zwolnienie-lekarskie-co-warto-wiedziec

Przełom zimy i wiosny jest sezonem chorobowym. Pogoda, która zmienia się jak w kalejdoskopie, sprzyja przeziębieniom i grypie. Kto może skorzystać z zasiłku chorobowego?

Jak długo można być na L4?

Osobie, która jest zatrudniona na umowę o pracę, za pierwsze 33 dni choroby w danym roku kalendarzowym płaci pracodawca. Od 34. do 182. dnia obowiązek ten spada na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W sytuacji, gdy choroba trwa dłużej niż 182 dni, zasiłek chorobowy zostaje zastąpiony świadczeniem rehabilitacyjnym. Można je pobierać przez 12 miesięcy. Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego oblicza się następująco: przez pierwsze 3 miesiące stanowi ono 90% ostatniej pensji, później spada do 75% wartości ostatniego wynagrodzenia. Jeśli choroba ma związek z wypadkiem przy pracy, wysokość świadczenia rehabilitacyjnego stanowi 100% ostatniej pensji.

W sytuacji, gdy u źródeł niezdolności do pracy znajduje się nowa choroba, a między okresami nieobecności w firmie wystąpiła przynajmniej jednodniowa przerwa, przysługuje ci nowy okres zasiłkowy. Liczy on 182 dni.

Wypowiedzenie w czasie choroby

Choć nieobecność pracownika jest usprawiedliwiona, pracodawca może go zwolnić. W przypadku pracownika zatrudnionego krócej niż 6 miesięcy, trzymiesięczna absencja pozwala rozwiązać umowę. W sytuacji, gdy pracownik może poszczycić się dłuższym stażem, wypowiedzenie może zostać wręczone po 272 dniach przebywania na L4.

W związku z tym, iż nagła niedyspozycja może dotknąć każdą z nas, warto znać przepisy dotyczące zasiłków chorobowych.

Irmina