Encyklopedia menopauzy Menopauza

Kobiety, seks i menopauza

seks i menopauza

Istnieje przekonanie, że kobiety w pewnym wieku przestają interesować się seksem. Co na temat zainteresowania sferą seksu w okresie menopauzy mówią badania? Czy lubimy się kochać i czy sprawia nam to jeszcze przyjemność?

Czy kobiety w średnim wieku są aktywne seksualnie?

Kobiety, bez względu na wiek, lubią uprawiać seks i uważają miłość fizyczną za istotną część swojego życia i związku z partnerem. Większość pań w średnim wieku jest aktywna seksualnie i czerpie z tego powodu satysfakcję. Do czynników, które przyczyniają się do odczuwania większej przyjemności z kontaktów fizycznych zalicza się stan zdrowia, zarówno fizyczny, jak i psychiczny (emocjonalny). Menopauza może mieć bardzo silny wpływ na funkcje seksualne kobiet starzejących się. W czasie przekwitania dochodzi do szeregu zaburzeń, zarówno w aspekcie zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, które mogą skutecznie zablokować czerpanie przyjemności z seksu.

Jak poprawić swoje libido?

Do najczęściej wymienianych dolegliwości okresu menopauzalnego, które mają wpływ na jakość życia seksualnego, należą: suchość pochwy, nietrzymanie moczu, spadek libido. Kobiety jednak nie są skazane na życie w celibacie i porzucenie myśli o satysfakcjonującym seksie. Od wielu lat naukowcy badają przyczyny tych dolegliwości i szukają na nie sposobu. Dziś już wiemy, że głównym czynnikiem wywołującym najwięcej problemów w organizmie kobiety, jest nierównowaga hormonalna. Ratunkiem dla libido i atrofii pochwy są różne formy hormonalnej terapii, która skutecznie poprawia jakość życia seksualnego po menopauzie. Panie mogą nadal cieszyć się aktywnością seksualną i nie muszą rezygnować z intymnej bliskości ze swoim partnerem.

M. Witczak

Istnieje przekonanie, że kobiety w pewnym wieku przestają interesować się seksem. W końcu seks i menopauza nie idą z sobą w parze. Co na temat zainteresowania sferą seksu w okresie menopauzy mówią badania? Czy lubimy się kochać i czy sprawia nam to jeszcze przyjemność?

Napięcie przedmenopauzalne

Kobiety tuż przed menopauzą przeżywają duży stres związany z nadchodzącymi zmianami w życiu seksualnym. Zakorzenił się już pogląd, że w pewnym wieku seksu już się nie uprawia, przeważnie ze względu na menopauzę. Powoduje to dość duże napięcie u wciąż sprawnych seksualnie kobiet, które chcą pozostać aktywne w sferze miłości fizycznej. Lekarze nie poświęcają problemom seksualnym pacjentek wiele uwagi, natomiast pacjentki wciąż wstydzą się o pewnych tematach rozmawiać i domagać odpowiedzi na nurtujące pytania. Trzeba zwrócić na to uwagę i zacząć głośno mówić o seksualności kobiet, która nie musi być tłamszona w żadnym wieku.

Według przeprowadzonych badań kobiety prowadzące aktywne, satysfakcjonujące życie seksualne są bardziej zadowolone z życia. Nie trzeba rezygnować z aktywności seksualnej – warto rozwiązać swój problem w sferze intymnej i jak najdłużej cieszyć się seksem!

M. Witczak

Komentarze (6)

mejgosia

9 lat temu

Przypomniałam sobie pewien incydent z młodości! Byłam krótko po ślubie i nie mieszkałam juz z rodzicami. Pewnego dnia przyjechałam wcześnie rano na badania do lekarza i postanowiłam zajrzeć do domu rodzinnego, kupiłam świeże bułki i chciałam zrobić rodzicom niespodziankę. Otworzyłam drzwi swoim kluczem, który mam do dziś, na wprost była sypialnia rodziców i zobaczyłam w lustrze,że oni ,, to robią”! Szybko się wycofałam i nigdy nie przyznałam że tam byłam! Pamiętam ,że pomyślałam sobie, jak tacy starzy mogą to jeszcze robić! Mama miała wtedy 43 lata, ja obecnie mam 47 i jeszcze ,,to robię” i to z wielką przyjemnością! Dopiero teraz to zrozumiałam!

Alka30

9 lat temu

Zgodze sie z migotka, pewnie chodzi o to ze kobieta czuje sie mniej atrakcyjna, ja przy swoich lekach tez tak sie czuje…ale po to mamy naszych partnerow by nam codziennie mowili ze jestesmy super seksi babki 🙂

migotka

9 lat temu

Moim zdaniem problem niskiego libido leży bardziej w głowie niż w ciele. Z wiekiem czujemy się mniej atrakcyjne, nie mamy już czym zaskakiwać stałego partnera, natomiast życiowych zmartwień tylko przybywa

filodendron

9 lat temu

To chyba jest taki stary przesąd ,że kobiecie w pewnym wieku nie wypada. Niewątpliwie jednak ,gdy kobieta jest np.po operacjach macicy nie ma ochoty na seks ,musi się najpierw oswoić z nową sytuacją.A chwilowy spadek libido jest normany, gdy się wreszcie ustabilizuje poziom hormonów będzie dobrze. A zresztą, nie każdy musi mieć ciągle apetyt na seks – to też jest normalne.

pati25

9 lat temu

Takie przekonanie istnieje,że kobiety w okresie menopauzy nie mają ochoty na seks.A to nieprawda.Czasami mają nawet większą ochotę na miłosne igraszki niż wcześniej

drobina

9 lat temu

No nie! Nie jest tak źle! Też jestem kobietą w „pewnym wieku”, ale póki co, nie straciłam swoich zainteresowań 😉

Zostaw komentarz