osteomalacja-przyczyny-objawy-leczenie

Osteomalacja to poważna choroba układu kostnego, która dotyka osoby dorosłe. Na czym polega ta choroba i dlaczego nazywana jest rozmiękaniem kości?

Osteomalacja, czyli innymi słowy rozmiękanie kości lub krzywica dorosłych, to choroba polegająca na dużym ubytku minerałów w kościach. Kości tracą swoją naturalną sztywność i dosłownie uginają się na skutek obciążenia ciężarem ciała. Osteomalacja jest bardzo poważną chorobą, która prowadzi do deformacji kości i ciężkiego kalectwa.

Przyczyny osteomalacji

Rozmiękanie kości powstaje przede wszystkim na skutek niedoboru witaminy D oraz zaburzeń gospodarki wapniowej w organizmie. Niedostateczna podaż witaminy D powoduje, że organizm nie wchłania wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego, a tym samym nie może zapewnić odpowiedniej gęstości mineralnej tkanki kostnej. Kości stają się przez to mało wytrzymałe i podatne na nacisk, złamania i inne urazy. Do niedoborów witaminy D może dojść na skutek zbyt małego nasłonecznienia organizmu, zaburzeń wchłaniania witaminy związanych z zabiegami medycznymi żołądka, chorobami jelita cienkiego czy nieprawidłowym funkcjonowaniem nerek. Osteomalacja może być także wywoływana przez leki przeciwpadaczkowe, nadużywanie alkoholu i marskość wątroby oraz zbyt małą ilość wapnia i fosforu w diecie.

Objawy rozmiękania kości

Pierwsze objawy osteomalacji są mało charakterystyczne i mogą być przypisane do wielu różnych chorób. Pojawiają się bóle kości, pleców i mięśni, bóle podczas ucisku, osłabienie mięśni zwłaszcza w dolnych kończynach, szybkie zmęczenie i tak zwany kaczy chód. W późniejszej fazie choroby może dojść do obniżenia wzrostu ze względu na zapadanie się kręgów, zniekształcenia kości (zwłaszcza udowych, miednicy, kolan i kręgosłupa lędźwiowego oraz piersiowego) i łatwej łamliwości kończyn. Pojawiają się też objawy tężyczki.

Tekst sponsorowany