Natura i eko Teraz EKO

Zwierzę to odpowiedzialność

zwierze-to-odpowiedzialnosc

Niemal każdy Polak deklaruje, że kocha zwierzęta i nie wyobraża sobie bez nich życia. Pod względem liczby posiadanych psów i kotów powoli doganiamy Francuzów. Dlaczego wiele z nich cierpi?

Czworonogi budzą sympatię, nie bez powodu producenci zeszytów i kolorowanek umieszczają na nich grafiki przedstawiające zwierzaki. Rzeczy z wizerunkiem psów i kotów sprzedają się lepiej od tych, na których królują kwiaty. Chętnie odtwarzamy zabawne filmiki, na których czworonogi interesują się komputerami i sprzętem elektronicznym. Szczeniaki i kotki traktujemy jak dzieci, dużą popularnością cieszą się sklepy oferujące specjalne ubranka. Śledząc zachowanie Polaków można by odnieść wrażenie, że kochają swoich pupili i są gotowi przychylić im nieba.

Porzucone zwierzęta

Wakacje stanowią sprawdzian z człowieczeństwa, niestety, niektórzy rodacy go oblewają. Media nieustannie informują o zwierzakach uwiązanych do drzew i płotów, które smutnym wzrokiem szukają swojego właściciela. Patrząc na okaleczone psy i koty, aż trudno uwierzyć, że taki los zgotował im człowiek, którego obdarzyły zaufaniem. Niestety, za deklarowaną miłością do zwierząt nie zawsze podążają czyny. Niektórzy ludzie traktują czworonogi jak żywą dekorację mieszkań, chętnie spełniają prośby swoich dzieci, które domagają się mięciutkiego, uroczego psiaka.

Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy, że nowy członek rodziny to nie tylko przyjemności, ale przede wszystkim obowiązki. O ile nastolatkom można wybaczyć tę niewiedzę, o tyle trudno zrozumieć dorosłych ulegających presji pociech. W zeszłym tygodniu byłam świadkiem wydarzenia, które mną wstrząsnęło. Przyjaciółka, która wychowuje 4-letnią córkę, urządziła przyjęcie urodzinowe dla najbliższych. Każdy z gości przygotował dla dziewczynki jakiś upominek, prym wiodły lalki i pluszaki, ale jedna z zaproszonych ciotek postanowiła wszystkich zaskoczyć. Przyniosła ze sobą klatkę z kotkiem. Początkowo myślałam, że zakup zwierzaka został skonsultowany z mamą solenizantki, która wyraziła zgodę na nietypowy podarek. Niestety, ta nic nie wiedziała o nowym domowniku. Mało tego, gdy zwróciła uwagę swojej siostrze, padła ofiarą krytyki, głos zabrali pozostali goście. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że kotek jest uroczy i nie wymaga wielogodzinnych spacerów, wystarczy pokazać mu zastosowanie kuwety.

Irmina

Niemal każdy Polak deklaruje, że kocha zwierzęta i nie wyobraża sobie bez nich życia. Pod względem liczby posiadanych psów i kotów powoli doganiamy Francuzów. Dlaczego wiele z nich cierpi?

Czempiony – źródło dochodów

Niektórzy traktują zwierzęta jak maszynkę do zarabiania pieniędzy. W Polsce nie brakuje pseudohodowców, którzy myślą wyłącznie o zysku i oszczędzają na „reproduktorach”. Na moim osiedlu mieszka starsza pani, która mogła pochwalić się parą czempionów. Jej czworonogi regularnie uczestniczyły w pokazach psów i zdobywały medale. Na pierwszy rzut oka nie ma w tym nic złego, wszak na zwierzętach można legalnie zarabiać. Niestety, pani nie poczuwała się do swoich obowiązków i nie zamierzała inwestować w wyżywienie pupili. Czempiony, które generowały ogromny zysk, stołowały się na osiedlowych śmietnikach. Często były tak wygłodniałe, iż pochłaniały tworzywa sztuczne. Ludzie, którym bliskie jest dobro zwierząt, postanowili im pomóc, powiadamiając odpowiednie służby. Pierwsza interwencja nie przyniosła pożądanych rezultatów, po drugiej właścicielka zaczęła wypuszczać psy na „łowy” pod osłoną nocy. Trzecia zakończyła się odebraniem psów. Czworonogi szybko znalazły nowy dom, ich właściciele zapewniają im wyżywienie i ciepły dach nad głową.

Nieodpowiedzialność i krótkowzroczność

Nie wszyscy rodacy są bezduszni, wielu z nich szczerze kocha zwierzęta, o czym świadczy 1% podatku przekazywany na schroniska i organizacje walczące o prawa czworonogów. Niestety, nie brakuje też osób pozbawionych wyobraźni. Uroczy szczeniak, który zajmuje niewiele miejsca, pewnego dnia urośnie. Czy znajdzie się dla niego miejsce w blokowisku? Opieka nad psem to nie tylko spacery brzegiem morza w piękny, słoneczny dzień. Zimą potrzeby czworonoga nie znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Warto o tym pamiętać, zanim powiększymy swoją rodzinę o nowego członka, który porusza się na czterech łapach.

Wielu rodziców popełnia błąd, wierząc w obietnice dzieci, które deklarują, iż podejmą się opieki nad zwierzakiem. Rzeczywistość weryfikuje nasze plany, często okazuje się, że po drodze znika silna wolna i motywacja. Kilkulatek dopiero poznaje znaczenie słowa „odpowiedzialność”, czterdziestolatek je zna. Podejmując decyzję, warto pamiętać o blaskach i cieniach posiadania psa. Z jednej strony czworonóg wymaga długich spacerów, z drugiej zmusza do aktywności fizycznej. Osoby, które od kilku lat nieustannie walczą ze zbędnymi kilogramami, mają szansę schudnąć w przyjemny i bezpieczny sposób. Ponadto zabawy z psem dostarczają sporo radości.

Decydując się na zwierzaka, pamiętajmy o tym, że podejmujemy się poważnego zobowiązania. Regularne szczepienia i zakup pełnowartościowej karmy stanowi poważne obciążenie dla domowego budżetu. Czy wyłożymy pieniądze na leczenie pupila, jeśli ten pewnego dnia zachoruje na cukrzycę, zapalenie wątroby czy choroby zwyrodnieniowe stawów?

Irmina

Komentarze (8)

Emilly27k

7 lat temu

Dzięki temu,że ma się zwierzątko my sami poczuwamy się do czynienia czegoś pozytywnego ale jak i najcenniejszego w naszym życiu- odpowiedzialność.

filodendron

7 lat temu

Gdy bierze sie zwierze to tak jakby adoptowało sie dziecko, trzeba być odpowiedzialnym. Zanim weżmie sie zwierzę trzeba sobie uświadomic ,kto będzie sie nim opiekował,gdy pojedziemy na wczasy . Nie może tak byc ,ze przy pierwszej niewygodzie wyrzuca ktos zwierzę. A zdarzaja sie zbyt często takie przypadki.

Tess

7 lat temu

Trzeba dużo mówić o odpowiedzialności za zwierzęta, które same nie naszykują sobie jedzenia i nie pójdą do weterynarza. Nie mogę sobie wyobrazić, że można zostawić czworonoga w lesie czy na odludnej drodze.

pati25

7 lat temu

Gdy chcemy mieć zwierzątko to musimy zdawać sobie sprawę ,że będziemy musieli się nim opiekować.Że jesteśmy za nie odpowiedzialni.

Danusiate

7 lat temu

Bardzo potrzebny artykuł, powinno się jak najięcej mówić o odpowiedzialności człowieka za zwierzę. Wiele razy słyszałam, jak ktoś kupował pieska, kotka czy króliczka – „w prezencie”, zapominając o tym, że zwierzę nie jest przedmiotem, który można ostawić na półce, żeby ładnie wyglądał. Wymaga opieki, troski – dlatego jego zakup powinien być głęboko przemyślany.

Emilly27k

7 lat temu

Dzieci w wieku lat 5-6 często chcą małe zwierzątko, ale rodzice nie zgadzają się aby je posiadały. Mają rację. :)))

Mindi

7 lat temu

Widywałam w lasach i na ulicach porzucone psy, biedne, nie mogły się pogodzić z porzuceniem. Wystraszone i na pół dzikie, szły za człowiekiem ale nie dały do siebie podejść jakby czekając na właścicieli. Trzeba dużo mówić o pochopnych zakupach czy obdarowywaniu się żywymi prezentami. To musi być przemyślany krok.
Całe szczęście, że jednak większość znanych mi osób, które decydują się na posiadanie psa i kota, kocha swoje czworonogi i stają się one członkami rodziny :-X

Zostaw komentarz