Intymnie Problemy intymne kobiet

Najczęstsze przyczyny problemów intymnych

najczestsze-przyczyny-problemow-intymnych

Każda kobieta przynajmniej raz w życiu cierpiała z powodu intymnych problemów. Wiele kobiet boryka się ze stanami przewlekłymi. Jakie są przyczyny powstawania chorób intymnych i jak im zapobiegać?

Skąd się biorą problemy intymne

Główną przyczyną infekcji miejsc intymnych są zaburzenia równowagi biologicznej pochwy, czyli niedostateczna ilość pałeczek kwasu mlekowego. Wystarczy wówczas kilka wrogich bakterii lub grzybów, by wywołać najczęstsze choroby – bakteryjne i grzybicze zapalenie pochwy. Zaburzenia flory bakteryjnej pochwy mogą powstać z wielu różnych powodów. Najczęstszymi z nich są:

  • Wahania poziomu hormonów w organizmie – towarzyszące m.in. menopauzie czy ciąży
  • Stosowanie tabletek hormonalnych i antykoncepcyjnych
  • Przyjmowanie antybiotyków
  • Nieprawidłowa higiena intymna – za rzadka albo nadmierna i przesadna
  • Nieprawidłowa higiena w czasie menstruacji, zbyt rzadka zmiana środków higienicznych
  • Częste nasiadówki, irygacje pochwy, stosowanie leków ginekologicznych (np. maści, globulek dopochwowych) na własną rękę
  • Noszenie obcisłej, nieprzewiewnej bielizny ze sztucznych materiałów
  • Korzystanie z publicznych toalet, używanie wspólnego ręcznika
  • Używanie gąbki lub myjki do podmywania się
  • Częsta zmiana partnerów seksualnych i brak higieny u partnera

Do powstawania infekcji intymnych mogą też przyczynić się różnego rodzaju czynniki, takie jak współistniejące choroby (cukrzyca, mocznica, nowotwory), mechaniczne mikrourazy powstałe podczas stosunku płciowego, palenie papierosów, a nawet odchudzanie i uboga dieta.

Do czego prowadzą infekcje intymne

Nawracające i nieleczone infekcje intymne są przyczyną wielu powikłań zdrowotnych, które mogą w konsekwencji prowadzić nawet do niepłodności i nowotworów. Zakażeniu mogą ulec dalsze odcinki układu płciowego – szyjka macicy, przydatki. W czasie ciąży infekcje są często powodami poronień, a także problemów poporodowych i późniejszych problemów z zajściem w ciążę i jej donoszeniem.

Milena L.

Każda kobieta przynajmniej raz w życiu cierpiała z powodu intymnych problemów. Wiele kobiet boryka się ze stanami przewlekłymi. Jakie są przyczyny powstawania chorób intymnych i jak im zapobiegać?

Jak się bronić przed problemami intymnymi

Przede wszystkim należy mieć świadomość zagrożenia i nie bagatelizować żadnego sygnału ze strony narządów płciowych. Najczęstszymi objawami problemów intymnych są: upławy, pieczenie, świąd, ból w czasie stosunku, ból w dole brzucha, zwiększone oddawanie moczu, opuchlizna warg sromowych. Aby ochronić się przed infekcjami pochwy trzeba unikać czynników, które najczęściej prowadzą do zaburzeń flory bakteryjnej i utraty cennych bakterii kwasu mlekowego.

Podstawą jest prawidłowa higiena, częsta zmiana bawełnianej bielizny, stosowanie właściwych płynów do higieny intymnej i ogólnie pojęta ostrożność. Jeśli jednak zdarza się, że nie da się uniknąć czynników ryzyka (np. przy przyjmowaniu antybiotyków czy środków hormonalnych) warto dodatkowo zabezpieczyć organizm dzięki przyjmowaniu specjalnych probiotyków np. polecanego przez ginekologów preparatu Profemin Intima{nofollow}.

Każda kapsułka tego suplementu zawiera trzy szczepy pałeczek kawasu mlekowego wchodzące w składu naturalnej flory bakteryjnej układu moczowo-płciowego. W sumie w jednej kapsułce jest aż 5,4 mld dobroczynnych bakterii, w tym Lactobacillus crispatus, który w układzie rozrodczym kobiet występuje najliczniej spośród wszystkich gatunków Lactobacillus.

Równowaga bakteryjna układu płciowego to w większości przypadków skuteczna ochrona przed wszelkimi infekcjami intymnymi. To dlatego warto poświęcić więcej uwagi pałeczkom kwasu mlekowego i ich wpływowi na nasze zdrowie.

Milena L.

Komentarze (3)

pati25

8 lat temu

Przestrzegając wszystkich tych porad unikniemy przykrych dolegliwości.Problemów intymnych.Ja właściwie to nie mam takich problemów inymnych.Dbam o prrawidłową higienę (LOL):-)

Tess

9 lat temu

Rzadko miewałam problemy intymne, tylko przy okazji brania silnych antybiotyków. Kiedyś nie podawano probiotyków w czasie leczenia antybiotykami i później trzeba było iść do lekarza ginekologa i się leczyć.

Emilly27k

9 lat temu

Ważna jest higiena intymna , a zwłaszcza jej pielęgnacja.
Moim zdaniem dobór odpowiednich płynów ma znaczenie dla naszych innych sfer kobiecych:)

Zostaw komentarz