Cytologia Profilaktyka

Cytologia – badanie, które może uratować życie

cytologia-badanie-ktore-moze-uratowac-zycie

Kiedy nie odczuwamy żadnych dolegliwości ze strony naszego układu płciowego, całkowicie zapominamy o konieczności odpowiedniej profilaktyki. Kiedy sobie o niej przypominamy – bywa za późno.

Jeśli nie doskwierają Ci dokuczliwe upławy, uczucie swędzenia, pieczenia, wrażliwość okolic intymnych – jesteś prawdziwą szczęściarą. To jednak sprawia, że bardzo często zapominasz o tym, iż doskonały stan zdrowia nie zwalnia Cię z obowiązku dbania o sobie.

Do ginekologa tylko wtedy kiedy boli?

Co pół roku powinnyśmy chodzić na kontrolną wizytę do lekarza ginekologa. Oceni on czy w na pewno nic nam nie dolega oraz wykona badanie USG. Bardzo często wiele kobiecych schorzeń przebiega z początku bezobjawowo. Wczesne ich wykrycie umożliwia nie tylko rozwojowi choroby, ale również pozwala na odpowiednio szybką interwencję i podjęcie leczenia np. w przypadku torbieli jajników.

Dodatkowym atutem takiej wizyty jest możliwość rozwiania naszych wątpliwości dotyczących kobiecych spraw. Bardzo często zdarza się, że usłyszymy bądź przeczytamy jakąś informację i zastanawiamy się czy takie rewelacje są prawdą. Nie szukajmy odpowiedzi na forach internatowych. O specyfice, leczeniu, czy sposobach pielęgnacji powstało wiele mitów. Dlatego najlepiej, jeśli poprosimy o wypowiedź specjalistę.

Ratunek dla życia?

Ginekolog zleca również wykonanie badania cytologicznego. Cytologia polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki, naniesieniu pobranego materiału na szkiełku oraz jego utrwaleniu. Tak zabezpieczone komórki wysyłane są do laboratorium, gdzie są badane przez cytologa lub histopatologa. Na wyniki oczekuje się około miesiąca. Badanie jest zupełnie bezbolesne i wykonuje się je podczas zwykłego badania pochwy. Cytologia służy wczesnym wykrywaniu zmian świadczących o raku szyjki macicy. Ten, może rozwijać się nawet kilka lat, a kiedy atakuje w całej swej okazałości – może się okazać, iż na ratunek jest już za późno.

Natalia Herzog

Kiedy nie odczuwamy żadnych dolegliwości ze strony naszego układu płciowego, całkowicie zapominamy o konieczności odpowiedniej profilaktyki. Kiedy sobie o niej przypominamy – bywa za późno.

Jak często wykonywać cytologię?

Tak często jak zaleci twój lekarz ginekolog. Powszechnie przyjęło się jednak, że w przypadku braku jakichkolwiek problemów z drogami rodnymi okres ten wynosi 3 lata. Jeśli często cierpisz z powodu upławów, infekcji czy grzybicy, powinnaś wymaz wykonywać częściej – mianowicie co 2 lata. W przypadku pań powyżej 50tego roku życia oraz kobiet, u których ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy jest wysokie, wykonuje się to badanie każdego roku.

Kiedy wykonać to badanie pierwszy raz?

Pierwszy raz powinno poddać się badaniu po upływie 3 lat od pierwszego stosunku płciowego. Jeśli natomiast kobieta wcześniej nie współżyła, na pierwszą cytologię musi wybrać się w wieku 25 lat.
Kilkadziesiąt lat temu profilaktyka raka szyjki macicy nie była prowadzona na tak szeroką skalę, dlatego np. wiele starszych pan do dzisiaj nie wykonuje badań cytologicznych uważając, że jest im ono zbędne. Jest to poważny błąd! W tej grupie wiekowej wzrasta ryzyko zachorowania.

Warto uświadomić swoją córkę, kuzynkę i matkę jak bardzo istotne jest to badanie. Rak atakuje zupełnie niespodziewanie i sprawia, że w jednej sekundzie wali nam się cały świat. Warto tego uniknąć. Wystarczy jedna wizyta u lekarza.

Natalia Herzog

Komentarze (3)

pati25

7 lat temu

O tym badaniu cytologicznym nie wolno nam zapominać.
Może nas ono uratować przed wieloma groźnymi chorobami a nawet i przed śmiercią.Ja wykonuję je
regularnie co roku

drobina

8 lat temu

Od wielu lat regularnie wykonuję badanie cytologiczne i zawsze namawiam do tego koleżanki. Większość z nich także je robi. Niestety, są i takie, które uważają, że jak nic nie boli, to nie ma po co iść do ginekooga:(

Mindi

8 lat temu

Bardzo dużo się mówi o profilaktyce i badaniach cytologicznych. Wprost nie rozumiem, że mając świadomość ryzyka życiem jeszcze kobiety nie mają nawyku systematycznych badań ginekologicznych. Może sposobem będzie wyznaczanie kolejnego badania pacjentce? Ale też szczera rozmowa między kobietami w rodzinie lub wśród znajomych 🙂

Zostaw komentarz