cytologia-badanie-ktore-moze-uratowac-zycie

Kiedy nie odczuwamy żadnych dolegliwości ze strony naszego układu płciowego, całkowicie zapominamy o konieczności odpowiedniej profilaktyki. Kiedy sobie o niej przypominamy – bywa za późno.

Jak często wykonywać cytologię?

Tak często jak zaleci twój lekarz ginekolog. Powszechnie przyjęło się jednak, że w przypadku braku jakichkolwiek problemów z drogami rodnymi okres ten wynosi 3 lata. Jeśli często cierpisz z powodu upławów, infekcji czy grzybicy, powinnaś wymaz wykonywać częściej – mianowicie co 2 lata. W przypadku pań powyżej 50tego roku życia oraz kobiet, u których ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy jest wysokie, wykonuje się to badanie każdego roku.

Kiedy wykonać to badanie pierwszy raz?

Pierwszy raz powinno poddać się badaniu po upływie 3 lat od pierwszego stosunku płciowego. Jeśli natomiast kobieta wcześniej nie współżyła, na pierwszą cytologię musi wybrać się w wieku 25 lat.
Kilkadziesiąt lat temu profilaktyka raka szyjki macicy nie była prowadzona na tak szeroką skalę, dlatego np. wiele starszych pan do dzisiaj nie wykonuje badań cytologicznych uważając, że jest im ono zbędne. Jest to poważny błąd! W tej grupie wiekowej wzrasta ryzyko zachorowania.

Warto uświadomić swoją córkę, kuzynkę i matkę jak bardzo istotne jest to badanie. Rak atakuje zupełnie niespodziewanie i sprawia, że w jednej sekundzie wali nam się cały świat. Warto tego uniknąć. Wystarczy jedna wizyta u lekarza.

Natalia Herzog