrzewają, że ma to związek z aktywowaniem genów odpowiedzialnych za niszczenie komórek jajników pod wpływem substancji chemicznych zawartych w papierosach.

Joanna Pastuszka-Roczek

10 KOMENTARZE

  1. Myślę, że obecnie kobiety nie mogą narzekać na menopauzę. Można zastosować HTZ lub naturalne preparaty, które łagodzą przykre objawy. Są portale internetowe, książki i wiele innych sposobów, aby kobieta mogła się dowiedzieć wszystkiego co ją interesuje na temat menopauzy. Co miały powiedzieć nasze prababcie i babcie, one nie miały takiego luksusu jak współczesne kobiety. 🙂

  2. W pewnym stopniu zazdroszczę kobietom z dawnych lat, nie było kultu młodości, mogły spokojnie żyć zgodnie z naturalnym cyklem. Nas atakują abyśmy ciągle wyglądały lepiej, były coraz młodsze a prawda jest taka, że naturalnie jesteśmy słabsze. Ale plusem są leki, którymi możemy się wspomagać. Ogólnie nie myślę o menopauzie, reaguję na samopoczucie, chodzę do lekarza i raczej jestem otwarta na nieuniknione zmiany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ