świąteczne życzenia

Pamiętacie jeszcze świąteczne kartki, które ustawiano na komodach? Przypominały o pamięci naszych bliskich, którzy nie mogli usiąść z nami przy świątecznym stole. W dobie nowoczesnych technologii, coraz rzadziej praktykuje się wręczanie tradycyjnych, świątecznych kartek z życzeniami. Słowa mają wielką moc i potrafią wywołać uśmiech na twarzy drugiej osoby, nawet jeśli jej nie znamy. Życzenia podarowane innym to jedna z piękniejszych tradycji Bożego Narodzenia. Jak przedstawia się we współczesnych czasach? Czy wciąż ślemy kartki z życzeniami?

Świąteczne życzenia

Boże Narodzenie spędzamy zwykle wśród najbliższych, ale przecież mamy rodzinę i znajomych porozrzucaną po różnych zakątkach świata, więc trudno spotkać się w tym szczególnym czasie z wszystkimi. Z pomocą przychodzą nam nowe technologie, z którymi możemy się w każdej chwili skontaktować z najbliższymi. Szybko, sprawnie, tanio. Ale to nie to samo. W okresie przedświątecznym wysyłamy życzenia, co jest częścią tradycji bożonarodzeniowej. W czasach, kiedy nie było internetu i telefonów, słano bliskim kartki i listy, w których życzono wszelkich pomyślności na nadchodzące święta. Dziś mamy smartfony, komunikatory i można by rzec, że kartki są niczym relikt przeszłości. Nic bardziej mylnego, ponieważ tradycja, wbrew pozorom ma się dobrze i nic nie wróży tego, że całkiem przepadnie w zapomnienie.

Kartki z życzeniami

Miło jest otrzymać tradycyjną kartkę z życzeniami, każdy, kto choć raz w życiu taka otrzymał, może to potwierdzić. I choć wokół nas jest mnóstwo elektroniki i wszelkich aplikacji, SMS-y czy e-maile nie zastąpią nam słowa pisanego na świątecznych kartkach. Ceny znaczków pocztowych co roku idą w górę, papier i druk też nie są tanie, ale liczy się pamięć, w końcu o to chodzi w świątecznej tradycji. Wysyłamy kartki świąteczne, z pewnością w mniejszym nakładzie, niż kilka czy kilkanaście lat temu, ale wciąż to czynimy, podtrzymując piękną tradycję. W sklepach jest coraz więcej kartek ręcznie robionych, wyjątkowych i przepięknych, niczym prawdziwe dzieła sztuki. Tego typu kartki z pewnością są wykonywane z sercem, więc jako podarunek są wręcz idealne.

Wyślij kartkę – podaruj uśmiech

kartkiMotyw wysyłania tradycyjnych kartek wykorzystały koncerny kosmetyczne. Już w zeszłym roku spotkaliśmy się z akcją, w której można było wysłać kartki do swoich bliskich całkiem za darmo. Marka zobowiązała się przeznaczyć złotówkę za każdą wysłaną kartkę na cele charytatywne. Szlachetne i pomysłowe jednocześnie. Inna, równie znana firma kosmetyczna postanowiła także zorganizować świąteczną pocztę. Każdy użytkownik sieci mógł wysłać spersonalizowane kartki do swoich bliskich. Dla wielu osób to z pewnością była miła niespodzianka. Wysłana kartka z życzeniami jest jak podarowany uśmiech. I możemy być bardzo daleko, a kartka będzie przypominała nam o bliskości innych. Zamiast więc powielać wierszyki, ułóżmy własne życzenia, wypiszmy kartki i udajmy się na pocztę. Podarujmy innym uśmiech w te święta, niech wiedzą, że nie są sami, że ktoś o nich pamięta.

Katarzyna Antos