wypadanie włosów

Zmiany zachodzące w okresie przekwitania, mogą dotyczyć także problemów z włosami. Menopauza to specyficzny czas, a wypadanie włosów to jeden z efektów zaburzeń hormonalnych. Jak poradzić sobie z problemem?

Menopauza

Choć menopauza składa się z kilku etapów, cały jej czas jest niezwykle ważny dla kobiety, ponieważ wtedy zachodzą zmiany w funkcjonowaniu jej organizmu. Kobiety zwykle wchodzą w okres przekwitania pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Ramy czasowe są jedynie umowne. Zdarza się, że menopauza przychodzi wcześniej lub w późniejszych latach życia. W tracie menopauzy dochodzi o wygasania aktywności jajników, na co ma wpływ spadek poziomu hormonów płciowych, takich jak estrogenów oraz progesteronu. Zmiany mogą obejmować także skórę, na co wpływ maja liczne receptory, które znajdują się na jej powierzchni.

Menopauza a wypadanie włosów

Zaburzona gospodarka hormonalna w czasie menopauzy daje osobie znać. Czasem poprzez wypadanie włosów. To problem wielu kobiet. Włosy są bardzo wrażliwe podczas przekwitania. Spadek produkcji hormonów oddziałuje na stan włosów. Pogorszeniu może ule zarówno jakość jak i ilość włosów, które mamy na głowie. Estrogeny powodują, że włosy szybciej rosną. Gdy zmniejsza się ilość tych hormonów, to androgeny ingerują we włosy. Niestety ich działanie jest odwrotne, w efekcie czego kobiety łysieją. Włosy stają się rzadkie i zaczynają wypadać. Proces obejmuje całą głowę, nie tak jak w przypadku mężczyzn. Obserwuje się równomierne przerzedzanie się włosów. U niektórych pań może dojść do łysienia bliznowaciejącego, które skutkuje powstawaniem blizn i utrata wszystkich włosów. Schorzenie może pojawić się nawet przed lub po menopauzie. Wizytówką wielu kobiet jest piękna fryzura, dlatego zachodzące zmiany mogą być bardzo trudne. Aspekt fizyczny może przyczynić się do powstania kompleksów, odnoszących się do wyglądu.

Sposoby na wypadanie włosów

Proces wypadania włosów mogą spowolnić preparaty, które zwiększają ukrwienie mieszków włosowych. Regularne stosowanie tego typu produktów z pewnością przyniesie efekty. Na rynku dostępne są także specjalistyczne leki, które wpływają na stan włosów, poprzez działanie odpowiednich składników. Kobietom poleca się także masaże skóry głowy czy zabiegi takie jak mezoterapia igłowa. Odpowiednia dieta i suplementacja także może pomóc w poprawie stanu włosów.

wypadanie włosówMenopauza jest procesem naturalnym. To normalne, że wraz z wiekiem ciało kobiety się starzeje i zmienia. Nie unikniemy tego, ale wszelkie pojawiające się zmiany możemy zniwelować, by czuć się i wyglądać jak najbardziej komfortowo oraz atrakcyjnie.

Katarzyna Antos