zywienie-w-profilaktyce-zwyrodnienia-plamki-zoltej

Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą siatkówki oka związaną z wiekiem, która może doprowadzić do utraty wzroku. Czynnikami ryzyka zwyrodnienia są: wiek, jasny kolor oczy, nadmierna ekspozycja na słońce, palenie papierosów oraz uboga w witaminy i składniki mineralne dieta.

Prawidłowo zbilansowana dieta, bogata w witaminy i składniki mineralne, wspomaga pracę oczu i chroni je przed niekorzystnymi zmianami degeneracyjnymi.

W diecie powinny znaleźć się witaminy i składniki mineralne takie jak:

  • Luteina – karotenoid, którego poziom w plamce żółtej spada wraz z wiekiem. Należy dbać by codziennej diecie znalazły się produkty bogate w luteinę: szpinak, brokuły, brukselka, sok pomarańczowy, czy żółtko jaja.
  • Zeaksantyna – karotenoid, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Głównym jego źródłem są pełnoziarniste produkty zbożowe, kukurydza, szpinak czy świeży groszek
  • Witamina E – zwiększa wchłaniani luteiny oraz wykazuje silne działanie antyoksydacyjne Witaminę E znajdziesz w awokado, w orzechach, w ciemnozielonych warzywach, jajach i olejach roślinnych.

  • Witamina C – występuje w owocach i warzywach, wykazuje bardzo silne działanie antyoksydacyjne. Każdego dnia należy zjeść min. dwie porcje owoców i trzy porcje warzyw. Latem nie zapominaj o jagodach, porzeczkach, czy jeżynach, zawierają cenne antocyjany.
  • Ogromne znaczenie mają takie związki jak: cynk, miedź i niacyna. W diecie każdego z nas nie powinno zabraknąć produktów z pełnego przemiału: kasz, ciemnego pieczywa czy pełnoziarnistego makaronu oraz ryb i owoców morza.
  • Kwasy z rodziny omega 3, korzystnie wpływają na stan błony komórkowej oczu, chroniąc przed zwyrodnieniem. Łosoś, sardynki, makrela, dostarczają kwasów omega 3. Dobrym ich źródłem są również orzechy i pistacje.

Jedynie zbilansowana dieta, obfitująca w owoce, warzywa, ryby, nasiona i orzechy będzie chronić przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i pozwoli na dłużej zachować zdrowie. Dbaj nie tylko o prawidłową dietę, ale również regularnie poddawaj się profilaktycznym badaniom wzroku.

Lekkość życia
Doradztwo żywieniowe

inż. Marzena Grobelna