niedobór żelaza

Żelazo to bardzo ważny mikroelement z punktu widzenia funkcjonowania naszego organizmu. Choć tego pierwiastka potrzebujemy w niewielkich ilościach, dostarczenie go wraz z żywnością stanowi nie lada wyzwanie. Niedobór żelaza prowadzi do szeregu niepokojących zmian w organizmie. Objawia zawrotami głowy, przewlekłym zmęczeniem, zimnymi dłońmi, przyspieszonym biciem serca czy zadyszką.

Nie tylko brak energii i  problemy z koncentracją mogą wskazywać na niedobór żelaza. Osoby, którym brakuje tego mikroelementu, mają bladą cerę, kruche paznokcie, sińce pod oczami, a ich włosy zaczynają intensywnie wypadać.  Objawy niedoboru żelaza to także tendencja do powstawania zajadów w kącikach ust, choć ta ostatnia może też być wywołania awitaminozą, a dokładniej niedoborem witamin z grupy B.   Ponadto osoby, u których podaż tego pierwiastka jest niedostateczna, mają osłabioną odporność i częściej  zapadają na infekcje intymne, grypę czy anginę. U niektórych ludzi z niedoborem żelaza obserwuje się też spaczone łaknienie.  Taka osoba ma ochotę jeść krochmal czy piasek, zatem rzeczy niejadalne, za to zawierające spore ilości żelaza.

Niedobór żelaza  – objawy

W związku z tym, iż objawy niedoboru żelaza należą do mało specyficznych. Równie dobrze  mogą wskazywać na stres, przemęczenie czy niedobór witamin.  W związku z tym, iż z naszego punktu widzenia nie wszystkie symptomy prezentują się groźnie – łamliwe paznokcie to problem natury estetycznej, a nie coś utrudniającego codzienne funkcjonowanie, bardzo często bagatelizujemy te sygnały. Tymczasem niedobór żelaza to poważna sprawa, dlatego też, jeśli nasze paznokcie się łamią, a nam towarzyszy senność, warto pomyśleć o wykonaniu morfologii.

Dieta wegetariańska a anemia

Choć dieta wegetariańska jest stosunkowo zdrowa, w owocach i warzywach można znaleźć spore ilości żelaza, to nie jest ono tak dobrze przyswajalne  jak to pochodzące z produktów odzwierzęcych. Żelazo z wątróbki kurczaka jest dwuwartościowe, podczas gdy  to znajdujące się  w szpinaku trójwartościowe. Aby zwiększyć przyswajalność żelaza z produktów roślinnych należy zjadać je wraz z dodatkiem kwasu – np. sokiem z cytryny, odrobiną jogurtu naturalnego etc. Wegetarianom zaleca się też spożywanie gotowanych jaj i wyrobów mlecznych. Tym bardziej, że wspomniane artykuły spożywcze można  pozyskać bez szkody dla zwierząt.

Obfite miesiączki a niedobór żelaza

Anemia może też być spowodowana przez obfite miesiączki. Niektóre kobiety tracą sporo krwi podczas menstruacji, która trwa u nich nawet 10-14 dni. Jeśli ty także borykasz się z podobnym problemem, skonsultuj go ze specjalistą. Zbyt długie i zbyt obfite krwawienia nie są korzystne dla naszego organizmu. Prowadzą bowiem do utraty cennych składników mineralnych, które odgrywają istotną rolę w procesach metabolicznych. W celu zmniejszenia krwawienia lekarz może przepisać ci antykoncepcję hormonalną. Pozwala ona kontrolować czas i intensywność menstruacji, a właściwie krwawienia z odstawienia. Ginekolog może też zalecić nierobienie przerw między kolejnymi opakowaniami tabletek antykoncepcyjnych. Wówczas krwawienie w ogóle nie występuje, a ty masz czas, żeby wyjść z anemii.  Warto pamiętać, iż niedobór żelaza napędza błędne koło. Kobiety, którym brakuje tego mikroelementu, na ogół mają obfitsze miesiączki, przez co tracą niewielkie zasoby żelaza, którymi dysponuje ich organizm.

Anemia to także częsta dolegliwość sportowców, którzy prowadzą intensywne treningi.  Forsujące ćwiczenia mogą bowiem uszkadzać komórki krwi. Należy o tym pamiętać i jeśli uprawiasz sport wyczynowo, regularnie wykonywać badania kontrolne. Na co dzień warto jeść też spore ilości wątróbki, jaj kurzych, a zwykły cukier, którym dosładzasz herbatę, zastąpić stewią. Ta ostatnia bowiem nie tylko jest mniej kaloryczna, ale też dostarcza żelazo.

Irmina Cieślik