Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia

Szare mydło – dobrodziejstwo w kostce zaklęte

15.07.2014

Komentarzy: 25

Szare mydło – dobrodziejstwo w kostce zaklęte
„Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyję Mydło, mydło pachnące jak kwiatki na łące” Szare mydło znały już nasze prababcie. Używały go do mycia, prania i czyszczenia. My dzisiaj staramy się na nowo odkryć ten kosmetyk i korzystać z jego właściwości. Dlaczego?

Co wiemy o szarym mydle?

Jest ono mydłem potasowym, wyprodukowanym z naturalnych składników (stąd też szary kolor). Jego atutem jest to, że nie zawiera żadnych substancji zapachowych, dzięki czemu odpowiada każdemu gustowi i pasuje do każdego rodzaju skóry. Nawet osoby wrażliwe na olejki zapachowe mogą bezpiecznie go używać. Pielęgnując swoją skórę szarym mydłem masz jednocześnie pewność, że zabezpieczysz ją przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów na nasz organizm. A jakie są inne zalety stosowania szarego mydła?

 • pomaga w zwalczaniu trądziku. W leczeniu trądziku szare mydło nie może być jednak jedynym środkiem leczniczym, a jedynie uzupełniającym,
 • ma właściwości wysuszające i nie powoduje podrażnień,
 • nie uczula,
 • myje i zarazem pielęgnuje każdy rodzaj skóry,
 • szybko rozpuszcza się w wodzie, nie pozostawiając grudek, dzięki zawartości soli potasowych,
 • jest niedrogie i ogólnodostępne

Emilia Zając

Przeczytaj też:
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Jestem zwolenniczką szarego mydła od lat. W kryzysowych latach osiemdziesiatych, gdy był kłopot z kupieniem proszku do prania kroiłam je nożem na drobne wiórki robiąc w ten sposób domowe płatki mydlane. Potem wsypywałam je do starej, poczciwej "Frani" i prałam pieluchy - ale były bielusieńkie!
  Do dzisiaj często używam szarego mydła.
  Ten komentarz był edytowany 1 raz(y)
 • GloriaVictis avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Szkoda tylko, że dzisiaj nie można już dostać prawdziwego szarego mydła (jeśli można oświećcie mnie), bo dostępny w sklepach Biały Jeleń z prawdziwym szarym mydłem nie ma niestety nic wspólnego .
  Szare mydło (to prawdziwe) jest bardzo pomocne również w zwalczaniu dolegliwości w obrębie stóp- np. jeśli mamy niewielki stan zapalny kieszonek paznokci zniwelują go kilkuminutowe kąpiele w wodzie z dodatkiem startego szarego mydła.
 • linet avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Podobno rozgotowane szare mydło doskonale myje i pielęgnuje włosy. Gdybym była mniej leniwa,żeby się o tym przekonać, to chętnie bym spróbowała. Tymczasem niszczę sobie włosy szamponami, które maja w składzie detergenty, silikony, środki pianotwórcze i inną chemię. A może by jednak zmierzyć się z lenistwem , we własnym interesie przecie?
 • GloriaVictis avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Że jest dobre do mycia włosów- prawda, są po nim bardzo miękkie, ale że rozgotowane??? pierwsze słyszę, po co tak ?
 • linet avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Rozgotowane, bo łatwiejsze w użyciu. Ma konsystencję gęstego szamponu, który w razie potrzeby mozna jeszcze rozrzedzić wodą. Tak wiem od koleżanki.
 • GloriaVictis avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Aha, dobrze wiedzieć
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Szare mydło jest pomocne także dla skór trądzikowych.Pamiętam,że sąsiadka mając małe dziecko alergiczne kąpała je w szarym mydle
 • Annagata avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Od zawsze mówiło się,że nie ma nic lepszego niż szare mydło.Znałam kiedyś osobę,która zęby myła szarym mydłem zamiast pastą.Może to brzmi dziwnie,ale zęby miała piękne i nie wiedziała co to znaczy dentysta.Ja nie mogę używać szarego mydła,bo przeszkadza mi jego zapach.Ale podobnie jak Drobina,ścierałam kiedyś na tarce szare mydło do prania.Glorio,czasem można jeszcze kupić szare mydło,ale najczęściej dostępne jest w sklepach chemicznych,bo rzeczywiście to Biały jeleń jest wszędzie i niestety traktowany jest jak szare mydło.
 • tereska56 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Szczerze mówiąc jakoś nie jestem przekonana do szarego mydła. Wiem, ze nie uczula i jest polecane osobom skłonnym do alergii. Mnie jakos nie odpowiada.
 • Stenka avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mój brat od zawsze myje głowę szarym mydłem bo twierdzi, że nie ma nic lepszego. Nie ma łupieżu, a za to ładne mocne włosy. Jesteśmy przyzwyczajone do środków myjących z ulubionym zapachem, delikatnych w dotyku, dobrze się pieniących i dlatego trudno nam powrócić do tego czego się używało lata temu.
 • basia4ab avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Tak Steniu szare mydło jest najlepsze, do mycia włosów,tylko trzeba je przyzwyczaić do tego.Szare mydło nie tylko jest dobre do mycia włosów, ale też do moczenia ,na przykład kończyny po złamaniu i zdjęciu gipsu.Jest też dobre jeśli chodzi o trudno gojące się rany.Tylko teraz trudno dostać, właśnie takie prawdziwe, jak dawniej mydło szare.Basia
 • Emilly27k avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Kiedyś mydło szare było nie do zastąpienia. Na co dzień korzystam z mydła szago i jestem bardzo zadowolona niego. Nie tylko służy jako mydło, ale do prania osobistych rzeczy-rewelacyjne.
 • basia4ab avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Do prania właśnie osobistych rzeczy mydło jest znakomite.Przy występowaniu stanów zapalnych miejsc intymnych,mydło szare jest rewelacyjne. Jeśli ktoś ma problem z cerą, mydło szare jest wskazane do mycia.Basia
 • Emilly27k avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Były przeprowadzone badania, które wskazywały,że te reklamowane mydła białe są skuteczne w swojej skuteczności, ale ja się z tym jednak nie zgodzę.Uważam,że lepsze jest zastosowanie mydła szarego, np. można używać do mycia nóg.Doskonale zmywa i usuwa naskórki
 • Meguszka avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Bardzo dobrym mydłem jest luksja. Nie uczula, nie podrażnia. Ma ładny zapach i jest najmniej zasadowym mydłem na rynku. Zalecany biały jeleń (szare mydło) tak naprawdę jest bardzo zasadowy.
 • nowa avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Do dziś wiele osób stosuje szare mydło z ....przekonania.Na włosy działa dobrze, na skórę też a i w praniu się dobrze sprawuje.Ale to dzisiejsze szare mydło i tak nie jest takie samo co kiedyś można było dostać , a szkoda!
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Im więcej substancji zapachowych i barwników ma mydło tym gorsze ,chociaż reklamowane jest jako lepsze.Ja wynalazłam nawet specjalny płyn do prania na bazie zwykłego mydła, bo te udoskonalone zaczęły alergizować mnie i moich bliskich.
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ostatnio, przy porządkowaniu piwnicy, "odkryłam" w jakimś pudełku cztery kostki prawdziwego, szarego mydła sprzed lat - nic nie straciły ze swoich walorów. "Biały jeleń" nie dorasta mu do pięt.
 • flinta_13 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ja mam szare mydło w skrzyni na strychu z 1968 roku!! Yaki napis jest na mydle zostały po wujku górniku Do dziś nie narzekam na brak mydła szarego w domu bo mam męża górnika
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Szare mydło naprawdę jest wspaniałe, niestety wyparły je z rynku mydła perfumowane, często uczulające.Przyznam ,że już dawno nie miałam w domu szarego mydła -a szkoda.
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner Zdrowaseniorka
FacebookTab