choroby-narzadow-plciowych

Częstą przyczyną wizyt kobiet w gabinecie ginekologicznym są choroby narządów płciowych.

Najczęściej spotykanymi chorobami żeńskiego układu płciowego są: stany zapalne dróg rodnych (szyjki macicy, pochwy, sromu), jak również nowotwory złośliwe (rak sutka, szyjki macicy, trzonu macicy, jajnika), mięśniaki, nadżerki, endometrioza, a także zespół napięcia przedmiesiączkowego i nietrzymanie moczu. Choroby układu płciowego są wywoływane przez drobnoustroje chorobotwórcze: chlamydie lub grzyby. Osłabienie odporności wspomaga rozprzestrzenianie się infekcji. We wszystkich schorzeniach istotna jest konsultacja z lekarzem i dobranie odpowiedniej metody leczenia.

Zapalenie szyjki macicy

Jest to najczęściej występująca choroba narządów płciowych kobiety. Do zapalenia szyjki macicy przyczyniają się bezpośrednio infekcje bakteryjne albo zakażenie chlamydiami. Źródłem zakażeń jest pochwa, z tego miejsca bakterie lub wirusy atakują szyjkę macicy. Rozwojowi zapalenia sprzyjają uszkodzenia mechaniczne oraz częste zmiany partnerów seksualnych. Jedynym widocznym sygnałem tego stanu są upławy, zapalenie nie ma objawów bólowych, świądu ani pieczenia. Postawienie trafnej diagnozy opiera się na badaniu ginekologicznym oraz na analizie mikrobiologicznej wymazu z szyjki macicy.

Do leczenia zapalenia szyjki macicy stosuje się antybiotyki, podawane w sposób miejscowy i ogólny. Można także zastosować środki hormonalne ograniczające wydzielanie śluzu, jak i środki, które powodują koagulację nabłonka (azotan srebra). Jeśli stan zapalenia jest poważny może być konieczna ingerencja chirurgiczna.

ALNG