Natura i eko Teraz EKO

Jak wyrzucać elektro-śmieci?

jak-wyrzucac-elektro-smieci

Uszkodzone pralki, lodówki, komputery czy popularne świetlówki najczęściej trafiają na śmietnik. Nikt z nas nie przejmuje się, co stanie się z nimi później. Naukowcy ostrzegają, że zawarte w nich substancje szkodliwe i trujące, bardzo łatwo przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. Takie zanieczyszczenie środowiska naturalnego stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Jak wyrzucać elektro-śmieci?

Taka sobie zwykła świetlówka

Świetlówkę znajdziemy w każdym domu. Po określonym czasie użytkowania zwyczajnie się zużywa. W przypadku niewłaściwej utylizacji,zawarta w niej szkodliwa rtęć może się ulotnić, a następnie przeniknąć do naszego organizmu. W takiej sytuacji metal może spowodować zmiany kostne, uszkodzenia nerek, zaburzenia wzroku, słuchu i mowy oraz zaburzenia koordynacji ruchowej. Niestety ma również wpływ na zmiany nowotworowych.

Już w latach 80. opracowano skuteczną technologię unieszkodliwiania wyeksploatowanych świetlówek. W trakcie tego procesu można uzyskać 90% materiału (szkło, aluminiowe końcówki, luminofor i metaliczną rtęć) i zagospodarować je ponownie, np. przy produkcji nowej świetlówki.

Szyby niebieskie od telewizorów

Obecny w każdym domu, dostarczyciel rozrywki, emocji i informacji – telewizor. Sprzęt, który w ostatnich latach przeszedł ogromne przemiany, zyskał wysoką rozdzielczość i płaski ekran. Nowoczesne ekrany ciekłokrystaliczne oraz telewizory plazmowe na dobre wypierają z polskich domów telewizory z tradycyjnymi kineskopami. Jak się ich pozbywamy?

Anna J

Uszkodzone pralki, lodówki, komputery czy popularne świetlówki najczęściej trafiają na śmietnik. Nikt z nas nie przejmuje się, co stanie się z nimi później. Naukowcy ostrzegają, że zawarte w nich substancje szkodliwe i trujące, bardzo łatwo przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. Takie zanieczyszczenie środowiska naturalnego stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Niestety najczęściej niewłaściwie, przez co toksyczne związki metali przedostają się do środowiska, a stamtąd – do organizmu człowieka. Ołów jest stosowany do powlekania elementów metalowych, aby uchronić je przed korozją. Natomiast zawarty w luminoforze lamp kineskopowych chrom, grozi zatruciem, które objawia się zaburzeniami układu krążenia i układu oddechowego oraz alergicznymi zmianami skórnymi. Poprzez krew ołów wędruje do wątroby, płuc, serca i nerek, po czym gromadzi się w skórze i mięśniach. Ostatecznie metal kumuluje się w tkance kostnej i niszczy szpik.

Wysłużony sprzęt RTV oddajmy do przetworzenia, gdzie zostanie on poddany demontażowi. Pozyskane w ten sposób surowce zostaną poddane procesowi recyklingu. Posłużą one di produkcji nowych urządzeń, zmniejszając stopień wykorzystania zasobów naturalnych oraz obniżając koszt technologiczny. Takie postępowanie pozwoli unieszkodliwić niebezpieczne substancje i ochroni środowisko przed skażeniem.

Komputerowy zawrót głowy

Komputer to chyba obecnie najczęściej wymieniany sprzęt IT używany w domu i w pracy. Nowe, szybsze, lżejsze modele, na które coraz więcej Polaków może sobie pozwolić, zastępują wyeksploatowanych kolegów „po fachu”. Gdzie tkwi niebezpieczeństwo? Ukrywa się w związkach na bazie bromu, które są wykorzystywane do zmniejszania łatwopalności materiałów. Charakteryzują się one dużą trwałością w środowisku i zdolnością do akumulacji w ciałach zwierząt i ludzi, u których mogą wywołać schorzenia układu rozrodczego i problemy neurologiczne, zaburzenia wydzielania hormonów tarczycy. Na całym świecie rejestruje się ciągły wzrost poziomu związków bromu w organizmach ludzi i zwierząt.

Anna J

Uszkodzone pralki, lodówki, komputery czy popularne świetlówki najczęściej trafiają na śmietnik. Nikt z nas nie przejmuje się, co stanie się z nimi później. Naukowcy ostrzegają, że zawarte w nich substancje szkodliwe i trujące, bardzo łatwo przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. Takie zanieczyszczenie środowiska naturalnego stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Właściwa utylizacja elektrośmieci

Od dnia 1 lipca 2007 roku sklepy zajmujące się sprzedażą sprzętu AGD, RTV oraz IT są zobowiązane do przyjęcia starego sprzętu, którzy przynoszą ich klienci. Salon sprzedaży przekazuje go dalej do specjalistycznych zakładów utylizacyjnych. Stary komputer , który trafi do firmy zajmującej się utylizacją sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zostanie rozmontowany na najmniejsze części i przerobiony na półprodukty, które mogą posłużyć przy produkcji nowych urządzeń elektronicznych.

Komputery, które są sprawne, a my po prostu zastąpiliśmy je nowszym modelem, ponownie mogą stać się dla kogoś narzędziem pracy. Warto opublikować ogłoszenie w o chęci podarowania starego komputera. Odezwać mogą się do nas zarówno prywatni użytkownicy, jak i *fundacje lub instytucje, których nie stać na zakup nowego sprzętu komputerowego.

Nie trzymajmy więc starych i zużytych sprzętów na strychach lub w piwnicach, bo prawdopodobieństwo, że jeszcze kiedyś się przydadzą jest naprawdę nikłe. Nie wyrzucajmy ich jednak na śmietnik. Obecnie grozi nam za to kara grzywny nawet do 5 tysięcy złotych. Jeżeli ekologiczne podejście was nie przekonuje, pomyślcie chociaż o swoich portfelach.

Anna J

Komentarze (8)

drobina

5 lat temu

U nas nie ma większych problemów z elektro-śmieciami. Firmy wywożące śmieci dwa razy do roku zabierają przedmioty wielogabarytowe. Ponadto w mieście znajduje się kilka punktów przyjmujących elektro-śmieci.

dulcynea

5 lat temu

Przydatny artykuł, wiele się dowiedziałam nowego i ciekawe.
Jak mam się czegoś pozbyć , to mam zawsze mnóstwo wątpliwości:-)

jkokosza

9 lat temu

U nas raz na rok organizowany jest wywóz śmieci wielogabarytowych. Jest wyznaczone miejsce, godzina i dzień, gdzie można takie odpady składać. Wtedy kazdy zainteresowany wywozi niepotrzebny sprzet:, komputery,pralki, lodowki itp. w określone miejsce i ma problem z głowy bo specjalna ekipa już się tym zajmie.

malgosia74

9 lat temu

Oooo ja juz sporo tego złomku oddałam do miasteczka , w którym jest skup takich sprzętów. To świetny pomysł, bo kilka lat wcześniej człowiek się martwił, co z tym zrobić. Magazynowało sie w piwnicy czy gdziekolwiek a teraz prosta sprawa. Środowisko zyskuje, a my sie do tego przyczyniamy 🙂

brysia

9 lat temu

W moim miasteczku ma powstac punkt, do ktorego będzie można oddawac zużyty sprzęt.
Co niektorzy obywatele naszego miasteczka wreszcie zrozumiją , że taki sprzę oddaje się do utylizacji a nie wystawia przy śmietniku. Nawet kara 5 tysięcy nie odstrasza takich obywateli.
Duży plus dla sieci drogerii Rosmann za akcje proekologiczną ” Oddaj baterie, zrób zakupy tańsze o 10 %” gdzie można połączyc przyjemne z pożytecznym

izabelle

9 lat temu

Bardzo istotny problem został poruszony w tym artykule. Czasem nie zdajemy sobie sprawę jak wielką krzywdę wyrządzamy sobie, naszym bliskim i środowisku.
Jak wspomniano zostało wcześniej bardzo groźne są również lekarstwa wyrzucane prosto do śmietnika. W większości aptek można znaleźć specjalne pojemniki do, których należy wrzucać przeterminowane lekarstwa jak i te których już nie używamy,a zalegają w naszych domach. Podobnie jest z bateriami, telefonami komórkowymi itp.
To nic nie kosztuje, a jak zbawienne może być dla naszego środowiska. Ja osobiście lubię mieć świadomość że robiąc tak niewiele przyczyniam się do ochrony naszej planety.

topik4433

9 lat temu

Świadomość ludzi to połowa sukcesu, takie artykuły jak ten są bardzo potrzebne. Druga połowa, to nasze czyny, obyśmy wszystkie porady i wskazówki wcielali w życie 🙂

msd18

10 lat temu

Bardzo ciekawy i przydatny artykuł.Chciałam zwrócić uwagę,
że podobnie jest jeśli chodzi o zużyte baterie, leki a także kosmetyki.
Mimo, że te problemy są nagłaśniane chyba jeszcze nie mamy wyrobionego
nawyku prawidłowej utylizacji śmieci.
pozdrawiam redakcję

Zostaw komentarz