Encyklopedia menopauzy Menopauza

Kobiety, seks i menopauza

seks i menopauza

Istnieje przekonanie, że kobiety w pewnym wieku przestają interesować się seksem. Co na temat zainteresowania sferą seksu w okresie menopauzy mówią badania? Czy lubimy się kochać i czy sprawia nam to jeszcze przyjemność?

Czy kobiety w średnim wieku są aktywne seksualnie?

Kobiety, bez względu na wiek, lubią uprawiać seks i uważają miłość fizyczną za istotną część swojego życia i związku z partnerem. Większość pań w średnim wieku jest aktywna seksualnie i czerpie z tego powodu satysfakcję. Do czynników, które przyczyniają się do odczuwania większej przyjemności z kontaktów fizycznych zalicza się stan zdrowia, zarówno fizyczny, jak i psychiczny (emocjonalny). Menopauza może mieć bardzo silny wpływ na funkcje seksualne kobiet starzejących się. W czasie przekwitania dochodzi do szeregu zaburzeń, zarówno w aspekcie zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, które mogą skutecznie zablokować czerpanie przyjemności z seksu.

Jak poprawić swoje libido?

Do najczęściej wymienianych dolegliwości okresu menopauzalnego, które mają wpływ na jakość życia seksualnego, należą: suchość pochwy, nietrzymanie moczu, spadek libido. Kobiety jednak nie są skazane na życie w celibacie i porzucenie myśli o satysfakcjonującym seksie. Od wielu lat naukowcy badają przyczyny tych dolegliwości i szukają na nie sposobu. Dziś już wiemy, że głównym czynnikiem wywołującym najwięcej problemów w organizmie kobiety, jest nierównowaga hormonalna. Ratunkiem dla libido i atrofii pochwy są różne formy hormonalnej terapii, która skutecznie poprawia jakość życia seksualnego po menopauzie. Panie mogą nadal cieszyć się aktywnością seksualną i nie muszą rezygnować z intymnej bliskości ze swoim partnerem.

M. Witczak

Istnieje przekonanie, że kobiety w pewnym wieku przestają interesować się seksem. W końcu seks i menopauza nie idą z sobą w parze. Co na temat zainteresowania sferą seksu w okresie menopauzy mówią badania? Czy lubimy się kochać i czy sprawia nam to jeszcze przyjemność?

Napięcie przedmenopauzalne

Kobiety tuż przed menopauzą przeżywają duży stres związany z nadchodzącymi zmianami w życiu seksualnym. Zakorzenił się już pogląd, że w pewnym wieku seksu już się nie uprawia, przeważnie ze względu na menopauzę. Powoduje to dość duże napięcie u wciąż sprawnych seksualnie kobiet, które chcą pozostać aktywne w sferze miłości fizycznej. Lekarze nie poświęcają problemom seksualnym pacjentek wiele uwagi, natomiast pacjentki wciąż wstydzą się o pewnych tematach rozmawiać i domagać odpowiedzi na nurtujące pytania. Trzeba zwrócić na to uwagę i zacząć głośno mówić o seksualności kobiet, która nie musi być tłamszona w żadnym wieku.

Według przeprowadzonych badań kobiety prowadzące aktywne, satysfakcjonujące życie seksualne są bardziej zadowolone z życia. Nie trzeba rezygnować z aktywności seksualnej – warto rozwiązać swój problem w sferze intymnej i jak najdłużej cieszyć się seksem!

M. Witczak

Komentarze (6)

mejgosia

11 lat temu

Przypomniałam sobie pewien incydent z młodości! Byłam krótko po ślubie i nie mieszkałam juz z rodzicami. Pewnego dnia przyjechałam wcześnie rano na badania do lekarza i postanowiłam zajrzeć do domu rodzinnego, kupiłam świeże bułki i chciałam zrobić rodzicom niespodziankę. Otworzyłam drzwi swoim kluczem, który mam do dziś, na wprost była sypialnia rodziców i zobaczyłam w lustrze,że oni ,, to robią”! Szybko się wycofałam i nigdy nie przyznałam że tam byłam! Pamiętam ,że pomyślałam sobie, jak tacy starzy mogą to jeszcze robić! Mama miała wtedy 43 lata, ja obecnie mam 47 i jeszcze ,,to robię” i to z wielką przyjemnością! Dopiero teraz to zrozumiałam!

Alka30

11 lat temu

Zgodze sie z migotka, pewnie chodzi o to ze kobieta czuje sie mniej atrakcyjna, ja przy swoich lekach tez tak sie czuje…ale po to mamy naszych partnerow by nam codziennie mowili ze jestesmy super seksi babki 🙂

migotka

11 lat temu

Moim zdaniem problem niskiego libido leży bardziej w głowie niż w ciele. Z wiekiem czujemy się mniej atrakcyjne, nie mamy już czym zaskakiwać stałego partnera, natomiast życiowych zmartwień tylko przybywa

filodendron

11 lat temu

To chyba jest taki stary przesąd ,że kobiecie w pewnym wieku nie wypada. Niewątpliwie jednak ,gdy kobieta jest np.po operacjach macicy nie ma ochoty na seks ,musi się najpierw oswoić z nową sytuacją.A chwilowy spadek libido jest normany, gdy się wreszcie ustabilizuje poziom hormonów będzie dobrze. A zresztą, nie każdy musi mieć ciągle apetyt na seks – to też jest normalne.

pati25

11 lat temu

Takie przekonanie istnieje,że kobiety w okresie menopauzy nie mają ochoty na seks.A to nieprawda.Czasami mają nawet większą ochotę na miłosne igraszki niż wcześniej

drobina

11 lat temu

No nie! Nie jest tak źle! Też jestem kobietą w „pewnym wieku”, ale póki co, nie straciłam swoich zainteresowań 😉

Zostaw komentarz