HTZ Zalety HTZ
Przezskórna terapia hormonalna

Jest wiele dróg podawania hormonów płciowych kobietom. Nie każda jednak droga jest w pełni bezpieczna, a tym bardziej nie każda jest wystarczająco skuteczna. Która będzie najlepsza właśnie dla Ciebie?
Na różne sposoby
Gdy zachodzi potrzeba suplementacji hormonów kobiecych, należy przede wszystkim wiedzieć, że istnieje wiele dróg ich podawania. Wyróżniamy:
- droga dopochwowa (globulki, tabletki, kremy i krążki),
- droga domaciczna,
- droga domięśniowa (iniekcje domięśniowe),
- implanty podskórne,
- droga wziewna (np. inhalacje)
- droga przezskórna w formie żelów i częściej plastrów.
Obecnie najpopularniejszą a zarazem najskuteczniejszą jest droga przezskórna w formie plastrów. Na ile jest skuteczna? Cóż, skuteczność określa nie tylko droga podawania, ale także dawka, częstotliwość i całkowity okres leczenia.
Hormony doustne i efekt pierwszego przejścia
Niestety, nadal wiele kobiet stosuje tabletki hormonalne, mimo że istnieją już metody o wiele bezpieczniejsze i skuteczniejsze. Dlaczego hormonom doustnym przypisuje się małą skuteczność? Głównym powodem jest droga, jaką muszą pokonać hormony w tabletkach, zanim dotrą do narządów docelowych. Przechodząc przez wątrobę, nerki i jelita, tracą aż 95% swej wartości, a więc zostaje z nich jakieś 5%, z czego niewielką ilość stanowią estrogeny wiele dróg podawania hormonów płciowych kobietom. Nie każda jednak droga jest w pełni bezpieczna, a tym bardziej nie każda jest wystarczająco skuteczna. i ewentualnie progestageny.
AMZ
Jest wiele dróg podawania hormonów płciowych kobietom. Nie każda jednak droga jest w pełni bezpieczna, a tym bardziej nie każda jest wystarczająco skuteczna. Która będzie najlepsza właśnie dla Ciebie?
Mniejsza skuteczność to nie wszystko. Należy wiedzieć, że hormonów nie da się zamknąć żywych biologicznie w tabletce. Oczywiście w przypadku wszystkich innych metod podawania hormonów jest podobnie i tylko fitohormony jedzone w świeżych warzywach i owocach oraz ziołach mogą być dla nas w pełni przyswajalne.
Hormony w tabletkach ze względu na substancje towarzyszące (np. dla utrzymania świeżości) są toksyczne dla naszego organizmu i z biegiem czasu, a u wrażliwych osób niemal natychmiast, powodują liczne skutki uboczne. Jest to także wynik efektu pierwszego przejścia, czyli wchłonięcia na starcie tabletki w przewodzie pokarmowym, dotarcia do krążenia wrotnego, do wątroby, później w małym procencie (po licznych zmianach metabolicznych) do narządu docelowego, a na koniec jeszcze do nerek. Po drodze, zwłaszcza w drogach żółciowych i we krwi, zostawia ona liczne siarczany, ale też estrogeny, które przecież miały dotrzeć do macicy.
Terapia przezskórna alternatywą dla wszystkich innych
Terapia przezskórna uważana jest jako jedna z bezpieczniejszych, w przypadku osób już zmagających się z jakimiś przewlekłymi lub nieuleczalnymi chorobami. W trakcie stosowania schorzenia pozostają bez zmian albo ulegają w ciągu kilku tygodni poprawie. Przeprowadzono wiele badań potwierdzających to. W Irlandii w grupie 300 kobiet zauważono szczególnie dobry wpływ tej terapii na układ krzepnięcia, w Niemczech natomiast stwierdzono działanie przeciwzapalne i pozytywny wpływ na naczynia krwionośne. Z kolei w Szwecji wśród pacjentek odnotowano spadek tkliwości piersi, szczególnie uciążliwy podczas stosowania innych terapii hormonalnych. W Hongkongu zaobserwowano po 12 tygodniach terapii eliminację uderzeń gorąca i wielu innych objawów menopauzalnych u 55% badanych kobiet.
AMZ
Jest wiele dróg podawania hormonów płciowych kobietom. Nie każda jednak droga jest w pełni bezpieczna, a tym bardziej nie każda jest wystarczająco skuteczna. Która będzie najlepsza właśnie dla Ciebie?
Terapia przezskórna wyróżnia się na tle innych przede wszystkim brakiem efektu pierwszego przejścia.
Bezpieczeństwo, jakie zapewnia pacjentkom i optymalizacja leczenia, mająca szerokie spektrum możliwości, stanowi kolejny atut terapii podawanej przez skórę. Powinno się jej podejmować przede wszystkim w chorobach zakrzepowo-zatorowych, leczeniu objawów wypadowych (jak uderzenia gorąca) oraz u kobiet z osteoporozą.
Kolejne lata badań tylko potwierdzają pozytywne aspekty terapii hormonalnej odbywającej się przez skórę, a nie przez układ pokarmowy, dlatego jeśli wciąż bierzesz tabletki w ramach HTZ, warto porozmawiać ze swoim lekarzem o innych drogach podawania hormonów.
AMZ
« Termofor – po co i dla kogo?
elle@elle
9 lat temu
Fajna sprawa,wygoda!
pati25
11 lat temu
Ponieważ sama stosuję terapię hormonalną przezskórną to uważąm ją za najlepszą.Horrmony podawne w plastrach są przez skórę i dzięki temu nie prrzechodzą przez żołądek i nie obciążają go tak jak w przypadku tabletek.Trzeba tylko pamiętać o regularnej zmianie co kilka dni plasterka