bolace-stawy

Bolące stawy to powszechny problem, który dotyczy nawet 50% społeczeństwa niezależnie od wieku. Zdrowe stawy są bardzo ważne dla organizmu, odpowiadają za połączenia kości i umożliwiają nam ruch. Skąd się biorą bóle stawów i jak sobie z nimi poradzić?

Dlaczego odczuwamy bóle stawów?

Bóle stawów mogą się pojawić w różnych momentach – w czasie zwykłego ruchu, podczas wysiłku fizycznego, a nawet tuż po wstaniu z łóżka, kiedy stawy są sztywne i nierozruszane. Ból nie zawsze musi towarzyszyć chorobie. Jego przyczyny są różnorodne i złożone.

Najczęściej podłożem wszelkich dolegliwości jest uszkodzenie lub wytarcie się chrząstki stawowej. Może do tego dojść na skutek przeciążenia stawów (otyłość), kontuzji (zwłaszcza niewyleczonych), infekcji, nadmiernej eksploatacji stawów (sportowcy) a także braku ruchu (siedząca praca).

Chrząstka stawowa również z wiekiem przestaje spełniać swoją rolę – traci właściwości amortyzujące. Kiedy stawy zaczynają szwankować to znak, że grozi im nieuchronne zwyrodnienie.

Jakie choroby mogą sygnalizować bolące stawy?

Bóle stawów oznaczają uszkodzenie chrząstki stawowej i deformację stawu. Największą ilość wszystkich dolegliwości dotyczy kolan, bioder i kręgosłupa.

Najczęściej ból stawów jest związany z najpopularniejszymi chorobami: reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz chorobą zwyrodnieniową stawów i reumatyzmem, czyli bardzo dużą grupą chorób reumatycznych, które charakteryzują się przewlekłymi zmianami zapalnymi w stawach.

M. Witczak