ABC menopauzy Menopauza

Menopauza oczami córki

menopauza-oczami-corki

Relacja matka – córka jest chyba najtrudniejszą relacją na świecie, którą jednak należy rozwijać i pielęgnować. Córka i matka nie muszą się ze sobą ze wszystkim zgadzać, jednak powinny na sobie polegać.

W życiu każdej kobiety następuje taki czas, kiedy sama potrzebuje zrozumienia i pomocnej dłoni. Takim życiowym momentem jest często wejście mamy w okres menopauzy.

Menopauza u kobiet

Każda z nas – prędzej czy później – będzie przechodziła przez ten etap. Menopauza jest bowiem naturalnym procesem biologicznym, przypadającym zazwyczaj pomiędzy 45-tym a 55-tym rokiem życia kobiety. W tym czasie zmienia się kobiecy organizm – zwiększa się niedobór hormonów jajnikowych, co może spowodować (i często powoduje) szereg przykrych i dokuczliwych dolegliwości.

Zmienia się ciało, kobietę nękają uderzenia gorąca, ale poważne zmiany zachodzą także w zachowaniu. Panie są zdekoncentrowane, łatwo wybuchają, są nerwowe i płaczliwe. Wszystko to wpływa na ich relacje w rodzinie i w pracy.

Matka a córka

Relacje pomiędzy matką a córką bywają różne. Kiedy córka przechodzi przez okres dorastania, jest drażliwa i kłótliwa i wtedy matka musi być cierpliwa i wyrozumiała. W pewnym momencie sytuacja ulega odwróceniu – kiedy mama wchodzi w okres menopauzy to córka powinna być tą cierpliwą i wyrozumiałą.

Sabina Sosnowska

Relacja matka – córka jest chyba najtrudniejszą relacją na świecie, którą jednak należy rozwijać i pielęgnować. Córka i matka nie muszą się ze sobą ze wszystkim zgadzać, jednak powinny na sobie polegać.

Czy jest to w praktyce możliwe? Oczywiście, że tak. Wymaga to jednak współpracy obu pań. Najważniejsze są szczere rozmowy na temat zmian zachodzących w organizmie i w psychice. Nawet jeśli panie nie potrafiły wcześniej tak szczerze ze sobą rozmawiać, to teraz jest dobry moment na to, aby zacząć. Córka zazwyczaj sama już jest dorosłą kobietą i wie już, że nie łatwo godzić wszystkie życiowe role i być jednocześnie wiecznie uśmiechniętą. Matka z kolei jest już dojrzałą kobieta, z bagażem różnych doświadczeń i wie, że nad huśtawkami emocji można zapanować, choć nie jest to łatwe.

Córka powinna wspierać mamę, a także w pewnym stopniu uświadomić innych domowników, co się dzieje (nie każda kobieta potrafi szczerze rozmawiać o swoich dolegliwościach, a niektóre kobiety wręcz wstydzą się mówić o zmianach np. przy swoim synu).

Córka może też wesprzeć swoja mamę i w inny sposób. Nie musi razem z nią chodzić na kontrolne wizyty u ginekologa (niektóre panie są skrępowane, ale wizyta u lekarza jest niezbędna), ale może poszukać sposobów nie tyle leczenia, co złagodzenia skutków menopauzy. W Internecie znajduje się wiele świetnych porad, o których starsze kobiety mogą nie wiedzieć.

Można teraz zakupić też wiele suplementów diety łagodzących przykre skutki menopauzy, ale trzeba wiedzieć, jak je dopasować, Córka może więc podrzucić mamie garść takich użytecznych informacji, dzięki czemu mama może się dopytać swojego ginekologa o takie rozwiązania. Wiemy dobrze, że nie każdy lekarz wychodzi z inicjatywą, tak więc takie przygotowanie teoretyczne bardzo się przyda.

Sabina Sosnowska

Relacja matka – córka jest chyba najtrudniejszą relacją na świecie, którą jednak należy rozwijać i pielęgnować. Córka i matka nie muszą się ze sobą ze wszystkim zgadzać, jednak powinny na sobie polegać.

Kobiety zazwyczaj są bardziej empatyczne i uważne niż mężczyźni, dlatego też córka szybciej zauważy, co się dzieje. Łatwiej też odczyta nastrój mamy i dzięki temu potrafi pokierować rozmowę tak, aby mama poczuła się lepiej, a nie żeby się pokłóciły. młoda kobieta może być więc ogromnym wsparciem dla tej starszej.

Menopauza nie musi być trudnym etapem w życiu. Jeśli kobieta ma wsparcie w swojej rodzinie, to zazwyczaj lepiej przez tę menopauzę przechodzi. Myślę, że dla dobra wszystkich warto się postarać i zadbać o właściwe relacje rodzinne. Przychodzi taki czas, kiedy to młodzi muszą się wykazać i pomóc swoim rodzicom. A ten etap jest właśnie na to doskonałym przykładem.

Sabina Sosnowska

Komentarze (5)

pati25

8 lat temu

Bardzo fajny artykuł.W tym trudnym etapie ważne jest wsparcie.Córka ,jeśli ją mamy,może swojej mamie wiele pomóc.Kiedy mama przechodziła menopauzę to ja tego nie odczuwałam..Nie widziałam u mamy żadnych zmian nastrojów

filodendron

8 lat temu

ja nie mam córki, ale mam z moja mama bardzo dobry kontakt. Wcale nie odczułam jej menopauzy, nie miala jakis menopauzalnych humorow ,po prostu jak zwykle byla i jest wspaniała.

drobina

8 lat temu

Relacja matka – córka jest najtrudniejszą relacją na świecie ?
Powiedziałabym raczej, że najfajniejszą:P
Mam dwie córki. Od …zawsze mamy ze sobą wspaniały kontakt, chociaż bywa, że w wielu sprawach się różnimy,to mocno się wpieramy i dopingujemy nawzajem:-)

Mindi

8 lat temu

Dobrze, że są takie artykuły o zmianach w kobiecie w wieku dorastania i menopauzy. To dwa trudne etapy i jeśli w czasie dorastania matka umie wesprzeć i zrozumieć wahania nastrojów u córki to jest nadzieja, że w późniejszym wieku córka wesprze matkę. Dobrze byłoby aby wnuczka i cała rodzina patrzyła na tę opiekę jako dobry przykład, wtedy kobiecie w trudnym okresie byłoby dużo prościej 🙂

Tess

8 lat temu

W obecnych czasach, gdy dużo mówi się o dorastaniu i menopauzie, łatwiej jest o zrozumienie. Kiedyś nie było wiadomo dlaczego kobieta nagle się zmienia, robi się drażliwa i płacząca. Zamiast zrozumienia okazywali kobiecie złość, nazywali fanaberią. Mam nadzieję, że mojej córce będzie łatwiej. I tak mamy ze sobą dobre relacje 🙂

Zostaw komentarz