zyj-wedlug-zasady-3r-co-to-znaczy

Prowadzenie ekologicznego trybu życia często kojarzy nam się z wyrzeczeniami, trudnościami i zwariowanymi ludźmi, którzy przykuwają się do drzew. Choć chcemy być bardziej EKO, nie wiemy od czego zacząć. Wszystko przez błędne stereotypy i wyobrażenia. Tak naprawdę jest to łatwiejsze niż się wydaje!

Najważniejsze są codzienne zachowania, drobne czynności i uczenie się proekologicznych przyzwyczajeń. To właśnie one mają największy wpływ na środowisko i mogą realnie przyczynić się do poprawy życia na ziemi.

Zasada 3R

Najprostszym i bardzo popularnym ekologicznym podejściem do surowców, konsumpcji oraz energii jest tzw. „zasada 3R”: Reduce, Reuce, Recycle. Te trzy przykazania ekologów oznaczają ograniczenie ilości odpadów i konsumpcji (do przedmiotów niezbędnych), wielokrotne używanie tych rzeczy (by odpadów było jak najmniej) i w końcu recykling (przetworzenie przedmiotów, które już dłużej nie nadają się do użytku).

Reduce – ograniczaj

Zasada ograniczania odnosi się przede wszystkim do unikania nadmiernego kupowania. Konsumpcjonizm prowadzi do gromadzenia wielu niepotrzebnych przedmiotów, które w rezultacie wyrzucamy. W jaki sposób zadbać o środowisko? Rób listę zakupów tylko z produktami pierwszej potrzeby. Kupuj produkty w większym opakowaniu zamiast kilku mniejszych i zawsze zużywaj je do końca. Używaj toreb na zakupy z materiału. Nie kupuj prasy – korzystaj z bibliotek!

M. Borowik