Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Oliwki - recepta na długie życie

06.05.2011

Komentarzy: 14

Oliwki - recepta na długie życie
Według mitologii drzewko oliwne podarowała Grekom Atena. Zachwyceni darem na jej cześć nazwali swoje najwspanialsze miasto jej imieniem – Ateny. Już starożytni Grecy poznali się na bezcennych właściwościach oliwek dla zdrowia, urody i długiego życia.

Eliksir długowieczności

Bez wątpienia oliwka odgrywała dużą rolę w kulturze, sztuce oraz mitologii narodów śródziemnomorskich.
W starożytnej Grecji gałązki oliwne były symbolem pokoju i pojednania, natomiast drzewka oliwne symbolem długowieczności. Bierze się to z tego, że mogą żyć i owocować nawet 2000 lat.

Zielone czy czarne?

Które oliwki częściej goszczą na Twoim talerzu? Te zielone i czarne pochodzą z tych samych roślin. O ich kolorze po prostu decyduje pora kiedy zostają zerwane. Jeszcze niedojrzałe oliwki są koloru zielonego. Po paru miesiącach zmieniają barwę na ciemnofioletową i czarną.

 • Są wtedy skarbnicą drogocennego tłuszczu.
 • Są bogate w związki mineralne — przede wszystkim fosfor, potas i żelazo
 • Witaminy z grupy B, prowitaminę A oraz witaminę C i E.
 • Oliwki są owocami oleistymi, bogatymi w tłuszcze, a więc także w kalorie.
 • Skóra oliwek jest bogata w olejek eteryczny, który nadaje im specyficznego zapachu.

Należą do owoców wyjątkowo wysokokalorycznych, 100 g zawiera ok. 150 kcal (zależy to oczywiście jeszcze od gatunku oliwek). Jedna mała (ok. 3 g) oliwka to 3–4 kcal. Jednak zajadając się oliwkami skąpanymi w południowym słońcu Hiszpanii, Włoch czy Grecji nie należy myśleć o kaloriach. Każda oliwka to bezcenne właściwości odżywcze dla naszego zdrowia oraz smak, który przywołuje wspomnienia bądź marzenia o malowniczych gajach oliwnych Południowej Europy.

Na śródziemnomorskim talerzu

Warto wiedzieć, że litr czystej oliwy powstaje z 5 kg oliwek. Jest ona podstawowym składnikiem śródziemnomorskiej kuchni – uważanej za najzdrowszą dietę do stosowania na co dzień. Śródziemnomorska dieta jest nie tylko zdrowa i bardzo wartościowa, jest przede wszystkim wyśmienita. Południowcy potrafią cieszyć się z pysznego jedzenia, tak dobrze jak cieszą się z życia. Dobre jedzenie jest nieodłączna częścią szczęśliwego życia.

Na zimno i na gorąco

Wbrew powszechnym opiniom oliwę można warto wykorzystywać nie tylko do zimnych potraw, nawet rozgrzana na patelni zachowa swoje bezcenne właściwości.
Temperatura wrzenia oliwy z oliwek jest dużo wyższa niż pozostałych oliw czy tłuszczów. W ten sposób – według swojego wskaźnika kwasowości – oliwa może być podgrzana do temperatury 230°C, podczas gdy temperatura oleju arachidowego nie może przekraczać 200°C, słonecznikowego 170°C i masła 110°C.

Oliwa – bogactwo zdrowia i urody:

 • Przeciwdziała astmie
 • Przeciwdziała chorobom serca
 • Zwiększa przyswajalność witamin
 • Ma zbawienny wpływ na nasz układ pokarmowy – leczy choroby wątroby, żołądka oraz zaparcia
 • To prawdziwy eliksir piękna – jest podstawowym składnikiem balsamów i kremów, które wspaniale nawilżają i zapobiegają wysuszaniu się skóry

Nic dziwnego, że od starożytnych czasów aż do dnia dzisiejszego drzewo oliwne i jego błogosławiony owoc jest symbolem mądrości, pokoju, zdrowia i siły. Zasmakujmy się w tych owocach i jedzmy je na zdrowie i piękny wygląd.

Zuzanna Górka

Przeczytaj też:
 • topik4433 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ja niestety nie przepadam za oliwkami, po prostu mi nie smakują. Z kolei kosmetyki oliwkowe jak najbardziej preferuję, uwielbiam ich zapach
 • Annagata avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ja za to oliwki uwielbiam.Dodaję je do wielu potraw,bo nadają specyficznego smaczku.Ale faktem jest,że jak pierwszy raz zjadłam oliwkę,to zrobiło mi się niedobrze.Mieszkałam wtedy we Włoszech i do posiłku jako przystawkę podano takie długie,grube paluszki,plasterki prosciutto i wielkie oliwki z Gaety.I z czystej ciekawości spróbowałam.Później to odchorowałam,ale w końcu nauczyłam się jeść oliwki,tym bardziej,że tam,gdzie mieszkałam,był sad oliwny.
 • GloriaVictis avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Za oliwkami też nie przepadam, ale oliwy jak najbardziej używam
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mimo, że oliwki są zdrowe,mają tyle cudownych właściwości dla nnaszego zdrowia i urody to ja ich nie lubię.Nię lubię ich smaku.Mój brat z bratową przepadają za nimi
 • bess22 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Oliwka-malutki owoc,a tyle z niego korzyści.Jedzmy go zatem na zdrowie i smarujmy lica dla pięknego wyglądu.
 • ell@ avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ja też nie przepadam za oliwkami, ale ze względu na ich walory zdrowotne dodaję je do sałatek - jako jeden z wielu składników da się je przemycić bez problemu. A oliwy z oliwek używam bez przerwy i niemal do wszystkiego. Przede wszystkim na jej bazie robię sosy sałatkowe.
 • sara avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Nie lubię oliwek choć w zasadzie ich nigdy nie jadłam i jakoś nie czuję potrzeby spróbowania,ale artykuł bardzo mi się podoba, natomiast oliwy z oliwek używam prawie codziennie.
 • Emilly27k avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Słyszałam o oliwkach , ale nie smakowałam jeszcze w żadnej potrawie.Może jadłam, ale nie czułam może smaku.Bardziej stosuję olej z oliwek niż mam zastosowane oliwki w sałatkach.Oliwki są dobre jako kosmetyk.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Jest również na naszym polskim rynku w sklepach mnóstwo kosmetyków z oliwką.Nie zdecydowałam się ich kupić,gdyż czytałam o kremie Doliva właśnie z oliwek,że ma brzydki zapach.I w ogóle wszystkie kosmetyki z oliwek.Być może teraz te nowsze brzydko nie pachną
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Oliwki są niskokaloryczne, wspomagają trawienie i łagodzą migrenę. Zawierają wiele witamin oraz zdrowy tłuszcz. Warto więc jeść oliwki
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Dziwię się ludziom ,którzy przepadają za oliwkami i traktują je jak rarytas ,ja nie odczuwam w nich żadnego fascynujacego mnie smaku.Olej -tak jak najbardziej- stosuję.A kremy oliwkowe są znakomite.No i oliwki mają właścwości zdrowotne, choć ostatnio przestraszył mnie artykuł,że olej z oliwek zawiera zbyt dużo kwasu omega 6 i może powodować raka piersi w okresie po menopauzie.
 • Inga avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Bardzo lubię oliwki.Choć maja dość specyficzny smak i za pierwszym razem nie smakowały mi,to teraz mogę je jeść bez umiaru.Szkoda,że w Polsce są dostępne tylko marynowane,bo świeże są naprawdę wspaniałe.
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Zdarza mi się jeść oliwki w różnych sałatkach, ale generalnie nie lubię ich i już!
  Ten komentarz był edytowany 1 raz(y)
 • elle@elle avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  oliwki to moj przysmaczek i prosze ,jakie dorwe sie okazuja
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner konkursy na DK
FacebookTab