Menopauza Menopauza w umyśle

Nie taka menopauza straszna

nie-taka-menopauza-straszna

Menopauza stanowi etap w życiu kobiety, który wiąże się z trwałym, zatrzymaniem cyklu menstruacyjnego. U pań, które wkraczają w ten okres, ustaje czynność gonad, czyli żeńskich narządów płciowych, które produkują komórki jajowe.

W organizmie kobiet, które przechodzą menopauzę, obserwuje się gwałtowne zmiany hormonalne. Początkowo jajniki zaprzestają produkcji progesteronu, później ustaje synteza estrogenów. Uciążliwe dolegliwości, które towarzyszą klimakterium, wynikają z zaburzeń neurotransmisji, czyli przewodnictwa nerwowego, w ośrodkowym układzie nerwowym.

Objawy menopauzy

Symptomy, które towarzyszą przekwitaniu, często uprzykrzają życie kobiet. Panie najczęściej skarżą się na ogólne rozdrażnienie, uderzenia gorąca, spadek libido, obniżenie nastroju, kołatanie serca i nadmierną potliwość.

Uporczywe dolegliwości a suplementy diety

Paniom, które odczuwają dyskomfort, z pomocą przychodzą suplementy diety. Tego typu preparaty bazują na fitoestrogenach, czyli substancjach organicznych wytwarzanych przez rośliny, które w organizmie człowieka działają jak estrogeny. Hormony roślinne przyłączają się do receptorów estrogenowych neuronów podwzgórza i tym samym zapobiegają zaburzeniom neurotransmisji w ośrodkowym układzie nerwowym.

Milena L.

Menopauza stanowi etap w życiu kobiety, który wiąże się z trwałym, zatrzymaniem cyklu menstruacyjnego. U pań, które wkraczają w ten okres, ustaje czynność gonad, czyli żeńskich narządów płciowych, które produkują komórki jajowe.

Źródła fitoestrogenów

Suplementy diety na bazie fitoestrogenów poprawiają jakość życia pań, które przechodzą menopauzę. Jednocześnie obniżają ryzyko osteoporozy. Na rynku dostępne są preparaty zawierające fitoestrogeny wyodrębnione z siemienia lnianego (lignany), soi zwyczajnej (izoflawony), pluskwicy groniastej, czerwonej koniczyny i krokosza barwierskiego.

Jak wybrać suplement diety?

Osoby, które rozważają przyjmowanie suplementów diety na bazie fitoestrogenów, powinny zasięgnąć porady lekarza. Ginekolog dobierze odpowiedni preparat, kierując się potrzebami pacjentki. W związku z tym, iż w naszej strefie klimatycznej nie uprawia się soi, izoflawony uzyskane z tej rośliny mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Lekarze polecają produkty, które opierają się na lignanach, czyli fitoestrogenach wyodrębnionych z siemienia lnianego. Przykładem takiego preparatu jest suplement diety Ligunin, który zawiera ekstrakt z nasion lnu (Linum usitatissimum) standaryzowany na 20% lignanów.

Milena L.

Komentarze (3)

pati25

9 lat temu

Menopauza wcale nie jeest straszna.Wprawdzie mamy jej objawy,nieraz dokuczliwe,ale można sobie z nimi poradzić.
Są różne suplementy,terapie.Cieszmy się życiem :-X

drobina

10 lat temu

Pewnie, że niestraszna:-X Pierwsza zasada, którą należy zastosować – nie rozmyślać zbyt często o menopauzie:-X

Mindi

10 lat temu

Dobrze, że natura dała nam naturalne źródła aby uzupełniać hormony, których z czasem nam brakuje. Dlatego menopauza nie jest taka straszna… mam nadzieję 🙂

Zostaw komentarz