Kobiece dolegliwości Zdrowie

Choroby narządów płciowych

choroby-narzadow-plciowych

Częstą przyczyną wizyt kobiet w gabinecie ginekologicznym są choroby narządów płciowych.

Najczęściej spotykanymi chorobami żeńskiego układu płciowego są: stany zapalne dróg rodnych (szyjki macicy, pochwy, sromu), jak również nowotwory złośliwe (rak sutka, szyjki macicy, trzonu macicy, jajnika), mięśniaki, nadżerki, endometrioza, a także zespół napięcia przedmiesiączkowego i nietrzymanie moczu. Choroby układu płciowego są wywoływane przez drobnoustroje chorobotwórcze: chlamydie lub grzyby. Osłabienie odporności wspomaga rozprzestrzenianie się infekcji. We wszystkich schorzeniach istotna jest konsultacja z lekarzem i dobranie odpowiedniej metody leczenia.

Zapalenie szyjki macicy

Jest to najczęściej występująca choroba narządów płciowych kobiety. Do zapalenia szyjki macicy przyczyniają się bezpośrednio infekcje bakteryjne albo zakażenie chlamydiami. Źródłem zakażeń jest pochwa, z tego miejsca bakterie lub wirusy atakują szyjkę macicy. Rozwojowi zapalenia sprzyjają uszkodzenia mechaniczne oraz częste zmiany partnerów seksualnych. Jedynym widocznym sygnałem tego stanu są upławy, zapalenie nie ma objawów bólowych, świądu ani pieczenia. Postawienie trafnej diagnozy opiera się na badaniu ginekologicznym oraz na analizie mikrobiologicznej wymazu z szyjki macicy.

Do leczenia zapalenia szyjki macicy stosuje się antybiotyki, podawane w sposób miejscowy i ogólny. Można także zastosować środki hormonalne ograniczające wydzielanie śluzu, jak i środki, które powodują koagulację nabłonka (azotan srebra). Jeśli stan zapalenia jest poważny może być konieczna ingerencja chirurgiczna.

ALNG

Komentarze (7)

pati25

9 lat temu

Regularne wizyty,badania są tu koniecznością.Te regularne wizyty pozwolą wykryć chorobę w początkowym stadium.Wtedy jest możliwość jej wyleczenia

drobina

9 lat temu

Tych chorób chyba najbardziej się boję. Dlatego regularnie odwiedzam ginekologa. Pilnuję też terminów profilaktycznych badań.

sirena46

10 lat temu

Niestety zapalenia szyjki macicy może doprowadzić do nowotworu. Moja znajoma bała się iść do ginekologa i zapalenie zmieniło się w nowotwór. Pozostała tylko operacja ratująca życie.

pati25

10 lat temu

Na początku też mnie przeraziło słowo wypalanie.Ale to wypalanie nadżerki to nic nie boli.To takie wrażenie jakby ukłuł komar.

kluseczka_27

10 lat temu

pati25 ja to balabym sie wypalania nadzerki…dzielna jestes!dla mnie samo slowo wypalanie brzmi juz strasznie. u mnie gin. tez stwierdzil nadzerke, na szczescie na razie wystarczy mu jej regularna obserwacja i oby tak juz pozostalo!

pati25

11 lat temu

Zapalenie szyjki macicy to musi być przykra,uciążliiwa dolegliwość.w ogóle inne choroby kobiece również.Podczas badania kontrolnego wykryto u mnie nadżerkę.Umówiłam się na wypalenie.Teraz nie mam żadnego problemu,żadnej choroby

karoligrz

11 lat temu

Moja znajoma będzie miała niebawem właśnie zabieg związany z zapaleniem szyjki macicy, bo niestety żadne antybiotyki itp nie pomogły:/

Zostaw komentarz